17


września

9 sprawdzonych sposobów na oczyszczanie powietrza w mieszkaniu


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Szokujące informacje na temat jakości powietrza w Polsce, szczególnie w dużych miastach, są naprawdę szokujące. Specjaliści alarmują, że jakość powietrza w Polsce pogarsza się z roku na rok, a stężenia przekraczają europejskie normy o kilkaset (!) %. Jak możemy wpłynąć na jakość powietrza, jeśli z powodu złego stanu powietrza jesteśmy zmuszeni do pozostania w domu?

Lepiej zignorować nadciągający problem smogu. W rzeczywistości Polska jest największym trucicielem w Europie. Władze lokalne są zobowiązane do ogłaszania alarmu w dniach, kiedy jakość powietrza jest najgorsza. Ważne jest, aby unikać długich spacerów i jeśli to możliwe, pozostać w domu do czasu poprawy warunków.

Warto podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby zapewnić sobie i swoim bliskim ochronę zdrowia. Czy zimą należy wietrzyć dom? Jakie rośliny są najskuteczniejsze w oczyszczaniu powietrza? Nawet jeśli nie jesteśmy przeziębieni, to dlaczego może nas boleć gardło? Możesz poprawić atmosferę w swoim domu, wykonując kilka prostych czynności!

1. Rośliny pokojowe, które oczyszczają atmosferę

Domowa dżungla to świetny sposób na poprawę jakości powietrza w Twoim domu. Zielone rośliny świetnie radzą sobie z wychwytywaniem kurzu i zanieczyszczeń, wzbogacając jakość powietrza w Twoim domu. Najlepsze są duże, cienkie, lubiące cień rośliny, które dobrze rozwijają się w cieniu. Należy jednak pamiętać, że niektóre rośliny mogą zawierać substancje toksyczne, które mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych i dzieci. Te rośliny są całkowicie bezpieczne i korzystnie wpływają na jakość powietrza.

 • Mała chamedora
 • Anturium, o charakterystycznych czerwonych kwiatach
 • Paproć Nefrolepis Obliterata jest popularnym wyborem.
 • Malina właściwa jest łatwą w utrzymaniu palmą.
 • Rośliny zielne Sternberga
 • Niska palma daktylowa
 • Gerbera Jamesona

Właściwa wentylacja

Jeśli jakość powietrza jest dobra, przewietrz mieszkanie za pomocą przeciągu. Nie musisz niepotrzebnie wychładzać ścian, ale możesz stworzyć warunki, które poprawią jakość powietrza. Pamiętaj, że intensywna wentylacja jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w miesiącach zimowych. Możesz na przykład otworzyć wszystkie okna na 15 minut i pozwolić im otworzyć się na całą szerokość.

3. Konserwacja systemów wentylacyjnych

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać, czy systemy wentylacyjne w Twoim mieszkaniu lub domu są czyste i wydajne. Pomoże to zapobiegać alergiom i innym chorobom układu oddechowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na systemy wentylacyjne w łazience i kuchni. Często jest tam wilgotno i ciepło, co może prowadzić do rozwoju groźnych grzybów. Możemy również zadbać o to, aby wywiew z kuchni był czysty i wysokiej jakości. Pozwoli nam to na szybkie pozbycie się zapachów jedzenia i tłustych osadów z szafek.

4. częste odkurzanie

Ważne jest, aby dać sobie wystarczająco dużo czasu na znalezienie miejsca, w którym można się wyspać. Powinieneś unikać stosowania chemicznych środków czyszczących, jeśli wierzysz w życie w harmonii ze światem przyrody. Mogą one również powodować podrażnienia układu oddechowego. Do czyszczenia większych cząsteczek brudu możesz użyć wody zmieszanej z octem lub sodą oczyszczoną. Rezultaty będą takie same, jak w przypadku droższych i nasyconych chemią środków czyszczących. Używaj odkurzaczy wyposażonych w szczelne filtry HEPA, które zapobiegają przedostawaniu się brudu do wnętrza odkurzacza. Powinieneś również pozbyć się ciężkich zasłon i dywanów, które zbierają brud. Mogą one sprzyjać rozwojowi i rozprzestrzenianiu się roztoczy, co może prowadzić do alergii w domu.

5. Wilgotność powietrza

Zima to czas, kiedy smog jest najsilniejszy. Powietrze w biurach i domach może być bardzo suche. Jeśli czujesz swędzenie lub drapanie na skórze, nie jest to spowodowane przeziębieniem. Powinieneś nawilżać powietrze w swoim domu, wieszając na kaloryferach mokre ręczniki i pranie. Nawilżacz powietrza to dobra inwestycja, jeśli w mieszkaniu nadal jest zbyt sucho. Jednak wilgotność powyżej 60% może prowadzić do rozwoju szkodliwych składników powietrza. Dobrym sposobem na jej kontrolowanie jest wilgotnościomierz.

6. Naturalne zapachy

Patyczki do kadzidełek i świece zapachowe to popularne prezenty, które ludzie chętnie kupują. Ich sztuczny zapach również może powodować podrażnienie dróg oddechowych. Jeśli chcemy stworzyć przytulną atmosferę w naszym mieszkaniu, wybierzmy świece wykonane z naturalnego wosku. Choć są one droższe, są również bezpieczniejsze dla powietrza. Do stworzenia wyrazistego akcentu zapachowego można wykorzystać kominek z podgrzewaczem oraz naturalne olejki aromaterapeutyczne. na e-bazarach). Możemy też hodować lub przechowywać suszone pęczki ziół, które stworzą w kuchni przyjemny, naturalny aromat: bazylii, rozmarynu, majeranku, rozmarynu itd.

7. Obniżanie temperatury

Trudno byłoby przetrwać zimę bez ogrzewania. Podczas mrozów możliwe jest zbytnie wysuszenie powietrza. Zimą nie należy przegrzewać mieszkania ani siebie. Gdy czujemy się wypoczęci i nie jesteśmy ospali, idealna temperatura we wnętrzu to 21-22 st. C. W sypialni najlepiej jest przy 18 st. C. Przed snem przewietrzmy pokój i zakręćmy kaloryfery.

8. Odpowiednia jonizacja powietrza

Niemal każdego dnia otaczają nas aktywnie pracujące urządzenia elektryczne, ale często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki wpływ mają one na jakość naszego powietrza. Wytwarzają one jony dodatnie, które mogą powodować zmęczenie, bóle głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia. Dla przykładu, jony ujemne mogą być korzystne dla naszego zdrowia. Po burzy jest tak przyjemnie oddychać. Lampy wykonane z brył soli kamiennej mogą być używane do ujemnej jonizacji powietrza w Twoim domu. Lampy te emitują jony ujemne, gdy są podgrzewane, a także są mini-jonizatorami, gdy pozostają niezapalone.

9. Oczyszczacze powietrza dla Twojego mieszkania lub domu

Istnieją również specjalne oczyszczacze powietrza, które można kupić, które są wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak jonizator lub nawilżacz. Urządzenia te mogą generować sporo hałasu, gdy są w użyciu. Jeśli jednak zdecydujesz się na ich zakup, pamiętaj o kilku kwestiach.

 • Poziom filtracji powietrza
 • filtr HEPA i filtr z węglem aktywnym
 • cicha praca w trybie nocnym
 • wyposażenie w jonizator
 • żywotność filtra mniejsza niż 12 miesięcy

Urządzenia te nie powinny być pozostawione w trybie aktywnym podczas nieobecności użytkownika w domu. Powinny być czyszczone, a filtry węglowe lub filtry wstępne wymieniane co drugi miesiąc.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.