29


października

Bakterie Legionella w wodzie z wieży chłodniczej


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Bakteria Legionella pneumophila jest z nami od zarania cywilizacji. Jednak pojawienie się i korzystanie z nowoczesnych udogodnień, takich jak klimatyzatory i nawilżacze powietrza, znacznie ułatwiło rozprzestrzenianie się bakterii w środowisku człowieka. Niedawny wzrost liczby przypadków legionellozy jest tego wyraźnym dowodem. Nie trzeba rezygnować z postępu technologicznego, ale ważne jest, aby regularnie dezynfekować systemy chłodzenia i utrzymywać sprzęt w dobrym stanie. W poprzednim artykule ostrzegałem już przed bakteriami Legionella w domowych instalacjach. Dziś chciałbym rozwinąć temat bezpieczeństwa i środków, które można podjąć w celu kontrolowania ryzyka bakterii Legionella, ich namnażania i rozprzestrzeniania się w zastosowaniach przemysłowych.

Skala zagrożenia czyli kilka statystyk

Według Światowej Organizacji Zdrowia bakterie Legionella pneumophila są odpowiedzialne za 20 000 do 100 000 zachorowań na świecie każdego roku. Z kolei Europejska Grupa Robocza ds. Zakażeń Legionellą odnotowuje 10 000 przypadków rocznie w 36 krajach europejskich. Częstość występowania choroby legionistów wynosi od 0,1 do 5 procent populacji. Niestety brakuje dokładniejszych statystyk, ponieważ tylko od 1 do 5 procent przypadków jest prawidłowo diagnozowanych.

W Polsce PZH zaczął rejestrować przypadki choroby dopiero w 2002 roku. Do niedawna wszystkie infekcje wywołane przez Legionellę, w tym stosunkowo łagodna gorączka Pontiac, były uwzględniane w statystykach. Nawet te dane nie są wiarygodne, ponieważ lekarze rzadko zlecają swoim pacjentom badania.

Dlaczego ważne jest zwalczanie bakterii Legionella?

Wdychanie aerozoli zanieczyszczonych wodą jest najczęstszym sposobem przenoszenia bakterii Legionella. Nie odnotowano bezpośredniego przenoszenia wirusa z jednej osoby na drugą. W odpowiednich warunkach Legionella może rozwijać się w praktycznie każdym systemie ciepłej lub zimnej wody.

Wieża chłodnicza używana do chłodzenia "wody procesowej" (podgrzanej po usunięciu ciepła z systemu) zwiększa wydajność systemu i oszczędza energię oraz koszty energii elektrycznej. Główne elementy wieży chłodniczej to wentylator, basen, zraszacze i wężownica. Wieże chłodnicze są niezwykle podatne na infekcje spowodowane przenoszeniem bakterii Legionella. Dzieje się tak, ponieważ mogą one rozprzestrzeniać ten niebezpieczny patogen w postaci aerozolu lub kropelek wody. Ma to wpływ nie tylko na osoby mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie, ale także na osoby znajdujące się w pewnej odległości. Odległość ta może wynosić kilka kilometrów w przypadku systemów chłodzenia w elektrowniach.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii Legionella?

Ochrona przed bakteriami Legionella jest częścią odpowiedzialnego i zrównoważonego podejścia do zagrożeń związanych z wodą i systemami wyparnymi. Ochrona ta powinna być realizowana na wielu poziomach jednocześnie.

Już na etapie projektowania systemu należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozmieszczenie i użytkowanie sprzętu. Ważne jest również stosowanie materiałów, które nie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Podczas pracy wież chłodniczych ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza przechodzącego przez wymiennik. Zapobiegnie to (przynajmniej częściowo) gromadzeniu się biofilmów na sprzęcie. Nadal ważne jest utrzymywanie sprzętu w odpowiednim stanie technicznym i higienicznym, co obejmuje regularne kontrole techniczne i wymianę uszkodzonych części systemu. Wymagana jest również okresowa dezynfekcja. W celu ochrony przed Legionellą ważne jest utrzymanie jakości wody i jej odpowiednie uzdatnianie.

Uzdatnianie wody dla wież chłodniczych pod kątem bakterii Legionella pneumophila

VDI 3803 reguluje skład wody używanej w wieżach chłodniczych i do klimatyzacji. W artykule Uzdatnianie wody dla wież chłodniczych i klimatyzacji pisałem o systemach filtracji, które są skuteczne w uzdatnianiu wody obiegowej. Chciałbym rozwinąć ten temat, szczególnie w odniesieniu do usuwania bakterii Legionella.

Profesjonalna analiza wody jest niezbędna na początkowym etapie eksploatacji. Laboratorium akredytowane przez EPA może przetestować wodę pod kątem bakterii Legionella pneumophila, ale to nie wszystko. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę właściwości fizykochemiczne wody przy wyborze metod uzdatniania. Obejmują one pH, twardość (węglanową lub niewęglanową), zasadowość i przewodność.

Jak wspomniałem w moim artykule, optymalna filtracja wody dla wież chłodniczych polega przede wszystkim na usuwaniu zanieczyszczeń mechanicznych i kamienia. Jeśli chodzi o zagrożenie skażeniem Legionellą, podjęcie działań obejmuje uzdatnianie wody. W tym celu w systemach wody chłodzącej stosuje się biocydy.

Dlaczego biocydy są stosowane w wieżach chłodniczych?

Biocydy to preparaty chemiczne, które mają działanie bakteriobójcze i są doskonale przystosowane do stosowania w warunkach wodnych. Skutecznie zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów i wykazują skuteczność przy niskich dawkach. Odpowiednio dobrany biocyd wyeliminuje Legionella pneumophila, a także inne bakterie, grzyby i glony w wodzie o zakresie pH od 6,5 do 9. Pozwoli to usunąć wszystkie osady organiczne, co jest ważne dla utrzymania integralności instalacji.

Wyróżniamy biocydy nieutleniające i utleniające. Stosowanie tej grupy preparatów jest uzasadnione tylko wtedy, gdy środki utleniające nie są wystarczające do ochrony, tj. w systemach o dużym obciążeniu organicznym lub w mokrych recyrkulacyjnych systemach chłodniczych, w których codzienne kontrole nie są praktykowane. Zachęcam również do przeczytania artykułu Biocydy w dezynfekcji wody.

W dezynfekcji wody prawidłowe dozowanie środka chemicznego jest tak samo ważne, jak wybrany środek biobójczy. Zaleca się, aby w przypadku bakterii Legionella (dodanie dużej dawki biocydu) stosować tzw. dezynfekcję szokową. Zapobiegnie to rozwojowi oporności patogenu. Później przeprowadzana jest dezynfekcja konserwacyjna.

Należy pamiętać, że biocydy nie chronią przed korozją elektrochemiczną. Aby to osiągnąć, inhibitory korozji tworzą warstwę ochronną na metalowych elementach układu chłodniczego. Na rynku można znaleźć wiele produktów, które nadają się do stosowania w otwartych systemach chłodzenia, zamkniętych systemach chłodzenia lub do dezynfekcji wody lodowej. Transhels oferuje szeroką gamę produktów, które mogą być stosowane do kondycjonowania wody.

Bezpieczeństwem wody najlepiej zajmują się eksperci

Warunki panujące w mokrym układzie chłodzenia mogą być idealne dla rozwoju bakterii Legionella. Właściwe procedury uzdatniania wody mogą zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia systemu, co może prowadzić do przeniesienia niebezpiecznego patogenu na ludzi.

Napisz do mnie, jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś omówić uzdatnianie wody dla wież chłodniczych. Pomogę bezpłatnie.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.