8


maja

Bakterie w wodzie studziennej


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Powszechne jest przekonanie, że woda ze studni jest krystalicznie czysta. Okazuje się jednak, że woda w Twoim własnym źródle może nie być tak "czysta". Woda ze studni może zawierać różne zanieczyszczenia. Niektóre zanieczyszczenia są widoczne od razu, ale inne są niewidoczne. Należy do nich obecność mikroorganizmów. Woda nie ma sterylnej atmosfery i bakterie są w niej naturalnie obecne. Dotyczy to również wody z kranu. Problemy mogą pojawić się, gdy woda zawiera zbyt wiele mikroorganizmów lub gdy zawiera gatunki szkodliwe dla naszego zdrowia. Zakłady wodociągowe regularnie badają wodę i monitorują ją pod kątem obecności mikroorganizmów. Jednak to właściciel studni jest odpowiedzialny za jakość wody, która będzie używana do picia, jak również do innych celów. Woda studzienna ma wiele zalet, zwłaszcza pod względem finansowym, ale wiąże się też z dużą odpowiedzialnością. Ważne jest, aby monitorować wszelkie zmiany w jakości wody i regularnie sprawdzać pod kątem mikrobiologii. Obecność mikroorganizmów może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Skąd się biorą bakterie w wodzie studziennej?

Budowa studni będzie decydowała o prawdopodobieństwie występowania bakterii w wodzie. Najbardziej narażone na skażenie bakteriami są studnie płytkie. Mogą do nich dotrzeć wody gruntowe. Wprawdzie studnie głębinowe również mogą być skażone mikroorganizmami, ale ryzyko jest mniejsze. Lokalizacja studni wodnej w pobliżu szamba jest częstą przyczyną powstawania niebezpiecznych bakterii. Nieszczelny zbiornik na ścieki może być spowodowany pozorną oszczędnością w budowie domu. Należy również zwrócić uwagę na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Bakterie są obecne w wodzie studziennej niemal w każdej chwili. Nie ma prawie znaczenia, czy problem ten wystąpił wcześniej, czy nie. Istnieje wiele powodów, dla których pojawiają się mikroorganizmy:

 • Nieszczelne szamba
 • Powodzie i roztopy zalewają studnię
 • Wyciek ze studni
 • Wejście do studni w celu przeprowadzenia konserwacji
 • Do studni mogą zostać wprowadzone zanieczyszczenia związane z hodowlą zwierząt.
 • Studnia nie jest odpowiednio zabezpieczona

Rodzaje bakterii występujących w wodzie studziennej

Woda studzienna może zawierać wiele różnych mikroorganizmów. Polskie normy mówią, że w wodzie nie powinny być wykryte żadne gatunki drobnoustrojów. Aby woda była zdatna do picia wskaźnik musi wynosić 0. Badana jest tylko obecność bakterii wskaźnikowych ze względu na wiele gatunków mikroorganizmów, które mogą występować w wodzie. Obecność tych mikroorganizmów wskazuje, że inne gatunki znacznie bardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka są również obecne... Wiele z mikroorganizmów, które są wymienione jako wskaźniki, nie zagraża bezpośrednio zdrowiu człowieka. Do mikroorganizmów, które są badane należą:

 • Escherichia Coli jest bakterią występującą w odchodach zwierząt i ludzi. Bakteria ta znajduje się w jelicie, gdzie nie stanowi żadnego zagrożenia. Jeśli wydostanie się z jelita, wtedy sytuacja się zmienia. Obecność E.coli jest oznaką niedawnego zakażenia mikrobiologicznego. Czytaj: Jak wyeliminować bakterie E.coli z wody?
 • Bakterie coli- bakterie coli można łatwo wykryć w wodzie. Bakterie te występują w wodzie, która została zanieczyszczona kałem, lub glebach bogatych w składniki odżywcze. Obecność bakterii w wodzie może świadczyć o rozwoju bardziej niebezpiecznych mikroorganizmów
 • Streptokoki k ałowe występują w odchodach zwierząt i ludzi, a także w materiałach pochodzenia roślinnego. Są trwałe, a ich wykrycie w wodzie świadczy o dość odległym zanieczyszczeniu
 • Clostridium Perfringens występuje w kale, ale nie tylko. Jest to mikroorganizm o dużej odporności. Stanowi również poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jest to bardzo trwałe zanieczyszczenie, które może występować w odległości do mili od pierwotnego miejsca skażenia.

Dlaczego bakterie w wodzie studziennej są dla nas niebezpieczne?

Bakterie w wodzie studziennej mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jest to jedno z najpoważniejszych zanieczyszczeń w wodzie. Woda, co do której istnieje podejrzenie, że zawiera bakterie, nie może być używana do picia. Spożywanie skażonej wody może spowodować poważne zatrucie układu pokarmowego. Trudne do pozbycia się mogą być bóle brzucha, biegunka i wymioty. Skażona woda może być również źródłem chorób zakaźnych. Jest to poważne zagrożenie. Przeczytaj również artykuł: Co zrobić, gdy woda powoduje zatrucie pokarmowe?

Jak zbadać bakterie w wodzie studziennej

Do sprawdzenia jakości wody pod kątem bakterii można wykorzystać mikrobiologiczną analizę wody. Jest to profesjonalne, laboratoryjne badanie. Zarówno władze sanitarne, jak i prywatne laboratoria oferują tę usługę. Ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność podczas pobierania próbki. Nie zawsze musimy sami dokonywać poboru. Wiele laboratoriów wyśle pracownika, który wykona to zadanie. Więcej informacji znajdziesz w artykule Analiza mikrobiologiczna (bakteriologiczna wody).

Badania mikrobiologiczne wody

Badanie wody na obecność wszystkich bakterii chorobotwórczych jest kosztowne i czasochłonne. W analizach mikrobiologicznych można oznaczać organizmy wskaźnikowe. Badania mikrobiologiczne wody określają obecność:

 • bakterii mikroflory jelitowej takich jak Clostridium perfringenes (wraz z przetrwalnikami)
 • bakterie coli, takie jak Escherichia coli i Enterokoki
 • Bakterie Lagionella w podgrzanej wodzie
 • Obliczenie całkowitej liczby mikroorganizmów obecnych w wodzie

Wymienione powyżej mikroorganizmy mogą powodować różne choroby, a nawet śmierć. Obecność w wodzie wymienionych bakterii oznacza, że mogą się w niej znajdować inne szkodliwe mikroorganizmy.

Dezynfekcja wody studziennej

Jeśli w naszej wodzie znajdziemy bakterie i chcemy ją maksymalnie wykorzystać, musimy ją zdezynfekować. Proces ten można przeprowadzić na kilka sposobów. Najpopularniejszą, ale i najskuteczniejszą metodą jest odwiercenie całej instalacji. Warto dodać również dezynfekcję fizyczną, w postaci lampy bakteriobójczej, która wykorzystuje promienie UV. Takie połączenie daje doskonałe efekty i zapewnia bezpieczeństwo wody pitnej.

Chlorowanie w studniach

Najprostszym i najtańszym sposobem chlor owania studni jest użycie chloru. Proces ten może być wykonany przez nas lub wykwalifikowaną firmę. Chlorek możemy wprowadzić do wody w postaci podchlorynu sodu lub wapna chlorowanego, lub innego środka. Chlorowanie to proces polegający na dodaniu do studni dawki środka chlorującego. Dawka jest uzależniona od środka, ilości wody i jej jakości. W większości przypadków stosuje się nadmiar środków utleniających. Instalacja wodna musi być chlorowana. Po dodaniu chloru do studni należy odkręcić wszystkie ujęcia wody, aby woda i chlor mogły dostać się do sieci. Najlepiej pozostawić tak przechwyconą instalację wodną i studnię na 12 godzin. Po tym czasie należy przepompować wodę ze studni, aż przestanie pachnieć chlorem. Warto zbadać wodę przed użyciem na obecność bakterii i chloru. W wielu przypadkach problem można rozwiązać poprzez chlorowanie. Rozwiązanie to może być tylko tymczasowe, a problem po jakimś czasie powróci. W takim przypadku możesz rozważyć inną metodę dezynfekcji wody. W tym artykule dowiesz się, jak dezynfekować i chlorować wodę ze studni głębinowych.

Lampy bakteriobójcze

Lampy bakteriobójcze są dziś powszechnie stosowane. Urządzenia te emitują promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 nm do 400 nm. W procesie tym bakterie są inaktywowane poprzez uszkodzenie ich DNA. Promieniowanie UV powstrzymuje bakterie przed rozmnażaniem. Proces ten jest najbardziej efektywny przy długości fali 254nm. Żarnikiem jest szkło kwarcowe. Rurka w środku ma dwie elektrody i tylko niewielką ilość pary rtęci w środku. To właśnie ten metal emituje promieniowanie. Lampy bakteriobójcze nie zużywają dużo energii. Nie kosztuje to wiele, pomimo tego, że lampa musi być cały czas włączona. Lampa UV przy odpowiedniej mocy promiennika i natężeniu wody może niemal całkowicie unieszkodliwić mikroorganizmy. W naszych poprzednich artykułach można dowiedzieć się więcej o lampach bakteriobójczych:

 • Jak działają lampy bakteriobójcze?
 • Co powinieneś wiedzieć o lampach bakteriobójczych przed zakupem?
 • Jak usunąć bakterie z wody
 • Która lampa bakteriobójcza jest lepsza? Który model powinienem wybrać?
 • Co sprawia, że lampy UV Cintropur są tak wyjątkowe?

Inne metody uzdatniania wody

Istnieje wiele innych możliwości uzdatniania wody. Są one mniej popularne pomimo ich wysokiej skuteczności. na rynku dostępne są generatory ozonu i dwutlenku chloru. Wysoki koszt tych rozwiązań może być główną przyczyną ich małej popularności. Dowiedz się więcej o generatorach chloru stosowanych w stacjach uzdatniania wody: Generator chloru (chlorator lub komórki chlorujące) dla stacji uzdatniania.

Problemem są nie tylko bakterie

W niektórych przypadkach mikroorganizmy mogą nie być jedynym problemem w wodzie studziennej. Wiele zanieczyszczeń jest spowodowanych przez czynniki naturalne. Najczęściej źródło wody determinuje jej skład. W wodzie studziennej poziom żelaza i manganu jest często zbyt wysoki. Mogą one zmieniać kolor, a często także smak i zapach wody. Wytrącają się również w postaci cząstek przypominających rdzę, nie tylko w miejscach poboru wody, ale również w instalacjach, przez które następuje przepływ wody. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykułach Jak usunąć żelazo i mangan z wody pitnej. Woda może zawierać również azotany i związki organiczne, takie jak siarkowodór.

Profesjonalna analiza wody jest najlepszym sposobem na zapewnienie, że woda ze studni jest bezpieczna dla zdrowia, a także pod względem bezpieczeństwa technicznego. Na podstawie jej wyników można określić, czy z wodą są jakieś problemy. Najlepszym sposobem na wybór odpowiedniego zakładu uzdatniania wody jest zastosowanie tej metody. Ważne jest, aby badać wodę nie tylko pod kątem bakterii.

Problemy, które wymagają natychmiastowej interwencji

Bakterie w wodzie ze studni to problem, który wymaga natychmiastowej uwagi. Jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z wody należy ją dokładnie przebadać. Może to uratować życie. Zainstalowanie lampy UV może być dobrym środkiem zapobiegawczym.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.