5


sierpnia

Chlorowana woda z kranu


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Czy zapach wody z kranu przypomina ci wodę z basenu? Czy po kąpieli odczuwasz podrażnienia skóry? Może to być spowodowane obecnością chloru lub jego pochodnych. Jest to świetny środek dezynfekujący wodę, ale ma też swoją ciemną stronę. Dlaczego w wodzie znajduje się chlor? Jaki jest jego wpływ? Jak usunąć chlor?

Skąd bierze się chlor w wodzie?

Woda, która płynie w naszych kranach, została poddana różnym procesom uzdatniania. W Polsce jednym z takich procesów jest dezynfekcja. Odbywa się to głównie poprzez dodawanie związków chloru. Potrzeba dezynfekcji wynika z faktu, że sieci dystrybucji wody są często duże, co pozwala na rozwój mikroorganizmów.

W ten sam sposób związki chloru są wykorzystywane przez indywidualnych użytkowników w celu dezynfekcji ujęcia, a także instalacji. W artykule Jak odkazić wodę ze studni głębinowej i ją chlorować napisałem więcej na ten temat. Stosowanie środków chlorowych to skuteczny i szybki sposób na dezynfekcję, zarówno pojedynczego ujęcia, jak i sieci miejskiej. Jest to również stosunkowo niedroga metoda, więc jest stosowana od dziesięcioleci i nie ma powodu, aby sądzić, że przestanie.

Co powoduje obecność chloru w wodzie?

Celem chloru jest ochrona przed wtórnym, czasami śmiertelnym, skażeniem biologicznym podczas transportu (woda po uzdatnieniu w stacji uzdatniania pozostaje w systemie wodnym przez kilka dni, zanim dotrze do naszych kranów).

Dopuszczalne stężenia chloru w wodzie

Dezynfekcja jest ważnym i niezbędnym procesem. Ważne jest, aby stężenie chloru w wodzie nie przekraczało 0,3 mg/l. Jest to maksymalne stężenie tej substancji dopuszczalne w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Normy te muszą spełniać właściciele miejskich wodociągów. Jeśli zastosujemy się do instrukcji producenta środka dezynfekującego, nie powinno być problemu z samodzielną dezynfekcją studni.

Zapach chloru w wodzie wodociągowej

Kiedy związki chlorowców są zużywane, ujawniają się ich toksyczne i rakotwórcze właściwości. Szkodliwe działanie chloru jest również widoczne, gdy woda jest używana zewnętrznie (np. do kąpieli). Może on powodować alergie oraz wysuszać skórę i włosy. Obecność chloru powoduje również nieprzyjemny smak i zapach wody.

Niektóre wody mogą być tak bezwonne, że maskują zapach chloru. Pomimo obowiązujących norm, nadal możliwe jest wykrycie chloru w stężeniach tak niskich jak 0,05 mg/l. Jest to znacznie poniżej dopuszczalnego poziomu. Wiele osób zmniejsza ilość chloru w wodzie.

Skutki uboczne stosowania chloru

Niestety woda, która płynie do naszych domów zawiera chlor. Jest to pierwiastek trujący, jednak w stężeniach występujących w wodzie nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Podczas przepływu wody chlor, który jest silnym utleniaczem reaguje z innymi substancjami, tworząc tzw. produkty dezynfekcji. Powstające produkty uboczne chloru są znacznie bardziej toksyczne i rakotwórcze niż sam chlor. Współczesne badania pozwalają zidentyfikować coraz więcej związków chloru i określić ich toksyczne działanie.

Woda bez chloru

Uzdatnianie wody w celu redukcji chloru i związków pokrewnych może znacznie poprawić jakość wody. Jest ona zdrowsza, smaczniejsza i pozbawiona nieprzyjemnego zapachu i smaku. Taka woda ma wiele zalet.

 • Aromat i wygląd przygotowywanych potraw jest doskonały
 • Głęboki smak kaw i herbat
 • Woda, która nie niszczy i nie wysusza włosów
 • Woda, która nie zwiększa alergii skórnych lub chorób skóry

Regularne stosowanie wody zawierającej chlor i jego pochodne nie wpływa korzystnie na skórę i włosy. Negatywne skutki tej wody są najbardziej odczuwalne przez niemowlęta, dzieci i osoby starsze. Woda może powodować podrażnienia skóry, powodując swędzenie i pieczenie. Może to być niebezpieczne w przypadku poważnych objawów, takich jak egzema lub alergie. Nieprzyjemne uczucie pieczenia i swędzenia nasila się. Szybko może dojść do infekcji i uszkodzenia naskórka. Wiele informacji na temat wpływu twardej wody na skórę można znaleźć tutaj: Kiedy jest szkodliwa?

Więcej informacji można znaleźć w następujących artykułach: Czy twarda woda wpływa na jedzenie?, Oto zanieczyszczenia, które mogą powodować problemy skórne. Ten artykuł dotyczy wody i gotowania

Węgiel aktywny a chlor

Węgiel aktywny to najskuteczniejszy sposób na usunięcie negatywnych śladów chloru w wodzie! Ten materiał filtracyjny przywraca wodzie jej właściwości organoleptyczne. Woda jest teraz smaczniejsza, lepiej pachnie i ma bardziej naturalny kolor. Węgiel aktywny zatrzymuje wiele szkodliwych substancji, w tym pestycydy, toksyny, związki organiczne, a nawet metale ciężkie. Jest również znany z doskonałego radzenia sobie z chlorem i jego pochodnymi. Neutralizuje te substancje, czyniąc je niewykrywalnymi. Jak to możliwe? W tym artykule dowiesz się więcej o węglu aktywnym lub doskonałej adsorpcji.

Jak uzdatniać wodę w domu? Jak usunąć chlor?

W branży uzdatniania wody istnieje wiele sposobów na skuteczne i szybkie wyeliminowanie z wody chloru i jego pochodnych. Wszystkie z nich bazują na węglu aktywnym. Jednostki centralne są najlepsze, ponieważ mogą oczyszczać wodę z dowolnego źródła. Istnieją również opcje dla tych, którzy chcą poprawić jakość swojej wody pitnej lub uzdatnić wodę w swoim mieszkaniu pod kątem chloru.

Kolumny węglowe są najlepszym rozwiązaniem!

Odpowiednio dobrane kolumny węglowe mogą uchronić nas przed szkodliwym działaniem tych substancji w naszych domach, biurach, a nawet zakładach przemysłowych. Filtry do wody z kolumną węglową zawierają węgiel aktywny, który adsorbuje np. wszelkie środki dezynfekujące. Urządzenia te przeznaczone są do uzdatniania całej wody wpływającej do mieszkania. Skutkuje to znaczną poprawą jakości zarówno wody pitnej, jak i wody do mycia, zapewniając wysoki standard komfortu.

Kolumny węglowe składają się z cylindra z luźnym węglem aktywnym i automatycznej głowicy, która kontroluje okresowe płukanie. Płukanie węgla aktywnego pozwala mu zachować doskonałe właściwości sorpcyjne przez znacznie dłuższy czas niż w przypadku małych filtrów narurowych. Skutkuje to skuteczniejszą eliminacją chloru. Dlaczego kolumny węglowe są lepsze od filtrów narurowych?

Kolumny węglowe Ecoperla Carbotower są dostępne w sklepie internetowym. Dostępne są trzy rozmiary. Mogą być obsługiwane przez automatyczną lub ręczną głowicę sterującą. Wszystkie zawierają węgiel aktywny wykonany z łupin orzecha kokosowego. Ecoperla Carbotower ma dużą powierzchnię filtracji i długi czas kontaktu złoża z wodą. Jest to świetne rozwiązanie dla domów wielorodzinnych i jednorodzinnych, które chcą mieć wodę o odpowiednim kolorze, zapachu i smaku. Jak to działa. Centralnym urządzeniem jest kolumna węglowa. Woda wpływa do kolumny i przepływa przez znajdujący się w niej węgiel aktywny. Wiele zanieczyszczeń jest adsorbowanych, a chlor i jego pochodne są redukowane. Woda jest następnie kierowana do systemu wodnego, gdzie jest dostępna z dowolnego punktu. Zmiękczacze wody i kolumny węglowe to świetne połączenie.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Mówiąc o takiej mieszance. Można znaleźć hybrydowy produkt do uzdatniania wody, który łączy w sobie właściwości zarówno zmiękczacza wody, jak i kolumny węglowej. Jest to doskonały sposób na poprawę jakości wody w domach, w których nie ma zbyt wiele miejsca. Kompaktowy zmiękczacz wody wykorzystujący węgiel aktywny zapewnia nie tylko zmiękczoną wodę, ale także wodę wolną od chloru. Urządzenie to posiada dwie warstwy złoża wewnątrz cylindra. Woda jest najpierw kierowana przez węgiel aktywny, a następnie do żywicy jonowymiennej. Ecoperla Hero wykorzystuje węgiel aktywny, który jest dodatkowo impregnowany srebrem. Takie rozwiązanie zapewnia jeszcze bardziej higieniczne uzdatnianie wody, nawet w przypadku przerw w pracy urządzenia. Więcej o hybrydowym zmiękczaczu wody dowiesz się tutaj: Co to jest?

Kompaktowy zmiękczacz wody zawierający węgiel aktywny jest idealny do przygotowywania żywności (gotowanie, przygotowywanie napojów, napełnianie ekspresu do kawy), kąpieli i prac domowych. Uzyskana w ten sposób woda ma jakość porównywalną z wodą w hotelach o wysokim standardzie.

Odwrócona osmoza usuwa chlor

Kolumny węglowe są skuteczne w warunkach domowych. Zalecamy system odwróconej osmozy do usuwania chloru w warunkach domowych. System jest instalowany pod zlewem. Odwrócona osmoza zmniejsza twardość wody, usuwa z niej metale ciężkie, bakterie i wirusy oraz poprawia smak i zapach. Wkłady węglowe w filtrach osmotycznych usuwają z wody metale ciężkie i chlor.

Istnieje wiele opcji odwróconej osmozy. Każdy system jest równie skuteczny w usuwaniu chloru i jego pochodnych z wody. Łatwo jest wybrać urządzenia, które mają dodatkowe funkcje, które zaskoczą Cię pod względem wygody i jakości wody.

Ecoperla Rosa to pierwsza z tych propozycji, która pozwala na uzyskanie dwóch rodzajów wody. Z drugiej strony mamy wodę, która jest doskonale oczyszczona. Jest to woda, która przechodzi przez filtry wstępne i wkład osmotyczny. Woda ta nie pozostawia żadnych osadów i nie zawiera wykrywalnych chlorków. Wszystkie potrawy i gorące napoje zachowają swój oryginalny smak i zapach. Będą piękne, zachowają oryginalne kolory i będą wspaniale pachnieć. Drugi rodzaj to woda, która przepływa przez wkład odmładzający Ecoperla Elixir. Jest ona wzbogacona magnezem i ma znacznie wyższe pH. Zawiera również wolny wodór. Nabiera właściwości alkalicznych. Ten rodzaj wody znany jest ze swoich właściwości prozdrowotnych.

Ecoperla Revo zapewni również wodę wolną od chloru i jego pochodnych. System odwróconej osmozy, który jest bardzo nowoczesny i nie wymaga zbiornika do przechowywania wody. Wyświetlacz przy wylewce pozwala na pokazywanie w czasie rzeczywistym stanu zużycia wkładów filtrujących, a także jakości pobieranej wody. Ecoperla Profine Zero to kolejna opcja filtracji chloru w kuchni. Ten niewielki system odwróconej osmozy ma bardzo nowoczesny design. Można go umieścić w szufladzie lub szafce. Woda jest oczyszczana równolegle na dwóch powierzchniach osmotycznych. Dodatkową zaletą jest wbudowany mik ser, który pozwala na samodzielne zmniejszenie twardości wody.

Odwróconą osmozę Atlas Filtri OASIS DP SANIC można polecić osobom, które chcą pozbyć się zapachu chloru, ale z filtra kuchennego korzystają tylko sezonowo. Zapobiega to rozwojowi mikroorganizmów wewnątrz kloszy. Proces uzdatniania wody jest całkowicie higieniczny.

Woda do kąpieli bez chloru w mieszkaniu

W niewielkim mieszkaniu lub bloku możliwe jest uzdatnianie wody do kąpieli pod kątem zawartości chlorków i ich pochodnych. Choć efekty mogą nie być tak imponujące, jak w przypadku centralnych obiektów, warto spróbować znaleźć rozwiązania, które przyniosą choć minimalną ulgę. Zainstaluj filtr prysznicowy w łazience. Filtr podłącza się do baterii prysznicowej. Wewnątrz znajduje się złoże, które umożliwia przepływ wody. Jest ono wolne od substancji, które mogą podrażniać skórę. Filtry prysznicowe mogą zapewnić kojącą ulgę dla skóry.

Wybierz swoją metodę walki z drażniącym chlorem.

Z chlorem warto walczyć. Jest to szczególnie ważne dla osób z nadwrażliwą skórą lub chorobami skóry. Pomoże to zapobiec nasileniu się objawów. Woda bez chloru sprawia również, że jedzenie i napoje smakują lepiej. Chlor i jego pochodne można łatwo zredukować.

W sklepie internetowym można znaleźć skuteczne metody redukcji chloru w wodzie

 • Kolumna węglowa Ecoperla Carbotower l

  Ocena 4,89 z 5 2,390.0000zl
 • Kolumna węglowa Ecoperla Carbotower m

  Ocena 4 ,94 na 5 1,890.00zl
 • Ecoperla Carbotower S Carbon Columb

  Rated 5 out 5. 1,690.0000zl
 • Promocja!

  Odwrócona osmoza Ecoperla Profine Zero

  Ocena 4,89 z 5 4 190,00zl 3,771.00zl
 • Odwrócona osmoza Ecoperla Revo

  Rated 5 out 5. 4,490.00zl
 • Odwrócona osmoza Ecoperla Rosa

  Ocena 4,85 z 5 1 690,0000zl
 • Zmiękczacz z węglem aktywnym Ecoperla Hero

  Ocena 4 ,95 na 5 5 590,00zl


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.