3


marca

Co można zrobić, gdy woda powoduje zatrucie pokarmowe?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Czy to możliwe, aby woda Cię zatruła? Okazuje się, że tak. Te dolegliwości częściej występują u osób, które piją własną wodę. Dlaczego to możliwe, że woda może powodować problemy gastryczne? Czy można temu zapobiec?

Zatrucie pokarmowe po wypiciu wody

Zatrucie pokarmowe może być poważnym problemem. Istnieje wiele przyczyn. Można rozpoznać przyczynę zatrucia pokarmowego po szybko pojawiających się objawach. Czasami to nie jedzenie jest przyczyną problemów gastrycznych. Woda może być zanieczyszczona mikroorganizmami z wielu powodów. Problem może dotyczyć również wody z własnego kranu. Może dojść do wtórnego skażenia wody. Istnieje kilka powodów, dla których woda może zostać nagle zanieczyszczona. Należy pamiętać, że im więcej bakterii znajduje się w żywności lub wodzie, tym większa szansa na zakażenie. Dowiedz się więcej o bakteriach w wodzie w artykule: Bakterie w wodzie.

Jakie są objawy dla bakteryjnego zatrucia pokarmowego?

Zatrucie pokarmowe może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich są zatrucia bakteryjne. Wywołują je komórki bakteryjne i ich toksyczne toksyny. Dotyczy to przede wszystkim żywności, zwłaszcza podczas wysokich temperatur. Możliwe jest jednak, że zatrucie pokarmowe może być również spowodowane przez bakterie znajdujące się w wodzie. Ten rodzaj zatrucia pokarmowego może powodować nudności, wymioty i bóle brzucha. Dodatkowe powikłania to biegunka, osłabienie i poważne odwodnienie.

Jak długo trwa zatrucie pokarmowe przez picie wody?

Objawy zatrucia pokarmowego zazwyczaj mijają tak szybko, jak się pojawiły. Zatrucie pokarmowe może trwać kilka godzin, a nawet dni. Większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu tygodnia. Zatrucie pokarmowe w większości przypadków może trwać średnio 1-3 dni. Przypadki zatrucia pokarmowego mogą trwać nawet do 7 dni. Wszystko zależy od rodzaju i ciężkości zakażenia.

Jak reagować na zatrucie pokarmowe pijąc wodę

Po pierwsze, podczas choroby możemy być szczególnie narażeni na szybką utratę elektrolitów i odwodnienie. Właściwe odżywianie i uzupełnianie wszelkich utraconych płynów są bardzo ważne. (Przeczytaj: Jaka jest różnica między nadmiarem wody a odwodnieniem? Lekarze zalecają regularne spożywanie niewielkich ilości płynów. Ważne jest, aby pamiętać, że płyny powinny być nie tylko wodą, ale także zawierać elektrolity.

Jakie bakterie mogą wywołać zatrucie pokarmowe w wodzie?

Zatrucia pokarmowe mogą być wywołane przez różne bakterie. Mamy do czynienia z bakteriami Campylobacter, Salmonella, Shigella i Escherichia Coli oraz patogennymi szczepami Clostridium, Salmonella, Shigella, Listeria i Escherichia Coli. Największe zagrożenie w zanieczyszczonej wodzie stanowią szczepy bakterii E.coli oraz Enterokoki.

Bakterie E.coli

O bakteriach E.coli pisałam już sporo. Zobacz artykuł: Jak pozbyć się bakterii E.coli znajdujących się w wodzie? Bakterie E.coli lub Escherichia coli to bakterie, które są stale obecne w jelicie grubym każdego człowieka. Znane są również jako bakterie kałowe. Nie stanowią one zagrożenia, dopóki żyją tam, gdzie ich miejsce. Jeśli jednak przenikną do innych narządów, sytuacja może się zmienić. Uznawane są za organizmy wskaźnikowe i służą do oceny ogólnego zanieczyszczenia wody, a także możliwości występowania innych bakterii. Istnieją jednak szczepy, które stanowią realne zagrożenie.

Przedsiębiorstwa wodociągowe są szczególnie zaniepokojone wykryciem bakterii E.coli. Występuje ona rzadziej niż w przypadku naszych własnych ujęć. E.coli można znaleźć w wodociągach. Jest to znak, że dezynfekcja była niewystarczająca lub nie dość skuteczna, aby zapobiec zakażeniu. W takich przypadkach odcina się dopływ wody do mieszkań i dokładnie przepłukuje całą instalację.

Enterokoki

Enterokoki, zwane również gronkowcami kałowymi, to bakterie występujące w jelitach. Są to bakterie, które można znaleźć w odchodach ludzi i zwierząt. Występują w wodzie i można je wykryć jako oznakę zanieczyszczenia. Są bardziej odporne niż Escherichiacoli czy bakterie coli. Zatrucie pokarmowe może wystąpić, jeśli Etnterococcus zostanie wprowadzony do układu pokarmowego człowieka.

W pierwszej kolejności należy pozwolić na zbadanie wody.

Najpierw , przestań używać wody, jeśli masz zatrucie pokarmowe . Zanieczyszczona woda może spowodować problemy z jedzeniem i higieną . Aby zbadać wodę, musimy najpierw zlokalizować obiekt. Konieczne będzie wykonanie badania bakteriologicznego wody. Taką analizę można zlecić sanepidowi, prywatnemu laboratorium lub firmie uzdatniającej wodę, która oferuje takie usługi. Jak działa analiza wody? Oto kilka przykładów analiz wody: Mikrobiologiczna (bakteriologiczna), analiza wody.

Pobranie próbki do analiz bakteriologicznych powinno być wykonane z największą precyzją. Czasami laboratoria wysyłają do tego celu pracowników. W innych przypadkach laboratorium wysyła pracownika po odbiór specjalnie przygotowanego i wysterylizowanego pojemnika z próbką. Należy postępować zgodnie z instrukcją. Analiza bakteriologiczna wody pozwoli określić, czy problem faktycznie dotyczy jakości wody, czy też tego, jak bardzo jest on poważny.

Jak pozbyć się bakterii w wodzie studziennej?

Dezynfekcja wody jest niezbędna, aby skutecznie wyeliminować mikroorganizmy w wodzie. Pamiętajmy, że bakterie mogą znajdować się również w instalacjach sanitarnych i wszystkich jej zakamarkach. Najlepiej jest dezynfekować wodę dwoma metodami: dezynfekcją chemiczną lub ustawieniem lamp bakteriobójczych.

Chlorowanie instalacji

W pierwszej kolejności należy wykonać chlorowanie całego obiektu. Dezynfekcja chemiczna może być ekonomicznym i skutecznym sposobem dezynfekcji instalacji sanitarnej. Dzięki temu wszelkie znajdujące się tam mikroorganizmy czy warstwa biofilmu zostaną zniszczone. Istnieje wiele środków na bazie chloru, które można wykorzystać do tego celu. Warto wybrać ten, który odpowiada naszym potrzebom i łatwości użycia. W jaki sposób wykonuje się chlorowanie? Poniżej przedstawiamy przykładowe instrukcje: Jak dezynfekować i chlorować wodę ze studni głębinowych.

Montaż lampy bakteriobójczej

Drugą rzeczą, którą możemy zrobić jest zamontowanie na początku instalacji lampy bakteriobójczej. Jest to urządzenie, którego sercem jest promiennik emitujący promieniowanie UV o określonej długości fali, które ma największe działanie bakteriobójcze. Przez wnętrze takiej lampy bakteriobójczej przepływa woda, która zostaje napromieniowana. Promienie UV uszkadzają komórki bakterii, uniemożliwiając ich rozmnażanie i odżywianie. Bakteria zostaje wtedy zabita i nie stanowi już zagrożenia. Proces ten został szczegółowo opisany w artykule: Jak działa lampa bakteriobójcza, promieniowanie UV - skąd wzięło się w dezynfekcji wody?

Nie ma żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Lampy UV mogą być stosowane bezpiecznie. Nie wymagają do działania żadnych środków chemicznych, nie wytwarzają ubocznych produktów dezynfekcji, które mogłyby szkodzić zdrowiu, nie wytwarzają też żadnych substancji lotnych. Nie zmieniają właściwości chemicznych i fizycznych wody, więc pozostaje ona niezmieniona. Są łatwe w obsłudze i nie wymagają częstej kontroli.

Na rynku dostępnych jest wiele lamp bakteriobójczych, w różnych rozmiarach. Najbardziej polecanymi produktami są Viqua, TMA oraz Cintropur. Aby dobrać najlepszą lampę UV, najlepiej skonsultować się ze specjalistą od uzdatniania wody. Przegląd produktów można znaleźć w artykule: Lampy UV Cintropur - co je wyróżnia, lampy bakteriobójcze VIQUA czy TMA? Który model powinieneś wybrać?

Należy koniecznie pamiętać, że woda nie może posiadać żadnych zanieczyszczeń mechanicznych ani nagromadzenia osadów. Mogą one wpływać na proces dezynfekcji. Filtr mechaniczny to wymagane minimum, ale czasem konieczne jest zainstalowanie zmiękczacza lub odżelaziacza wody. Profesjonalna analiza wody jest najlepszym sposobem, aby to zweryfikować.

Jak chronić się przed bakteriami w wodzie?

Trudno jest uchronić się przed bakteriami żyjącymi w wodzie. Bakterie te mogą pojawić się w każdej chwili. Nie można ich zobaczyć ani wyczuć. W bardzo niewielu przypadkach bakterie w wodzie pozostawią biofilm na kranach lub innych modyfikacjach.

Lampa bakteriobójcza jest dobrym wyborem do celów profilaktycznych. Wiele gospodarstw domowych, które posiadają własne ujęcie wody decyduje się na takie urządzenie. Lampa UV jest włączona cały czas i działa non stop. Za każdym razem, gdy chcemy skorzystać z wody, musi ona zostać zdezynfekowana. Można mieć pewność, że metoda ultrafioletowa jest dokładna i skuteczna. Nawet jeśli woda mogła być zanieczyszczona mikrobiologicznie, to bakterie nie przejdą przez promienie UV i zostaną zniszczone. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule Lampy bakteriobójcze: Co warto wiedzieć przed zakupem?

Każdy problem z wodą można rozwiązać

Możliwe jest rozwiązanie każdego problemu z jakością wody. Opcje uzdatniania wody są dziś bardzo zróżnicowane i mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb. Trzeba z nich korzystać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące jakości wody w Twoim domu. Pomogę Ci w doborze najlepszego rozwiązania.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.