8


października

Co sprawia, że lampy UV Cintropur są tak wyjątkowe?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Jednym z najlepszych sposobów na dezynfekcję wody są lampy bakteriobójcze. Lampy te skutecznie zabijają mikroorganizmy poprzez wykorzystanie promieni ultrafioletowych. Dziś przyjrzymy się lampom sterylizującym wyprodukowanym przez belgijską firmę Cintropur. Co sprawia, że są one inne? Czy są równie skuteczne jak standardowe konstrukcje?

W gospodarstwie domowym, które korzysta z wody z własnego źródła, może dojść do skażenia mikrobiologicznego. Nie jest to częsty problem i nie zawsze pojawia się na początku eksploatacji. Słabe zabezpieczenie studni, wiercenie jej w nieodpowiednim miejscu lub na niewłaściwej głębokości to najczęstsze przyczyny.

Lampy bakteriobójcze można wykorzystać do dezynfekcji domu, jeśli doszło do skażenia. O zaletach i budowie tej grupy produktów pisałam już w artykule Lampy bakteriobójcze: Co powinieneś wiedzieć przed zakupem, do którego lektury zachęcam.

Lampy bakteriobójcze z serii Cintropur wykorzystują promieniowanie ultrafioletowe o odpowiedniej częstotliwości. Dowiedz się więcej o technologii dezynfekcji UV tutaj: Jak działają lampy bakteriobójcze?

Zachęcam do przeczytania artykułu tych, którzy nie wiedzą jak działają lampy bakteriobójcze. W tym artykule przedstawię również kilka ciekawych i unikalnych produktów.

Konstrukcja lamp Cintropur raczej nie będzie zbliżona do standardowych lamp UV, a bardziej do filtra narurowego. Rodzi to wiele pytań, na które postaram się odpowiedzieć.

Kilka słów o Cintropur

Cintropur to znana polska marka, uznawana za jedną z najlepszych na świecie w zakresie systemów uzdatniania wody. Filtry te to przede wszystkim filtry narurowe. Właścicielem tej marki jest belgijska firma Airwatec.

Firma ta ma długą i bogatą historię w produkcji. Jest liderem w projektowaniu i produkcji innowacyjnych filtrów narurowych.

Zastosowanie lamp UV firmy Cintropur

Producent oferuje kilka opcji wykorzystania swojej lampy bakteriobójczej. Podstawową z nich jest dezynfekcja wody do użytku domowego i spożywczego.

Lampy UV Cintropur doskonale radzą sobie z dezynfekcją wody deszczowej i źródlanej z własnych ujęć. Można je również wykorzystać do zapobiegania rozwojowi bakterii w wodzie przechowywanej przez dłuższy czas w zbiornikach (na przykład w kamperach lub na łodziach).

Urządzenia te mogą być również stosowane w wodzie wodociągowej, jeśli użytkownik chce całkowicie zabezpieczyć swoje ujęcie własnymi środkami lub wymaga kompletnego zestawu do uzdatniania wody. (Czytaj więcej: Domowe zestawy uzdatniania wody - co warto połączyć?) ).

Budowa lamp UV firmy Cintropur

Konstrukcja lamp UV Cintropur jest tym, co wyróżnia je spośród innych konstrukcji lamp bakteriobójczych. Chociaż zawierają one podstawowe elementy, takie jak żarnik, osłona żarnika i zasilacz, z zewnątrz wyglądają jak filtry narurowe i dlatego są montowane.

Klosze lamp można montować w taki sam sposób jak filtry narurowe. Istotnym elementem instalacji jest połączenie śrubowe wykonane ze stali nierdzewnej.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się promieni UV, promiennik UV jest ukryty w czarnym, nieprzezroczystym kloszu. Dzięki specjalnej śrubie spustowej wykonanej z materiału PVDF (odpornego na promieniowanie UV), która odbija światło lamp bakteriobójczych, możemy sprawdzić, czy lampa UV działa. Świadczy to o tym, że wszystko działa jak należy.

Dzięki współpracy Airwatec z firmą Philips, żarnik wykonany jest ze szkła kwarcowego. Żarnik jest podłączony bezpośrednio do zasilania. Ma to znaczący wpływ na szybką i łatwą wymianę. Nie trzeba się martwić o skażenie promieniowaniem czy bezpieczeństwo. W celu zapewnienia szczelności można zastosować zewnętrzny system O-ringów.

Głowica żarnika jest przymocowana do żarnika. Zawiera ona cenne informacje, takie jak kierunek obrotu w celu zdjęcia promiennika, zgodność z wytycznymi CE oraz dane dotyczące mocy.

Wewnątrz czarnego klosza znajduje się specjalna osłona wykonana z polerowanej stali nierdzewnej. Jej zadaniem jest równomierne rozprowadzenie promieniowania UV i jak najdokładniejsza dezynfekcja wody, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.

W galerii zdjęć poniżej możecie zobaczyć dokładnie jak wyglądają wymienione przeze mnie elementy.

Lampy UV Cintropur oferują najbardziej znaczące zalety

Najważniejszą zaletą lampy bakteriobójczej Cintropur są jej niewielkie rozmiary. Są mniejsze od standardowych lamp UV, więc nie wymagają zbyt wiele miejsca.

Łatwo jest dopasować przyłącze do średnicy rury za pomocą połączeń śrubowych. W przypadku lamp bakteriobójczych możliwy jest montaż pionowy. Jest to świetna opcja w niektórych przypadkach. Ten patent jest szczególnie przydatny w małych pomieszczeniach. Zajmuje dużo miejsca, ponieważ większość modeli jest montowana poziomo.

Ogranicznik przepływu sprawia, że dezynfekcja jest dokładniejsza, ponieważ woda wpływająca do urządzenia może pozostać dłużej w kontakcie z wodą, a mikroorganizmy mogą zostać precyzyjnie zlikwidowane.

Cintropur bierze pod uwagę również łatwość obsługi i serwisowania. Wymiana żarnika podłączonego do źródła zasilania jest prosta. Wystarczy delikatny obrót, aby wyjąć zużytą część i umieścić nową. Nie musimy polegać na ekipie serwisowej, a pieniądze zostają w naszej kieszeni.

Połączenie lampy bakteriobójczej i innych etapów filtracji (na węglu aktywnym) to bardzo sprytne rozwiązanie. Oszczędza miejsce i sprawia, że jest niezwykle wygodne. Widać to w lampach DUO-UV lub TRIO-UV firmy Cintropur.

Ten rodzaj dezynfekcji wody jest popularny, ponieważ nie wymaga stosowania środków chemicznych. Do działania nie wymagają środków chemicznych. Są więc ekologicznym sposobem na zapewnienie bezpiecznej wody dla ludzi.

Propozycja Cintropur jest całkowicie odporna na:

  • wysokie temperatury
  • Skoki ciśnienia
  • Negatywne warunki pracy

Jakie będą koszty eksploatacji?

Serwis odbywa się bez użycia środków chemicznych. Istnieją tylko dwa elementy, które muszą być wymieniane. Osłona żarnika i żarnik to jedyne dwa elementy wymagające wymiany.

  • Po około 9000 godzinach ciągłej ekspozycji, żarnik należy wymieniać raz na 12 miesięcy.
  • Osłonę żarnika należy wymieniać co 5 lat.

W przypadku marki Cintropur częstotliwość wymiany osłony żarnika jest mniejsza niż w przypadku standardowych modeli. Producenci zalecają wymianę osłony żarnika co 2 lata.

Lampa UV jest chroniona przez zabezpieczenia, które uniemożliwiają wymianę żarnika, jeśli jest on włączony.

Ważny dodatek

Lampy UV Cintropur zostały zaprojektowane tak, aby były wygodne w użyciu. Na ich zasilaniu znalazł się również wskaźnik żywotności żarnika. Urządzenie powiadomi Cię o konieczności wymiany elementu po upływie roku.

Jeśli żarnik jest w dobrej kondycji, umieszczona w widocznym miejscu dioda LED będzie świecić na niebiesko. Lampa zgaśnie, gdy czas pracy osiągnie 9000 godzin.

Jaka jest różnica między poszczególnymi modelami?

Oto główne cechy lampy sterylizacyjnej Cintropur. Teraz czas odkryć, co wyróżnia każdy z modeli. Wszystkie modele są dostępne online. Znajdziesz tam również informacje techniczne.

Lampa UV Cintropur 2100

Lampy bakteriobójcze Cintropur 2100 mają wydajność 1,1m3/h. Moc promiennika wynosi 25W, a wymiary 270x154mm. Jest na tyle mały, że zmieści się w każdej przestrzeni. Proces instalacji jest taki sam jak w przypadku filtra narurowego.

Model ten przeznaczony jest wyłącznie do użytku domowego. Może być jednak używany w małych zastosowaniach przemysłowych.

Lampa UV Cintropur 4100

Ten model jest dla tych, którzy wymagają silniejszego rozwiązania do dezynfekcji wody. Jest odpowiedni do stosowania w większych domach i niektórych zastosowaniach przemysłowych. Zalecany przepływ dla lamp Cintropur 4100 to 1,4 m3/h. Moc promiennika wynosi 40W.

Model ten jest idealny do ciasnych pomieszczeń, gdyż jego wymiary to zaledwie 270x154mm. Ta lampa sterylizująca wygląda bardzo podobnie do filtra Cintropur NW25 Narur.

Lampa Cintropur DUO UV

Cintropur DUO UV to praktyczne, łatwe w montażu połączenie narurfiltra do zanieczyszczeń mechanicznych i lampy UV. Wydajność tej hybrydy wynosi 1,1 m3/h.

Model ten polecany jest wszystkim, którzy chcą dezynfekować wodę. Należy pamiętać, że dezynfekowana woda musi być wstępnie oczyszczona przynajmniej z zanieczyszczeń mechanicznych.

Cintropur UV DUO-UV eliminuje konieczność poszukiwania i instalowania filtra mechanicznego. Jest on już dołączony do zestawu. To połączenie jest łatwe do zainstalowania. Wymiary tego zestawu to 435x320mm.

Cintropur TRIO - lampa UV

Cintropur TRIO UV to najbardziej zaawansowany zestaw, w skład którego wchodzi filtr węglowy, filtr mechaniczny oraz lampa bakteriobójcza. Woda jest więc nie tylko zdezynfekowana, ale również oczyszczona z wszelkich cząstek mechanicznych. Ma również lepszy smak i zapach.

Takie połączenie jest idealne, jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować w domu oczyszczacz wody. Wydajność tego zestawu wynosi 2 m3/h. Wymiary zestawu to 601 x 487 mm.

Dobra inwestycja

Lampa bakteriobójcza Cintropur różni się nieco od standardowej, ale są one identyczne. Na szczególną uwagę zasługuje połączenie lamp UV i innych stopni filtracji. Pozwala to na łatwą obsługę i wymaga bardzo mało miejsca.

Cintropur zawsze był liderem, jeśli chodzi o swoje rozwiązania i solidne materiały wykorzystywane w produkcji. Warto przyjrzeć się ich opcjom, jeśli rozważamy zakup lampy sterylizującej.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.