22


stycznia

Co to jest filtr HEPA?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Filtr HEPA został po raz pierwszy opracowany podczas II Wojny Światowej przez rząd USA jako sposób na stworzenie skutecznej maski przeciwgazowej.

Od tego czasu niewiele się zmieniło w kwestii filtrów HEPA. Pozostają one najbardziej efektywnym sposobem usuwania cząstek stałych z powietrza.

Co oznacza skrót HEPA?

Z definicji filtr HEPA usuwa 99,97% lub więcej cząsteczek powietrza o wielkości 0,3 mikrona i większych.  Jest to uważane za standard HEPA i czasami nazywane prawdziwym filtrem HEPA.

Aby zrozumieć, co to oznacza, należy zdefiniować, co to jest mikron.

Mikron to skrót od mikrometra.  Jeden mikron to jedna milionowa część metra.  Jest to znacznie mniejsza wartość niż ta, którą możemy dostrzec gołym okiem.

Materiały stosowane w filtrach HEPA

Media filtracyjne HEPA są często wykonane z jednego z dwóch materiałów

Włókno szklane - zwane również włóknem szklanym.  W naszych filtrach Erik Ultra stosujemy włókno szklane, które pozwala na osiągnięcie wydajności HEPA lub lepszej.  Włókno szklane ma tendencję do osiągania najwyższej skuteczności filtracji, ale również najwyższego spadku ciśnienia (oporu przepływu powietrza).

Włóknina materiałowa - zazwyczaj polipropylen.  Jest to typ materiału filtracyjnego HEPA stosowanego w naszych filtrach EJ i ERIK650A.  Dodatkowo ładujemy media filtracyjne, dzięki czemu możemy osiągnąć lepszy niż standard HEPA wynik przy niskim spadku ciśnienia.  Oznacza to lepszą filtrację powietrza.

Dlaczego filtry są mierzone z dokładnością do 0,3 mikrona
Pozwól, że na chwilę zajmiemy się wyjaśnieniem, dlaczego standard opiera się na 0,3 mikrona.

Powód pomiaru wydajności filtrów HEPA na poziomie 0,3 mikrona jest oparty na oryginalnych urządzeniach testowych, które wykazały, że jest to punkt, w którym najtrudniej jest filtrowi wychwycić cząsteczki unoszące się w powietrzu.

MPPS
Najnowsze badania wykazały, że wielkość najbardziej penetrujących cząstek (MPPS) mieści się w zakresie od 0,12 do 0,17 mikrona. W przypadku EJ120 MPPS wynosi 0,04 mikrona (40 nanometrów).

Jest to najsłabszy punkt.

To ma sens, że wydajność wzrośnie, gdy cząsteczki staną się większe, ale to, co nie jest powszechnie rozumiane, to fakt, że wydajność poprawia się również, gdy przechodzisz poniżej tego punktu do mniejszych cząsteczek.

Jak włókna filtrujące oczyszczają powietrze

Istnieją różne zasady fizyki w pracy, które wpływają na szybkość usuwania cząstek i działają one bardzo różnie. W sumie, punkt, w którym filtry HEPA mają najniższą skuteczność, znajduje się przy najbardziej penetrującej wielkości cząsteczek.

Jak widać na przykładowym wykresie poniżej, dyfuzja zapewnia wyższą skuteczność poniżej MPPS, a przechwytywanie zapewnia wyższą skuteczność powyżej tego punktu.

Zrozumienie skuteczności filtrów

Innym aspektem filtrów HEPA jest skuteczność usuwania zanieczyszczeń na poziomie 99,97% lub wyższym.

Jest to standard ustalony przez Departament Energii. Ważne jest to, że chociaż wszystkie te liczby brzmią imponująco, istnieje ogromna różnica w wydajności pomiędzy 99%, 99.97% i 99.99%+.

Oczyszczacz 99,97% w porównaniu do 99% usunie znacznie więcej najdrobniejszych cząsteczek.  Jest to ważne, ponieważ najmniejsze cząsteczki są najbardziej niebezpieczne, gdyż są zbyt małe, aby mogły zostać wychwycone przez system nosowy.   Mogą one przejść bezpośrednio do płuc.

Te maleńkie cząsteczki pozostają najdłużej zawieszone w powietrzu i są bardziej prawdopodobne, że zostaną wdychane.  To właśnie one mogą przedostać się do krwiobiegu i spowodować problemy zdrowotne.

Klasyfikacja filtrów

Efektywność filtrów jest różnie oceniana na całym świecie.

W Europie podstawową normą jest EN1822.  Do pomiaru skuteczności filtrów powietrza używa się MPPS (najbardziej penetrująca wielkość cząsteczek). Zgodnie z tą normą istnieją dwie klasy skuteczności filtrów HEPA

  • H13 - 99,95% skuteczności przy MPPS
  • H14 - 99,995% skuteczności przy MPPS
  • W USA najbardziej rozpowszechnionym standardem jest MERV (Minimum Efficiency Rating Value).
  • MERV 17 - 99,97% skuteczność przy 0,3 mikrona i większych.

Kluczową różnicą w tych standardach jest wielkość cząsteczek, dla których mierzona jest skuteczność.  W USA skuteczność filtrów mierzona jest przy 0,3 mikrona, podczas gdy w Europie będzie to prawdopodobnie zakres od 0,12 do 0,20.

W przypadku cząstek mniejszych niż te wielkości, wydajność filtra zazwyczaj wzrasta. Tak więc, jeśli widzisz produkt reklamowany jako posiadający określoną wydajność przy wielkości cząsteczek mniejszej niż ta, jest to marketingowy szum.  Brzmi to imponująco i wykorzystuje fakt, że większość ludzi nie rozumie, jak działa nauka.

Niebieska linia "dyfuzji" na powyższym wykresie pokazuje, że wydajność może wzrosnąć przy mniejszych rozmiarach cząsteczek.

Filtry HEPA a filtry ULPA

W środowiskach, w których wymagane jest najczystsze powietrze, stosuje się czasem filtry ULPA.  ULPA to skrót od Ultra Low Particulate Air.  Z definicji, filtr powietrza ULPA usuwa 99,999% lub więcej cząsteczek powietrza o wielkości 0,1 mikrona lub większej.

Tak więc filtr ULPA usuwa większy procent cząsteczek i to przy rozmiarach mniejszych niż filtr HEPA.

Filtr ULPA jest tym, co można spotkać w pomieszczeniach czystych lub szafach bezpieczeństwa biologicznego najwyższego poziomu.  Zasadniczo są to środowiska, które muszą być wolne od wszelkich cząstek unoszących się w powietrzu.

Ten poziom filtracji powietrza jest większy niż ten, który jest potrzebny w domu.  Jednak w naszym oczyszczaczu powietrza ERIK650A oferujemy wydajność lepszą niż filtracja HEPA i zbliżoną do ULPA.  Nasze media filtracyjne zostały przetestowane w Laboratoriach IBR i stwierdzono, że usuwają 99,996% cząstek o wielkości 0,3 mikrona.

Filtry HEPA a filtry typu HEPA

Prawdziwe filtry HEPA są dość drogie w produkcji.  Z parciem na zapewnienie przystępnych cenowo oczyszczaczy powietrza, wiele z nich jest niestety sprzedawanych jako filtry HEPA lub prawdziwe filtry HEPA, podczas gdy w rzeczywistości nimi nie są.

Filtry te są prawdopodobnie wykonane z materiału filtracyjnego HEPA.  Jednakże, gdy są one zginane w celu utworzenia małego filtra (tj. o grubości mniejszej niż 2") z niewielką ilością materiału filtracyjnego, może nastąpić znaczny spadek wydajności.

Jeśli filtr nie może spełnić normy HEPA, to technicznie rzecz biorąc jest filtrem typu HEPA.  Filtr typu HEPA jest dobry do usuwania dużych cząstek, takich jak sierść zwierząt domowych.  Jeśli potrzebujesz usunąć mniejsze cząsteczki, takie jak drobny pył lub zarodniki pleśni, lepiej będzie zastosować prawdziwy filtr HEPA.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.