18


marca

Czym jest woda ultraczysta? Gdzie jest używana? Jak ją zdobyć?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Czasami na potrzeby przemysłu używa się określenia "woda ultraczysta". Co to właściwie oznacza? Jak powstaje woda ultraczysta? Gdzie można znaleźć wodę ultraczystą?

Co to jest woda ultraczysta?

Woda ultraczysta to prawie to samo, co woda iniekcyjna, dejonizowana i woda o wysokiej czystości. Jest to woda oczyszczona według najwyższych standardów. Musi mieć zredukowaną zawartość substancji organicznych i nieorganicznych, cząstek stałych i rozpuszczonych, związków lotnych i nielotnych, reaktywnych i obojętnych oraz hydrofilowych i/lub hydrofobowych gazów rozpuszczonych. Woda ultraczysta ma bardzo niską przewodność. Woda ultraczysta podlega obecnie bardziej rygorystycznym normom jakościowym, co wynika z postępu technologicznego. Woda ultraczysta z definicji musi zawierać H2O. Powinna być zachowana równowaga pomiędzy jonami H+ i OOH-. Woda ultraczysta ma przewodność właściwą 0,055 uS/cm, 25 o C. Jest to również znane jako rezystywność 18,2 MOhm.

Woda ultraczysta musi spełniać normy europejskie określone w następujących dokumentach: ASTM, CLSI i PN-EN ISO 3696.1999. Monitorowanie całkowitego węgla organicznego (TOC), jest ważnym elementem wody ultraczystej. Czytaj więcej: Węgiel organiczny - co warto wiedzieć? Co zrobić, aby usunąć wodę? Ważne jest również uwzględnienie wodoodporności. Parametry te mają wpływ na wydajność produkcji i produkt końcowy. Oto najczęściej spotykane normy dotyczące ultraczystej wody pitnej.

  • ASTM D5127 "Standardowy przewodnik po wodzie ultraczystej w przemyśle elektronicznym i półprzewodników"
  • SEMI F63 "Przewodnik po wodzie ultraczystej używanej do obróbki półprzewodników"

Gdzie stosuje się ultraczystą wodę pitną?

Przemysł farmaceutyczny i półprzewodniki to dwa najpopularniejsze zastosowania wód ultraczystych. Można ją stosować w wielu innych miejscach. Woda ultraczysta jest prawie pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń i może być stosowana jako rozcieńczalnik w różnych chemikaliach przemysłowych.

Woda ultraczysta może być wykorzystywana w następujących branżach:

  • Laboratoria (Laboratoryjne uzdatnianie wody)
  • Rolnictwo (Woda w rolnictwie - jak ją uzdatniać? ).
  • Elektrownie
  • Przemysł górniczy (Mining).
  • Food industry (Woda uzdatniana dla sektora spożywczego).
  • Produkcja napojów
  • Przemysł farmaceutyczny (uzdatnianie wody dla przemysłu farmaceutycznego).
  • Produkcja półprzewodników

Woda ultraczysta odgrywa również ważną rolę w szpitalach i badaniach naukowych. jako woda zasilająca kotły. Wszystkie te sektory wykorzystują wody ultraczyste, ale parametry będą się różnić w zależności od branży lub rodzaju wykorzystywanej wody.

Należy wspomnieć o ważnej roli, jaką wody ultraczyste odgrywają w laboratoriach. Stosuje się je m.in. w analizie śladowej, analizatorach klinicznych i hodowli komórek ssaków, immunochemii, chromatografii i łańcuchowej reakcji polimerazy.

Jak uzyskać wodę ultraczystą

Produkcja wody ultraczystej jest złożona i wymaga zaawansowanych technologii. Istnieje wiele metod, które mogą być wykorzystane do produkcji wody ultraczystej, w tym procesy membranowe, systemy wymiany jonowej i technologia promieniowania UV.

Przygotowanie wody surowej jest kluczowe dla produkcji wody ultraczystej. Musi być ona oczyszczona, aby spełnić wymagania przemysłowej odwróconej osmozy. Na podstawie dogłębnej analizy wody, stacja uzdatniania wody jest wybierana w oparciu o indywidualne potrzeby i źródło wody. Wodę o przewodności 10 U/cm można uzyskać poprzez filtrację membranową lub wymianę jonową. Następnie woda kierowana jest do wysokowydajnego, specjalistycznego złoża mieszanego lub elektrodejonizowana.

Elektrodejonizacja

Elektrodejonizacja, która wykorzystuje energię elektryczną do dejonizacji wody, jest procesem zautomatyzowanym i wysoce wydajnym. Elektrodejonizacja jest połączeniem kilku metod, które są już stosowane w uzdatnianiu wody, takich jak elektrodializa i demineralizacja na złożu jonitowym. Artykuł zawiera szczegółowe informacje na temat tej metody: Elektrodializa (EDI - przygotowanie wody ultraczystej).

Do uzyskania wody ultraczystej potrzebna jest stacja uzdatniania wody

Skontaktuj się z nami, jeśli Twoja firma wymaga wody ultraczystej lub specjalistycznej stacji uzdatniania wody. Eksperci z wieloletnim doświadczeniem pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie, które będzie w pełni dostosowane do potrzeb Twojej firmy. Projekt technologiczny opracowywany jest na podstawie szczegółowego wywiadu i analizy wody. Akceptacja oznacza, że projekt zostaje przyjęty i przechodzi do kolejnego etapu, który obejmuje montaż i przekazanie całej dokumentacji. Możesz również przeczytać artykuł: Przegląd technologii uzdatniania wody przemysłowej


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.