5


czerwca

Dejonizatory wody w skrócie


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Odżelaziacze wody to najpopularniejsze i najczęściej stosowane urządzenia do uzdatniania wody w gospodarstwach domowych. Co warto o nich wiedzieć? Dzisiejszy artykuł zawiera najważniejsze informacje na ten temat dla początkujących!

Jak rozpuścić żelazo w wodzie

Wysokie stężenie żelaza w wodzie jest jednym z powszechnych problemów. Żelazo jest często naturalnym zanieczyszczeniem wody. W wodach głębinowych występuje w stanie nierozpuszczonym. Jednak pod wpływem tlenu zaczyna się zmieniać i wytrącać w postaci rdzawych cząstek. W Polsce norma mówi, że woda nie powinna zawierać więcej niż 0,2mg/L żelaza. Problemy z wodą powodowane przez tę substancję są widoczne i odczuwalne przy znacznie niższych stężeniach. Tutaj więcej informacji: Jak usunąć żelazo z wody?

Stężenie żelaza powyżej zalecanych poziomów ma znaczący wpływ na właściwości organoleptyczne wody. Przede wszystkim zmienia kolor wody i powoduje jej zmętnienie. Może powodować metaliczny posmak lub zapach. Wszystko to sprawia, że chcemy uniknąć picia takiej wody. Kolejnym poważnym problemem jest osad. Sprawia on, że czyszczenie jest znacznie trudniejsze. Aby uzyskać dobre wyniki, należy użyć większej ilości detergentu. Na zewnątrz odżelaziona woda szybko zabrudzi chodniki, kamień ozdobny i roślinność. Może to powodować problemy z automatycznym systemem nawadniania. Osad może również spowodować poważne uszkodzenie instalacji. Jest to przede wszystkim spadek przepływu i wydajności. W rurach będzie mniej światła. Pompa doprowadzająca wodę może ulec awarii. Ten artykuł wyjaśni to wszystko bardziej szczegółowo: Czy woda zażelaziona jest szkodliwa?

Wszystkie te argumenty przemawiają za tym, że z problemem żelaza w wodzie warto walczyć już teraz. Prawdopodobnie usłyszysz, że najlepszym rozwiązaniem jest użycie odżelaziacza wody. Co to oznacza?

Czym jest odżelaziacz wody?

Odżelaziacze wody wykorzystują ciśnieniowy system filtracji do wytworzenia przepływu. Są one przeznaczone do usuwania związków żelaza, utleniania żelaza i żelaza w formach organicznych. Najprostsze odżelaziacze działają poprzez cyrkulację wody przez wkład z filtrem odżelaziającym. Zaawansowane konstrukcje filtrują żelazo i jego pochodne za pomocą dużych kolumn ciśnieniowych.

Metodę odżelaziania wody należy dobrać do potrzeb gospodarstwa domowego i występujących przekroczeń. Aby określić najlepszą metodę odżelaziania wody, wymagana jest profesjonalna analiza wody. Na podstawie wyników można dobrać urządzenie i ilość złoża. Pod uwagę brane są również inne dane, takie jak utlenialność i pH. Temat ten został szerzej omówiony w artykule Jak działa dejonizator?

Dejonizatory wody są dostępne w różnych typach.

Odżelazianie wody obejmuje szeroki zakres tematów. Istnieje wiele sposobów na redukcję żelaza w wodzie. jest najczęściej stosowana do odżelaziania i odmanganiania wody z napowietrzaniem wstępnym. Metoda ta jest niezwykle skuteczna i wydajna oraz działa w niemal każdych warunkach.

Filtry odżelaziające wodę Narur

Najprostszym i najmniej skutecznym sposobem walki z nadmiarem żelaza w wodzie jest filtr odżelaziający Naruric. Jest on powszechnie stosowany w domkach letniskowych jako sposób na poprawę jakości wody. Filtry Naruric ze złożem odżelaziającym posiadają wkład, przez który przepływa woda. Wadą tego rozwiązania jest niska dokładność i krótki czas kontaktu wody z powierzchnią filtra. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule Dlaczego filtry narurowe nie oczyszczają wody.

Kolumny filtracyjne mogą być czasami używane do radzenia sobie z nadmiarem żelaza w wodzie. Jest to możliwe przy odpowiednich parametrach wody, zwłaszcza przy wysokim utlenianiu żelaza. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Kolumna filtracyjna czy filtr narurowy z wkładem mechanicznym? Który filtr wybrać?

Odżelaziacze wody z napowietrzaniem wstępnym

Specjaliści polecają odżelaziacze wody posiadające wstępne napowietrzanie jako najpopularniejsze rozwiązanie. Dzieje się tak dlatego, że tego typu urządzenia radzą sobie z dużymi przekroczeniami i wysokim zużyciem wody. Istnieją odżelaziacze i napowietrzacze, które wymagają wstępnego napowietrzania zewnętrznego, a także te, które mają już komorę sprężonego powietrza wbudowaną w cylinder.

W tym pierwszym przypadku można usunąć wszelkie nadmiary przy zerowym zużyciu wody. Wstępne napowietrzanie uzyskuje się na zewnętrznym aeratorze (na przykład napowietrzającym Venturiego) poprzez wstępne napowietrzanie wody. Żelazo zaczyna stawać się nierozpuszczalne. Woda jest następnie kierowana do hydrosfery bez płukania, a dopiero potem do demanizatora wody. Następuje proces katalizy, który powoduje osadzanie się żelaza i manganu w złożu. Jest to doskonała metoda usuwania siarkowodoru. Przykładem jest Ecoperla Sanitower. Poniżej można zobaczyć, jak wygląda taki proces:

Inną opcją jest odżelaziacz wody, który ma wbudowaną komorę sprężonego powietrza. To rozwiązanie jest dobre, ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca i wykorzystuje hydrofor membranowy. Jego wadą jest to, że może mieć swoje ograniczenia, jeśli chodzi o zmniejszone stężenia. Oxytower firmy Ecoperla jest przykładem produktu, który spełnia ten wymóg. Urządzenie to umożliwia bezpośredni przepływ wody, która jest następnie napowietrzana i kierowana bezpośrednio do złoża. Ten typ urządzenia jest również bardzo skuteczny w radzeniu sobie z siarkowodorem.

Dejonizacja wody przy użyciu wymieniaczy jonowych

Odżelazianie wody jest również możliwe przy użyciu zasady wymiany jonowej. Jeśli parametry są odpowiednie, a żelazo jest rozpuszczone w wodzie, można skorzystać ze stacji wielofunkcyjnej. Urządzenia te zawierają mieszankę złóż, która pozwala im usuwać 5 zanieczyszczeń jednocześnie. Stacje wielofunkcyjne doskonale redukują żelazo, mangan i związki organiczne. Redukują również twardość wody. Stacja wielofunkcyjna może być stosowana z każdym typem zbiornika hydroforowego. Na rynku dostępne są wersje kompaktowe i dwuczęściowe. Ważne jest monitorowanie poziomu solanki w zbiorniku i uzupełnianie jej w razie potrzeby. Poniżej przedstawiamy szczegóły: Jak działają wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody?

Odżelazianie wody w złożu znanym jako Greensand to kolejna dobrze znana metoda. Pozwala ona na usunięcie z wody jeszcze większych zanieczyszczeń. Może być również stosowana z obydwoma typami. Z metody tej zrezygnowano ze względu na konieczność regeneracji złoża za pomocą nadmanganianu potasu. Jest to niezbędne do prawidłowego działania. Ten środek regenerujący musi być używany z dużą ostrożnością. Może być niebezpieczny, jeśli dostanie się do systemu wodnego.

Łóżka odżelaziające

Proces filtracji jest chemiczny (złoża jonowymienne) lub mechaniczny (naturalne złoża żwirowe). Złoża naturalne mogą być regenerowane jedynie poprzez serię płukań współprądowych i przeciwprądowych. Materace jonowymienne mogą być regenerowane przy użyciu roztworów jonowych.

W gospodarstwach z przydomowymi oczyszczalniami ścieków należy stosować odżelaziacze ze złożem żwirowym. Odżelaziacze wykorzystujące złoża naturalne opierają się na procesie napowietrzania przefiltrowanej wody przy użyciu cewek wtryskiwaczy i sprężarek. Jonizatory jonowymienne nie wymagają napowietrzania, ale są mniej skuteczne w zmniejszaniu zabarwienia filtrowanej wody.

Regeneracja dejonizatora wody

Regeneracja złóż w tych kolumnach wydłuży ich żywotność i zapewni prawidłową, wydajną pracę. Regeneracja odbywa się za pomocą specjalistycznej głowicy sterującej. Urządzenia te są proste w obsłudze, w pełni zautomatyzowane i zapewniają prawidłową regenerację materaca.

W zależności od modelu może być potrzebny środek chemiczny. Do klasycznych i najpopularniejszych odżelaziaczy wodnych wystarczy woda. Z tego względu są one uznawane za bardzo ekologiczne i ekonomiczne. Odżelaziacze wodne ze złożem zielonym wymagają nadmanganianu potasu. Inną opcją jest wielofunkcyjna stacja regeneracji soli. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli korzystamy z przydomowej oczyszczalni ścieków.

Wybór najlepszego odżelaziacza wody

Jak widać, istnieje wiele sposobów na usuwanie żelaza. Metody działania i skuteczność każdego z nich są różne. W niektórych przypadkach wystarczy kolumna filtrująca, podczas gdy w innych może być potrzebna zarówno wielofunkcyjna stacja wodna, jak i profesjonalny odżelaziacz. Dlatego najlepiej skonsultować się z ekspertem po wykonaniu analizy wody.

Dejonizatory wody dostępne są w sklepie internetowym

 • Dejonizator Ecoperla Ironitower M

  Ocena 4,50 z 5 3,490.0000zl
 • Dejonizator Ecoperla Ironitower S

  Rated 5 out 5. 2,990.0000zl
 • Ecoperla Ironitower Dejonizator XL

  Rated 5 out 5. 4,290.00zl
 • Ecoperla Oxytower Dejonizator i Demetanizer

  Rated 5 out 5. 4,990.00zl
 • Odgazowywacz i odmulacz Ecoperla Sanitower L

  Rated 5 out 5. 4 390,00zl
 • Ecoperla Sanitower M Ecofluid Dejonizator i Demanganizer

  Ocena 4,86 z 5 3 750,0000zl
 • Ecoperla Sanitower S dejonizator i separator manganu

  Rated 5 out 5. 3,350.0000zl
 • Ecoperla Sanitower XL Dejonizator i Demanganizer

  Rated 5 out 5. 4,790.0000zl


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.