18


czerwca

Do czego służą filtry mechaniczne?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Filtry mechaniczne to jedne z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych podstawowych rozwiązań do uzdatniania wody. Czy ich stosowanie jest zawsze konieczne? Dlaczego ludzie ich potrzebują? Jakie jest ich działanie? Jaki filtr mechaniczny najlepiej wybrać?

Filtry mechaniczne nie od dziś znane są jako filar rozwiązań do uzdatniania wody. Są to najpopularniejsze urządzenia, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przemysłu. Urządzenia te instalowane są w pobliżu wejścia wody do budynku. Oczyszczają one wodę dla całego systemu. W tym artykule przyjrzymy się im bardziej szczegółowo i zobaczymy, dlaczego są tak ważne.

Czym są filtry mechaniczne i dlaczego istnieją?

Filtry mechaniczne to grupa urządzeń przepływowych zaprojektowanych w celu poprawy jakości wody poprzez zmniejszenie jej zmętnienia. Rynek oferuje obecnie szeroką gamę produktów, różniących się wydajnością, konstrukcją, metodą wymiany wkładu filtracyjnego/czyszczenia itp.

Filtry mechaniczne są montowane bezpośrednio na rurach wodnych. Jedynym wykorzystywanym ciśnieniem jest ciśnienie wody w systemie. Dobre filtry mechaniczne nie powodują spadków ciśnienia. Regeneracja nie wymaga specjalnych środków chemicznych. Niektóre wkłady mogą być płukane wstecznie w celu odzyskania ich właściwości. Jednym z przykładów jest Atlas Filtri Hydra. Za pomocą takiego urządzenia płukanie wsteczne może być wykonywane ręcznie lub automatycznie: Filtr samoczyszczący z automatycznym płukaniem wstecznym - przegląd produktów.

Do zanieczyszczeń mechanicznych różnego typu

Filtr mechaniczny może usuwać z wody cząstki mechaniczne o różnych rozmiarach i typach. Wyłapują z wody rdzę, piasek i żwir, liście, owady i inne zanieczyszczenia sedymentacyjne. Zanieczyszczenia mechaniczne mogą być pochodzenia naturalnego lub przedostawać się do systemu wraz z wodą deszczową. Mogą również pojawić się, gdy system zaopatrzenia w wodę ulega awarii lub jest konserwowany. Mogą to być również osady, które tworzą się, gdy rury pękają pod wpływem ciśnienia wody przepływającej przez system.

Filtry mechaniczne są doskonałym sposobem na zmniejszenie zmętnienia. Ten rodzaj filtrowania sprawi, że woda będzie przezroczysta. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule Mętność i osad. Filtry mechaniczne mogą być używane do usuwania pyłu lub mułu ze studni. Urządzenia te mogą być również wykorzystywane do wstępnego oczyszczania wody deszczowej, która jest coraz częściej zbierana: Wykorzystanie wody deszczowej w ogrodzie i w domu

Rola filtrów mechanicznych

Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niepozorne, filtry mechaniczne odgrywają ważną rolę. Zainstalowane samodzielnie, mogą chronić instalację. Zapobiegają zmniejszeniu światła rur, problemom z przepływem i zatykaniu, które mogą prowadzić do kosztownej, poważnej awarii. Filtry mechaniczne to najskuteczniejszy sposób na wykorzystanie wody deszczowej do podstawowych celów domowych.

Filtry mechaniczne są również instalowane przed stacjami uzdatniania wody, takimi jak zmiękczacze wody lub stacje wielofunkcyjne. Jest to najlepsze zabezpieczenie. Woda może przenosić drobne cząstki mechaniczne do głowicy sterującej. Może to prowadzić do zatykania i nieprawidłowego działania delikatniejszych komponentów. Filtry mechaniczne oczyszczają wodę również po odżelaziaczu lub odmanganiaczu.

Wkłady do filtrów mechanicznych są dostępne w różnych typach.

Półprzepuszczalne media każdego filtra mechanicznego zatrzymują osad na swojej powierzchni, a czasem nawet w całej objętości. Polipropylen jest najpopularniejszym materiałem używanym do budowy wkładów filtracyjnych. Oferuje on dobrą wytrzymałość mechaniczną i niską wagę. Oferuje również różne dokładności filtracji, a także niską cenę.

Popularne są również wkłady ceramiczne (wysoka dokładność filtracji, ale niska wydajność i generowanie dużych spadków ciśnienia) lub nylonowe (mocniejsze, ale o niskiej dokładności filtracji).

Strukturę wkładów mechanicznych można wykorzystać do ich podziału. Rozróżniamy następujące wkłady: piankowe, strunowe akordeonowe, siatkowe. Zasada działania jest podobna. Główna różnica tkwi w materiałach użytych do produkcji. Należy zwracać uwagę nie tylko na jakość wkładów do filtrów narurowych, ale również samych filtrów. Ważne jest, aby wkłady były nie tylko trwałe, ale również działały prawidłowo. Oto kilka szczegółów: Uważaj na tanie wkłady filtrujące

Dokładność wkładów w filtrach mechanicznych

Dokładność filtrów mechanicznych wyrażana jest w mikrometrach. Najdokładniejszy filtr mechaniczny filtruje wodę z dokładnością do 0,3 mikrometra. Możliwe jest stosowanie filtrów o dokładności filtracji do 1000 mikrometrów (1 milimetr) do zgrubnego oczyszczania.

Filtry mechaniczne możemy również podzielić na kategorie w zależności od sposobu czyszczenia wkładu. W filtrze samoczyszczącym stosowany jest stały wkład. Jest on okresowo płukany strumieniem cieczy o przeciwnym kierunku. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności stosowania wkładów. Wadą takiego rozwiązania jest stosunkowo niska dokładność filtracji (do 20 nanometrów).

Inne filtry wykorzystują wymienne wkłady, które pozwalają na większą elastyczność w dostosowywaniu dokładności filtracji do naszych wymagań dotyczących jakości wody. Więcej informacji na temat mikronów wkładu można znaleźć tutaj: Ile mikronów powinien mieć filtr do wody?

Producenci filtrów mechanicznych

Istnieje wielu producentów mechanicznych urządzeń filtrujących do wyboru. Produkują oni urządzenia, które są trwałe i wysokiej jakości. Można je dostosować do indywidualnych potrzeb. I są niezwykle skuteczne. Cintropur Atlas Filtri i Honeywell są jednymi z najlepszych wyborów. Każdy producent wyróżnia się unikalną konstrukcją i rozwiązaniami.

Belgijska marka Cintropur oferuje szeroką gamę filtrów mechanicznych zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i domowych. W głowicy filtra zastosowano wirówkę. Pozwala ona na wytrącanie większych zanieczyszczeń w dolnym dyfuzorze. Zapobiega to zaleganiu większych zanieczyszczeń na wkładzie i pozwala na jego dłuższą eksploatację. W filtrze indukowany jest również przepływ obrotowy. Zapewnia to równomierne rozprowadzenie zanieczyszczeń w całym wkładzie. Cintropur oferuje również wkłady filtracyjne o nietypowej konstrukcji. Wkłady te mają kształt rękawów filtracyjnych. Podczas instalacji rękaw filtra przesuwa się po wsporniku. Rękawy filtracyjne mogą być wielokrotnie czyszczone przy użyciu przepływu wstecznego. Koszt stosowania rękawów filtracyjnych jest niższy.

Kolejnym producentem wartym rozważenia jest Atlas Filtri. Jest to włoska firma z wieloletnim doświadczeniem w branży uzdatniania wody. Atlas Filtri znany jest z wykorzystywania trwałych i solidnych materiałów. Hydra i BX z podwójnym uszczelnieniem to dwie bardzo popularne serie. Seria filtrów narurowych Atlas Filtri Sanic to produkt, na który warto zwrócić uwagę. Wkłady wyposażone są w specjalną powłokę Microban(r), która zapobiega rozwojowi mikroorganizmów nawet przy długotrwałym zatrzymaniu wody. Zapewnia to w pełni higieniczną filtrację wody. Atlas Filtri Sanic Series - więcej niż filtracja wody.

Kolumna filtracyjna lub filtr mechaniczny

Oprócz filtrów mechanicznych na rynku można znaleźć duże i skuteczne kolumny filtracyjne. Są to urządzenia zazwyczaj wypełnione złożem kwarcowym. Redukują one również mętność i zanieczyszczenia mechaniczne w wodzie. Należy pamiętać, że kolumny filtracyjne nie zastępują filtrów mechanicznych. Urządzenia te są czasami używane w połączeniu. Kolumny filtracyjne nie zawsze działają lepiej niż filtry mechaniczne. Zależy to od warunków panujących w danym miejscu i indywidualnych wymagań. Szczegóły na ten temat można znaleźć w artykule: Kolumny filtracyjne czy filtry narurowe z wkładami mechanicznymi? Co wybrać?

Filtry mechaniczne to konieczność

Filtry mechaniczne są niezbędne do poprawy jakości wody w domu. Jak pokazano w tym artykule, odgrywają one istotną rolę. Urządzenie to może być wykorzystywane do ochrony instalacji samodzielnie lub jako część większej stacji uzdatniania. Urządzenia te są warte rozważenia, jeśli chcesz poprawić jakość wody w swoim domu lub biurze.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.