17


grudnia

Filtry do oczyszczaczy powietrza


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

W oczyszczaczach powietrza stosowane są różne rodzaje filtrów, które usuwają różne rodzaje zanieczyszczeń. Dowiedz się, które filtry są niezbędne do oczyszczania powietrza, a które stanowią jedynie dodatek. Nie mają one wpływu na jakość przefiltrowanej wody.

Skład powietrza

Powinieneś upewnić się, że oczyszczacz, który wybierzesz, ma gwarancję na wszystkie zanieczyszczenia. Jest to możliwe, ponieważ oczyszczacz musi posiadać wiele rodzajów filtrów, które mogą usuwać gazy i kurz z powietrza.

Zanim jednak przejdziemy do tematu filtrów, ważne jest, aby zrozumieć skład powietrza, a także czynniki, które przyczyniają się do jego zanieczyszczenia. Suche powietrze składa się głównie z tlenu (21%) i azotu (78%). Pozostały 1% to argon i dwutlenek węgla, a także inne gazy. Cząstki stałe to termin określający cząstki unoszące się w powietrzu o średnicy mniejszej niż 10 mm.

Zanieczyszczenie powietrza nie jest wyłącznie wynikiem działalności człowieka. Istnieją trzy główne rodzaje naturalnych źródeł zanieczyszczenia powietrza:

  • Organiczne - pyłki roślin, zarodniki grzybów, bakterie i wirusy.
  • Nieorganiczne - powstałe w wyniku erozji, wybuchów wulkanów i pożarów lasów.

Wiele zanieczyszczeń jest spowodowanych działalnością człowieka. Możemy je podzielić ze względu na ich pochodzenie.

Zanieczyszczenia na wolnym powietrzu - głównym źródłem tych zanieczyszczeń są procesy spalania w silnikach samochodowych i samolotowych, domowe systemy grzewcze oraz spaliny.
Zanieczyszczenia wewnątrz pomieszczeń - zanieczyszczenia wewnątrz pomieszczeń mogą być spowodowane przez środki czyszczące, detergenty i palenie tytoniu. Zanieczyszczenia mogą również obejmować włosy, skórę i komórki ludzkie.

Dlaczego oczyszczacze powietrza są produkowane z różnymi rodzajami filtrów?

Rozmiary różnych zanieczyszczeń mogą się różnić. Na przykład włosy i grzyby są większe niż zanieczyszczenia pochodzące ze smogu lub dymu papierosowego. Poniżej znajduje się wykres, który przedstawia średnie zakresy wielkości cząstek dla różnych typów i zanieczyszczeń.

Wykres ten odpowiada na pytanie: Dlaczego producenci oczyszczaczy stosują różne rodzaje filtrów w tym samym urządzeniu?

Wykres - Wielkość cząsteczek zanieczyszczeń
Rozmiary zanieczyszczeń

Wykres pokazuje, że różne rodzaje zanieczyszczeń mają różne rozmiary. Filtr może być zaprojektowany do usuwania zanieczyszczeń o określonych rozmiarach ze względu na jego specjalistyczną konstrukcję. Nie istnieje filtr, który może usuwać cząstki o wielkości od 0,01 do 1 mm. Nie może on również z równą skutecznością usuwać cząstek o rozmiarach od 1 do 10 mm i od 10 do 100 mm.

Układ oddechowy i zanieczyszczenia powietrza
Czy to prawda, że każdy rodzaj zanieczyszczeń ma taki sam negatywny wpływ na układ oddechowy?

Jakie rodzaje zanieczyszczeń są najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia i samopoczucia?

Możemy je odróżnić dzięki wielkości cząsteczek pyłu

  • Pył zawieszony (TSP) jest formą zanieczyszczeń o średnicy większej niż 10 um.
  • Pył PM10 - Pył o wielkości cząsteczek mniejszej niż 10 um
  • Pył PM5 - Pył o średnicy mniejszej niż 5 um
  • Pył PM2.5 - Pył o średnicy mniejszej niż 2,5 um

Każdy rodzaj zanieczyszczeń może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Badania wykazały, że cząsteczki zanieczyszczeń mogą różnić się wielkością i nasileniem. Nos i gardło mogą zatrzymać większe cząstki PM10. Ze względu na swój mały rozmiar, małe cząsteczki, takie jak PM2.5 nie mogą być zatrzymane przez naturalny proces filtracji oddechowej i mogą dostać się do płuc lub oskrzeli. Cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra mogą być niebezpieczne. Ze względu na ich mały rozmiar, mogą one łatwo przedostać się przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu, zwiększając ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak astma, zawały serca i alergie.

Wielkość zanieczyszczeń i sposób ich wchłaniania przez organizm
Wielkość cząsteczek i sorpcja zanieczyszczeń przez organelle

Rodzaje filtrów

Zasadniczo możemy rozróżnić różne rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza. Każdy z filtrów powinien być przeznaczony do innego rodzaju zanieczyszczeń. Producenci często nazywają stosowane przez siebie filtry różnymi nazwami. Producenci mogą wstawiać wiele różnych typów filtrów, aby przekonać użytkownika, że są one bardziej wydajne. Jednak nadmierna liczba filtrów może być chwytem marketingowym, który nie przekłada się bezpośrednio na lepszą jakość oczyszczonego powietrza (np. Daikin). Duża ilość filtrów może powodować wyższe koszty eksploatacji i zakupu. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane rodzaje filtrów występujących w oczyszczaczach. Przedstawiamy również naszą rekomendację dotyczącą najlepszej kombinacji filtrów.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.