22


czerwca

Filtry do wody: różne rodzaje i zastosowania. Który wybrać?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Woda jest podstawą istnienia nie tylko człowieka, ale całego biomu. Stan zdrowia człowieka, jakość życia, a nawet nastrój zależą bezpośrednio od jakości wody pitnej. W celu ochrony przed szkodliwymi zanieczyszczeniami konieczne jest zainstalowanie różnego rodzaju filtrów.

Filtr do wody. 3 powody, dla których warto go zainstalować

Osoba, która ma już filtr stacjonarny, wymieniając wkład do czyszczenia co pół roku (lub nawet częściej), ze zdziwieniem zauważa znaczną różnicę między krystalicznie białym kolorem nowego modułu a nieprzyjemnym brązowym kolorem i stan używanego. Fakt ten wynika ze złego stanu rur i naturalnych zanieczyszczeń występujących w wodzie. Filtr do wody uchroni nas przed nimi.

Większość chorób zakaźnych jest przenoszona przez wodę. Dlatego bardzo dużą wagę przywiązuje się do procesu dezynfekcji. Niestety nowoczesne metody niszczenia wirusów i bakterii – takie jak światło ultrafioletowe i ozonowanie – działają lokalnie, a nie na całej długości dopływu wody. Z tego powodu woda jest nadal dezynfekowana za pomocą chloru. Negatywne skutki działania tej substancji na organizm człowieka są obecnie znane wszystkim.

Większość ludzi wie, że woda w kranie jest twarda, to znaczy ma wysoką zawartość soli twardości (wapnia i magnezu). Wizualnie można to wykryć po białej powłoce na czajniku lub na elementach grzejnych innych urządzeń. Wydawać by się mogło, że można pogodzić się z białym nalotem na powierzchni przegotowanej wody, brakiem przyjemnego aromatu herbaty i kawy, ciągłym myciem naczyń kwaskiem cytrynowym, a także wymianą grzałek w pralkach i zmywarkach. Niestety może to prowadzić do odkładania się soli w stawach i pojawienia się kamieni nerkowych.

Filtr do wody na kran

Obecnie najpopularniejsze typy filtrów domowych to dzbanek, jednostka sorpcyjna i system odwróconej osmozy. Jednak istnieją inne modele, które pozwalają usunąć z wody nie tylko bakterie i sole, ale także brud, zanieczyszczenia chemiczne, cząsteczki metalu itp. Wszystkie można podzielić na kilka kategorii w zależności od metody czyszczenia:

Mechaniczne. Służą do usuwania nierozpuszczalnych zanieczyszczeń organicznych i mineralnych. Nie stosuje się tu odczynników chemicznych, oczyszczanie wody odbywa się w normalnej temperaturze pokojowej. Takie instalacje są używane na początkowych etapach do „szorstkiej” obróbki cieczy. Niekiedy wykorzystuje się je również do kontroli końcowych etapów czyszczenia.

Sorpcja. Do usuwania zanieczyszczeń z wody stosuje się materiały porowate, w których są utrzymywane w postaci związanej. Najczęściej stosowanym wypełniaczem jest węgiel drzewny. Ta metoda jest stosowana tylko wtedy, gdy w wodzie pitnej nie ma związków chloru, substancji organicznych. Te opcje zajmują dużo miejsca i wymagają regularnej specjalnej konserwacji.

Wymiana jonów. Doskonale radzą sobie z bakteriami i pasożytami, niszczą nawet wirusy. Działają na zasadzie utleniania komórek poprzez interakcję z ozonem. System stosuje się tylko w połączeniu z innymi instalacjami, ponieważ sterylizuje tylko wodę, ale nie usuwa innych zanieczyszczeń.

Membrana. Nowoczesny i skuteczny sposób oczyszczania wody, ponieważ wszystkie niepożądane i szkodliwe pierwiastki przechodzą przez proces podziału i są usuwane przez membrany. W takim przypadku zanieczyszczenia są usuwane jako drenaż i nie pozostają w systemie. Membrany filtracyjne powinny być jednak nadal regularnie serwisowane, ponieważ ich właściwości z czasem ulegają pogorszeniu.

Filtr do wody odwrócona osmoza

Instalacje membranowe pozwalają na usunięcie niemal wszystkich zanieczyszczeń organicznych i mineralnych, bakterii i wirusów, związków chemicznych, nadmiaru chloru itp. Takie systemy są niezwykle skuteczne. Zestaw zawiera komplet wkładów, membranę odwróconej osmozy oraz dodatkowy filtr do dalszej obróbki. Może być dodatkowo wyposażony w mineralizator. Mniej więcej raz w roku materiały eksploatacyjne wymagają wymiany, membrany są wymieniane co trzy lata. Sekwencja pięciostopniowego usuwania zanieczyszczeń metodą odwróconej osmozy wygląda następująco:

• Pozbycie się różnych zanieczyszczeń mechanicznych w filtrze o wielkości od 15 do 30 mikronów.

• Usuwanie chloru, neutralizacja związków chloru i gazów przy użyciu węgla aktywnego.

• Dokładna obróbka w celu usunięcia elementów mechanicznych o wielkości do 1 mikrona.

• Odwrócona osmoza do pełnej dezynfekcji i oczyszczania płynów.

• Ostateczne przejście przez filtr węglowy (oczyszczanie końcowe).

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.