27


kwietnia

Gatunki bakterii wodnych


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Pisałem już wcześniej na ten temat i zrobię to ponownie. Temat zanieczyszczeń mikrobiologicznych jest na czasie. W Internecie pojawia się coraz więcej pytań o bakterie w wodzie. Jakie są zagrożenia dla zdrowia i ewentualne szkody, które mogą spowodować? W Polsce badania przeprowadzono w 2003 i 2004 roku. W tych latach badano wodę pod kątem jej właściwości fizycznych i chemicznych. Próbą objęto studnie, które miały dostarczać wodę do spożycia jako jedyne lub dodatkowe źródło. Wyniki były szokujące. Aż 90 proc. studni nie spełniało norm określonych przez Ministra Zdrowia w zakresie jakości wody pitnej i dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń. Choć w ciągu ostatnich 10 lat sytuacja mogła się poprawić, to nadal w wielu miejscach woda jest skażona zbyt dużą ilością bakterii. Wynika to głównie z braku świadomości właścicieli na temat obowiązujących norm dotyczących budowy i ochrony studni. Inne zaniedbania, które można zaliczyć do tej listy to niewłaściwa budowa szamba, opryskiwanie nawozami i stosowanie nawozów sztucznych w pobliżu źródła, z którego pobierana jest woda. Inne przyczyny to nieprawidłowe, nieregularne odkażanie studni, płytka budowa studni, a także obecność lub żelazo w cieczy. Ważne jest, aby zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 roku. Pozwoli to lepiej zrozumieć dopuszczalne wartości zanieczyszczeń w wodzie pitnej. Poniżej przedstawiamy cechy najczęstszych rodzajów bakterii, które można znaleźć w wodzie.

Bakterie mikroflory jelitowej

Wśród mikroorganizmów, które można znaleźć w wodzie, znajdują się spirochety Leptospira, które mogą wywołać cholerę bakteryjną. Pałeczki Shigella, odpowiedzialne za czerwonkę bakteryjną oraz pałeczki Salmonella. Ta ostatnia bakteria jest odpowiedzialna za bardzo trudną do wyleczenia chorobę zwaną durem brzusznym. Należy pamiętać, że obecność w organizmie wymienionych wyżej bakterii nie jest szkodliwa, dopóki znajdują się one w układzie pokarmowym. Jeśli dostaną się do innych narządów, mogą być szkodliwe. Woda studzienna może zawierać również wirusy i pierwotniaki.

Bakterie z grupy E. coli

Ta grupa bakterii nazywana jest "rodziną" ze względu na ich biochemiczne i fizyczne podobieństwa. Bakterie te występują w jelicie grubym zarówno ludzi jak i zwierząt. Do wody dostają się w momencie kontaktu ze ściekami lub glebą, czy rozkładającymi się resztkami roślinnymi. Nawet niewielka ilość bakterii coli w wodzie niemal natychmiast eliminuje ją jako źródło wody pitnej. Zwykle są one oznaką innych, bardziej niebezpiecznych bakterii. Citrobacter można znaleźć w grupie bakterii coli, podobnie jak Klebsiella.

Escherichia E. coli

Bakteria występująca w jelitach ludzi i zwierząt ma tendencję do bycia korzystną, ponieważ bierze udział w rozkładzie pokarmów i produkcji witamin B i K. Obecność tej bakterii w wodzie wskazuje, że została ona zanieczyszczona przez odchody. Bakteria ta nie może przetrwać w wodzie bardzo długo, więc jej obecność wskazuje, że zanieczyszczenie nastąpiło stosunkowo niedawno. W niektórych przypadkach bakteria e coli może powodować biegunkę, choroby układu moczowego, a nawet zapalenie opon mózgowych. Szczególnie podatne na te choroby są noworodki.

Inne mikroorganizmy

Gdy występują w dużej liczbie, mogą być wskaźnikiem zanieczyszczenia organicznego. Do grupy drobnoustrojów zaliczamy mikroorganizmy występujące w wodzie i glebie. Ich główne zadanie polega na rozkładaniu materii organicznej. Mikroorganizmy odgrywają dużą rolę w oczyszczaniu wody: utleniają materię organiczną, usuwają mangan i siarczany, eliminują amon, usuwają żelazo. Pseudomanas Aeruginosa to bakteria, która żyje w przestrzeni między wodą a powierzchniami bogatymi w tlen. Bakterie Pseudomanas najszybciej rozmnażają się w temperaturze od 15 do 30 stopni Celsjusza. Mogą przetrwać w wodzie przez długi czas i są odporne na dezynfekcję. U ludzi ich nadmiar może powodować zapalenie ucha środkowego, problemy z układem oddechowym i nerwowym. Clostridium Perfringers to kolejny mikroorganizm, który należy do tej grupy. Są to bakterie, które zostały przystosowane do życia w wodzie. Podobnie jak Pseudomanki, są odporne na dezynfekcję. Mogą zatruwać układ pokarmowy. Naukowcy, którzy je wykrywają, są przekonani, że dane miejsce jest skażone sporadycznie lub wielokrotnie. Ponieważ chlorowanie jest nieskuteczne wobec tych mikroorganizmów i nie usuwa ich z wody, zalecaną metodą jest promieniowanie ultrafioletowe.

Inne zanieczyszczenia

Opisane powyżej bakterie najczęściej można znaleźć w wodach gruntowych. Pamiętaj, że oprócz tych bakterii mogą występować inne zanieczyszczenia, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać profesjonalne analizy wody, aby określić dokładny skład wody i upewnić się, że nie jesteś zagrożony przez mikroorganizmy. Tylko profesjonalna analiza wody może pomóc w szybkim i prawidłowym reagowaniu na wszelkie problemy, które mogą wynikać z picia wody ze studni głębinowych.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.