16


marca

Gdzie można znaleźć przemysłowe lampy UV do wody? Co warto wiedzieć na ten temat?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Wiele branż wymaga, aby jakość wody była dopasowana do ich potrzeb. Ważny jest nie tylko skład chemiczny i właściwości organoleptyczne, ale także stan mikrobiologiczny. W wielu przypadkach konieczna jest dezynfekcja. W tym celu coraz popularniejsze stają się przemysłowe lampy UV. Jakie są fakty?

Większość sektorów przemysłowych, które wykorzystują wodę do celów technicznych i technologicznych, wymaga dostosowania do swoich potrzeb wodnych. Branża uzdatniania wody dysponuje wieloma rozwiązaniami, które można szybko i skutecznie wykorzystać. Jest to między innymi. Napisałem na ten temat artykuł: Przegląd technologii uzdatniania wody dla przemysłu, Przemysłowy filtr wody - przegląd i rozwiązania. Popularnym wyborem są przemysłowe lampy bakteriobójcze, zmiękczacz wody oraz przemysłowa odwrócona osmoza. To właśnie na nich chcę się skupić w dzisiejszym artykule.

Czym różnią się przemysłowe lampy UV od zwykłych?

Wielu z Was może znać lampy bakteriobójcze używane w zastosowaniach domowych. Najczęściej spotykane modele zawierają osłonę żarnika, żarnik i zasilacz. W centrum lampy UV znajduje się woda. Następnie napromieniowuje ją, dezynfekując. Następnie przepływa ona dalej do systemu. Tak działają lampy UV znanych światowych marek, takich jak Viqua czy TMA. Lampy bakteriobójcze do użytku domowego Cintropur są nieco inne. Jedynie wielkością i wydajnością przemysłowe lampy bakteriobójcze wyglądają inaczej niż te przeznaczone dla klientów indywidualnych. Zasada działania i elementy składowe pozostają takie same. O działaniu i podzespołach lampy bakteriobójczej można przeczytać również w artykułach: Zasada działania lampy bakteriobójczej, Poradnik zakupu lampy bakteriobójczej.

Do czego służy przemysłowa lampa UV do wody?

Przemysłowa lampa UV wykonana jest z cylindra ze stali nierdzewnej. Wyposażona jest w przyłącza umożliwiające podłączenie do rurociągu oraz do prądu. Wewnątrz znajduje się rurka kwarcowa wykonana ze szkła z żarnikiem UV. W swoim działaniu przemysłowe lampy bakteriobójcze wykorzystują promieniowanie UV jako fizyczną metodę dezynfekcji wody. Lampa UV podgrzewa wodę, gdy ta przez nią przepływa. Promieniowanie UV uszkadza informację genetyczną mikroorganizmów, na które natrafia. Umierają one, nie mogą się rozmnażać i stają się nietolerancyjne na pokarm. Więcej informacji można znaleźć tutaj: Promieniowanie UV - Jak stało się narzędziem do dezynfekcji wody? Lampa UV musi mieć stały dostęp do prądu, ponieważ proces dezynfekcji trwa.

Jakie branże wykorzystują przemysłowe lampy UV?

Z przemysłowych lamp bakteriobójczych korzystają zarówno przedsiębiorstwa, hale produkcyjne, jak i miejsca publiczne, takie jak szkoły, szpitale czy przychodnie. Produkcja ultraczystej wody pitnej (w tym przemysłowa reverse-osmoza, która została omówiona w artykule: Przemysłowa odwrócona kosmoza o dużych wydajnościach) oraz wody do czyszczenia pętli wodnych odbywa się za pomocą przemysłowych lamp UV. W przemyśle stosuje się przemysłowe lampy bakteriobójcze.

 • Farmaceutyczne
 • Żywność
 • Kosmetyk
 • Elektroniczne
 • Papier
 • Produkcja alkoholu
 • Produkcja napojów
 • Produkcja olejów jadalnych
 • Mleczarnie

W przemyśle lampy bakteriobójcze znajdują zastosowanie w magazynach towarów, składach, pomieszczeniach otwartych, a nawet cysternach transportujących wody pitne. Lampy te odgrywają ważną rolę w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, gdzie czystość mikrobiologiczna jest priorytetem. Gorąca woda może być również sterylizowana przez przemysłowe lampy UV. W ten sposób można wyeliminować z ciepłej wody bakterie Legionella. Bakterie Legionella w instalacji domowej! ).

Warto również zwrócić uwagę na wykorzystanie przemysłowych lamp UV w ramach branży rolniczej i HoReCa. Te urządzenia do dezynfekcji wody stosowane są w szkołach i na basenach publicznych. Są one również akceptowane przez wodociągi miejskie, które widzą w nich doskonały sposób na dozowanie mniejszej ilości chloru do dezynfekcji. Przemysłowe lampy bakteriobójcze mogą być również stosowane tam, gdzie chemiczne środki dezynfekcyjne mogą mieć niekorzystny wpływ na sprzęt lub produkt.

Po przemysłowej lampie UV, jaka jest rola wody?

Możemy teraz mówić o następujących rolach zdezynfekowanej wody, ujmując wszystkie wymienione wyżej miejsca, które wymagają zastosowania przemysłowej lampy bakteriobójczej:

 • Woda zdezynfekowana może być używana jako woda czyszcząca lub woda do płukania.
 • Woda ultraczysta
 • Woda stosowana w pętlach/obwodach wodnych
 • Redukcja pozostałości ozonu
 • Przechowywanie wody
 • Ochrona membran ultrafiltracyjnych, nanofiltracyjnych i osmotycznych

Przemysłowe lampy UV mają wiele zalet

Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zalet przemysłowych lamp bakteriobójczych dla zarządców obiektów publicznych i przedsiębiorców:

 • Wysoka skuteczność w redukcji mikroorganizmów w wodzie - Jeśli woda została odpowiednio uzdatniona, przemysłowe lampy bakteriobójcze zadziałają niemal w 100 procentach. Bakterie, wirusy i grzyby nie stanowią już zagrożenia.
 • Nie ma zmian w składzie i właściwościach wody - Promieniowanie UV z przemysłowych lamp UV nie wpływa na skład chemiczny wody ani na jej cechy organoleptyczne. Nie zmienia się jej smak, zapach, kolor czy stężenie związków chemicznych. Nie występują produkty uboczne dezynfekcji.
 • Nie ma potrzeby stosowania środków chemicznych do regeneracji. Przemysłowa lampa UV może być używana bez środków chemicznych. Nie ma potrzeby regeneracji. Dzięki temu przemysłowe lampy bakteriobójcze są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska.
 • Nie ma potrzeby częstego sprawdzania lamp ani wykonywania ciężkiej konserwacji. Przemysłowe lampy bakteriobójcze mogą być stosowane niemal wszędzie. Nie wymagają częstych przeglądów, dozowania środków chemicznych, ani zmiany ustawień pracy. Są łatwe w konserwacji i serwisowaniu, a koszty eksploatacji są bardzo niskie.
 • Wymagania instalacyjne są minimalne - przemysłowe lampy UV pracują w niemal każdym środowisku z różnymi rodzajami materiałów. Przemysłowa lampa UV może być stosowana w połączeniu z innymi urządzeniami w stacji uzdatniania wody bez żadnych specjalnych wymagań.
 • Pozostaje neutralna dla sprzętu lub produktów - fizyczna metoda odbarwiania wody poprzez promieniowanie UV pozostaje całkowicie neutralna dla sprzętu, linii produkcyjnych oraz wszelkich materiałów, surowców, które mają kontakt ze sterylizowanymi wodami. Przemysłowa lampa UV jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo, uniknąć awarii i zapobiec niepożądanym reakcjom podczas produkcji. Ten wysoki poziom pewności nie zawsze dotyczy środków chemicznych do dezynfekcji wody. Czasami mogą one reagować z innymi materiałami, powodując niepożądane efekty uboczne
 • Przygotowanie wody do różnych celów - woda zdezynfekowana przy użyciu przemysłowej lampy bakteriobójczej może mieć wiele zastosowań. Woda jest wykorzystywana w produktach, woda do celów spożywczych, woda do celów użytkowych i technicznych. Woda ta jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym

Przygotowanie wody do przemysłowej lampy UV

Wymagana jest wstępna obróbka wody, podobnie jak w przypadku domowych lamp sterylizacyjnych. Minimalnym wymogiem jest pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych. Cząstki stałe mogą spowodować znaczną awarię przemysłowych lamp bakteriobójczych. Przemysłowa lampa UV nie powinna dopuszczać do wytrącania się wody w postaci osadów. Powinna być badana na obecność żelaza, manganu i nadmiernej twardości wody. Ważne jest, aby badać wodę przed wysłaniem jej do przemysłowej lampy bakteriobójczej.

Właściwa przemysłowa lampa UV

Eksperci są najlepszymi osobami, które pomogą Ci wybrać odpowiednie przemysłowe lampy bakteriobójcze. Weź pod uwagę te parametry przy wyborze przemysłowej lampy UV:

 • Natężenie przepływu wody (szczególnie maksymalne)
 • Warunki montażu
 • Dopuszczalny spadek ciśnienia w urządzeniu
 • Temperatura wody
 • Ciśnienie wody
 • Wymagane jest dozowanie UV - Wydajność dezynfekcji zależy od zastosowania wody
 • Parametry wody, w szczególności mętność

Instalacja przemysłowej lampy UV

Do instalacji przemysłowych lamp bakteriobójczych bezpośrednio w rurociągu służą standardowe przyłącza. Po instalacji należy sprawdzić, czy połączenia są szczelne. Zasilacz powinien być zawsze podłączony do aktywnego gniazdka elektrycznego. Przemysłowa lampa UV może być używana natychmiast po instalacji. Maksymalne natężenie przepływu jest ważnym czynnikiem w przemysłowych lampach UV. Maksymalne natężenie przepływu nie powinno przekraczać wydajności jednej przemysłowej lampy UV, aby zapewnić stałą skuteczność dezynfekcji. Możliwe jest zainstalowanie wielu jednostek jednocześnie, jeśli natężenie przepływu przekracza pojemność przemysłowej lampy UV.

Konserwacja przemysłowej lampy UV

Serwis i konserwacja są proste, jak wspomniałem wyżej. W razie potrzeby należy sprawdzić stan wkładu filtracyjnego w obrębie filtra mechanicznego. Osadzanie się w obudowie powłoki mineralno/organicznej może powodować spadek wydajności przemysłowej lampy ultrafioletowej. W razie potrzeby należy usunąć powłokę. Najważniejszą rzeczą jest regularna wymiana żarnika. Średnia żywotność żarnika wynosi około 8000 godzin.

Skorzystaj z pomocy specjalisty od uzdatniania wody.

Skontaktuj się z nami, jeśli Twoja firma lub instytucja publiczna wymaga dezynfekcji i regulacji wody. Doświadczenie zdobyte przez wiele lat pomoże Ci wybrać odpowiednią metodę uzdatniania wody i zaprojektować rozwiązanie technologiczne najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Wyniki profesjonalnej analizy wody służą do doboru przemysłowych lamp bakteriobójczych. Aby mieć pewność co do jej skuteczności, warto skonsultować się z ekspertem.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.