10


czerwca

Jak działa odżelaziacz wody?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się gospodarstwa domowe, jest nadmierne spożycie żelaza w wodzie. Pierwiastek ten jest niezbędny dla organizmu, ale może powodować wiele szkód i sprawiać, że woda nie nadaje się do picia dla wielu osób. Jak sobie z tym poradzić? Jakie są różne metody odżelaziania wody? Który odżelaziacz jest najlepszy? Jak działają te urządzenia?

Żelazo nie jest pierwiastkiem pożądanym w wodzie i powinno być redukowane. Jak mogłeś przeczytać w artykule Czy zażelaziona woda pitna jest szkodliwa? Zażelaziona woda może powodować uszkodzenia w domu i nie jest wygodna w użyciu. Woda o wysokim stężeniu żelaza może mieć również metaliczny posmak, być mętna i mieć inny kolor.

Żelazo może przedostawać się do wód głębinowych z kilku źródeł. Magma i skały osadowe to dwa z tych źródeł. Żelazo jest wypłukiwane ze skał i gleby. Żelazo może również przedostawać się do wody poprzez zanieczyszczenia, takie jak ścieki przemysłowe emitowane przez kopalnie i zakłady metalurgiczne. Stężenie żelaza może być również wyższe w wodzie z powodu korozji zbiorników i części instalacji.

Co powoduje obecność żelaza w wodzie?

Poziom żelaza w wodzie przekraczający zalecany limit może powodować poważne problemy techniczne. Czasami może być tak wysoki, że wpływa na właściwości organoleptyczne wody. Kolor wody zmienia się, a smak i zapach stają się metaliczne. Z tego powodu nie nadaje się ona do picia. Woda z żelazem pozostawia również trudny do usunięcia osad - plamy rdzy. Żelazo osadza się w rurach, zmniejszając ich przepływ i światło. Może powodować szybszą korozję i sprzyjać tworzeniu się biofilmu. Jest to częstą przyczyną awarii pomp tłoczących wodę i innych urządzeń mających z nią kontakt. Z tych wszystkich powodów ważne jest, aby zmniejszyć zanieczyszczenie i uczynić go skutecznym procesem. Dodatkowe informacje dostępne są również w artykule Dlaczego czysta woda ze studni staje się brązowa?

Różne metody odżelaziania wody

Odżelazianie wody to najlepszy sposób na usunięcie żelaza. W tym momencie nie można mówić o jednej metodzie lub urządzeniu.

Istnieje wiele sposobów usuwania żelaza: filtr narurowy, kolumny filtracyjne, odżelaziacze regenerowane przy użyciu różnych rodzajów regenerantów i odżelaziacze wody, które wymagają wstępnego napowietrzania. Zmiękczacze wody mogą usuwać niewielkie ilości żelaza.

Uprzedzam, że nie wszystkie metody są uniwersalne i mogą działać w określonych przypadkach. Sukces odżelaziania zależy od wielu czynników.

 • Stężenia żelaza w wodzie
 • Stężenia manganu w wodzie
 • pH wody
 • Utlenialność
 • Zasadowość
 • Kolor
 • Mętność
 • Jon amonowy jest obecny w środowisku

Metody odżelaziania wody zawierającej wyższe stężenia związków żelaza można podzielić na dwie kategorie:

 1. Środki regenerujące, takie jak podchloryn (sól), nadmanganian potasu (nadmanganian potasu), sól i ozon
 2. W niektórych metodach wymagane jest napowietrzanie

Odżelazianie z użyciem regenerantów

Każda metoda ma swoje zalety i wady. Odżelazianie przy użyciu soli regeneracyjnych opartych na wymianie jonowej może być skuteczne, ale tylko wtedy, gdy woda ma wysoki stopień utlenienia i nie jest mętna. Metoda ta nie jest odpowiednia dla silnie zażelazionej wody, ponieważ żelazo może zatkać urządzenia i spowodować szybką awarię.

Specjalne mieszanki jonowymienne są popularnym sposobem usuwania nie tylko żelaza z wody. Są one stosowane w stacjach wielofunkcyjnych. Urządzenia te zostały zaprojektowane z myślą o kompleksowej poprawie jakości wody. Mogą one redukować poziom żelaza w wodzie, a także manganu, amonu i związków organicznych. Zmniejszana jest również twardość wody.

Nie zawsze jest to dobry wybór. Po pierwsze, stacje wielofunkcyjne zostaną wybrane na podstawie wyników analizy wody. Nie będą one w stanie obsłużyć każdego przelewu i wszystkich parametrów wody. W wielu przypadkach są dobrym rozwiązaniem. Regeneracja wykorzystuje tę samą sól, co zmiękczacze wody.

Jak to działa? Woda wpływa do cylindra z wieloma warstwami filtrów i przepływa przez nie w odpowiedniej kolejności. Po oczyszczeniu woda trafia do systemu. Podczas oczyszczania zachodzi między innymi proces wymiany jonowej. Konieczna jest zatem regeneracja złoża. Na rynku dostępne są wielofunkcyjne stacje, które są kompaktowe i składają się z dwóch części. Dobrym przykładem są produkty Ecoperla. Ecoperla Multicab, to kompaktowy model, który wyglądem przypomina zmiękczacz wody. Jest kompaktowy i łatwy w czyszczeniu. W przypadku większych problemów i większego zużycia wody lepiej skorzystać z dwuczęściowych stacji wielofunkcyjnych, takich jak Ecoperla Multitower. Dostępne są trzy rozmiary do wyboru, co pozwala dobrać parametry najlepiej pasujące do danej sytuacji. Dodatkowe informacje można znaleźć w artykule Jak działają wielofunkcyjne stacje uzdatniania?

Z kolei urządzenia wykorzystujące złoża regenerowane za pomocą nadmanganianu potasu działają podobnie do tych, które wymagają napowietrzania. Różnica polega na źródle tlenu. Ten typ urządzenia gromadzi tlenki na złożu, jak również w wodzie. Mogą być używane z większością rodzajów wody, w tym z tymi o różnych poziomach pH. Nawet przy wyższych stężeniach żelaza.

Metoda ta ma pewne wady. Obecność regeneratu może być problematyczna. Konieczne jest ciągłe monitorowanie jego poziomu, ponieważ jeśli jest on niewystarczający, proces regeneracji może nie przebiegać prawidłowo i może zakłócać odżelazianie wody. Może również dojść do zatkania wtryskiwacza i węży takiego urządzenia.

Gdy urządzenie regenerowane nadmanganianem potasu działa nieprawidłowo lub regeneracja nie jest przeprowadzana prawidłowo, z kranu może wypływać ciemnofioletowa woda. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia.

Popularny Greensand to złoże wykorzystujące nadmanganian potasu do regeneracji. W wielu domach stosuje się odżelaziacze, które są regenerowane za pomocą roztworów nadmanganianu potasu. Ich stosowanie wiąże się jednak z pewnym ryzykiem.

Jak działa odżelaziacz wody wymagający napowietrzania?

Chciałbym skupić się na działaniu jonizatorów wody, które wymagają napowietrzania. Pracuję w branży uzdatniania wody od wielu lat i mogę powiedzieć, że metoda ze wstępnym napowietrzaniem jest najbardziej popularna, skuteczna i nie wymaga dodatkowej chemii. Jest zarówno ekonomiczna, jak i ekologiczna, ponieważ do regeneracji wymagana jest tylko woda. Dowiedz się więcej o napowietrzaniu wody, czytając artykuł Co to jest i co robi?

Istnieją dwa rodzaje urządzeń wykorzystujących tę metodę. Pierwszy z nich to Ecoperla Ironitower i Ecoperla Sanitower, które wymagają zainstalowania zwężki napowietrzającej przed hydroforem.

Drugi typ urządzenia jest podobny do serii Ecoperla Oxytower lub Oxydizer PRO. Poduszka sprężonego powietrza zostanie umieszczona w dejonizatorze wody w tym samym miejscu co złoże filtracyjne. Dodatkowe informacje dostępne są w artykule Co odróżnia Ecoperla Oxytower od innych dejonizatorów wody.

Krótka lekcja chemii

Zanim omówię cechy, zalety i wady obu typów, wróćmy na chwilę do tematu żelaza i wody.

Głębinowe związki żelaza występują zazwyczaj w postaci rozpuszczalnej dwuwartościowej formy Fe2+. Wodorowęglan żelazowy Fe (HCO3)2 i siarczan żelazawy FeSO4 to dwa najczęściej spotykane typy. Oba związki są niestabilne i łatwo ulegają hydrolizie. W kontakcie z atmosferą wpływają również na tlen. W tej reakcji utleniają się do trójwartościowego, nierozpuszczalnego tlenku żelaza, który jest łatwo usuwany z pokładów. W wodzie powstaje wodorotlenek żelaza Fe(OH3)3.

Reakcja przebiega następująco:

Fe(HCO3)2 + H2O -> Fe(OH)2 + H2CO3 -> Fe(OH)2 + H2O + CO2

2Fe(OH)2 + O + H2O -> 2Fe(OH)3

Jak widać, napowietrzanie ma na celu utlenienie żelaza i zwiększenie wydajności procesu odżelaziania. Napowietrzanie powoduje również wymianę gazową. Dzięki tej metodzie można usunąć siarkowodór i metan.

Odżelaziacze wody z napowietrzaniem Venturiego

Ocynkowany hydrofor jest niezbędnym elementem odgazowywaczy wody, które wymagają wstępnego napowietrzania, takich jak Ecoperla Ironitower. Jest to niezbędne do prawidłowego działania odżelaziacza.

Jest to najlepszy sposób na odżelazienie wody, która została silnie zanieczyszczona. Jest zalecany dla stężeń od 3 do 5 mg Fe/l.

Jak wykorzystywany jest odżelaziacz? Przed hydroforem zainstalowana jest zwężka Venturiego, przez którą przepływa woda. Woda jest następnie natleniana. Następnie woda wpływa do hydroforu, gdzie zachodzi wstępne utlenianie żelaza. Zanieczyszczenia są częściowo wytrącane. Woda przepływa do kolumny ze złożem, w którym zachodzi kataliza (przyspieszone utlenianie żelaza). Złoże zatrzymuje wytrącone żelazo w jego nierozpuszczalnej formie i dostarczana jest oczyszczona woda.

Wadą tej metody jest konieczność zainstalowania ocynkowanego zbiornika hydroforowego. Zbiorniki te są duże i zajmują dużo miejsca. Niestety nie w każdej piwnicy jest na to miejsce.

Należy pamiętać o dyszy napowietrzającej, jeśli w wodzie znajduje się duża ilość żelaza. Może się ona zatkać i przestać zasysać powietrze. Ważne jest, aby raz w roku sprawdzać stan i wydajność zwężki Venturiego.

Decydując się na to rozwiązanie, należy również pamiętać o sprawdzeniu ilości powietrza w hydroforze. Jest to proste, gdyż ułatwia to manometr wskazujący ciśnienie w zbiorniku oraz wskaźnik poziomu wody. Jeśli w zbiorniku nie ma wystarczającej ilości powietrza, można użyć kompresora, aby je uzupełnić.

Dejonizatory wody, które mają wbudowaną poduszkę sprężonego powietrza.

Ten typ dejonizatora wody jest wciąż nowym sposobem uzdatniania wody. Nadaje się do wody o zawartości żelaza przekraczającej 1,5 mg Fe/l. Jest to świetna alternatywa dla osób z ograniczoną przestrzenią w pomieszczeniu gospodarczym. Te odżelaziacze są jednymi z najmniejszych na rynku.

Tego typu odżelaziacze mogą usuwać nieprzyjemne zapachy z wody podczas filtracji. Instalacja jest łatwiejsza niż w przypadku innych odżelaziaczy. Nie jest również konieczne pompowanie powietrza do hydroforu. Będzie działać idealnie przy odpowiednich parametrach wody. Jednak to, które z nich są najlepsze, zależy od danej osoby. Wymaga to analizy wody i konsultacji z ekspertem.

Jak działa żelatynizator wody z poduszką powietrzną? Podobnie jak w przypadku dejonizatorów wody ze zwężką napowietrzającą, woda jest natleniana, a następnie dodawany jest katalizator (złoże). Woda wpływa do dejonizatora. Najpierw jest natleniana w komorze wykorzystującej sprężone powietrze. Następnie trafia do sekcji złoża w cylindrze, gdzie zachodzi kataliza, a nierozpuszczalne zanieczyszczenia są zatrzymywane na materiale. Regeneracja odbywa się poprzez płukanie wodą. Nie są wymagane żadne środki chemiczne.

W porównaniu do separatorów żelaza wykorzystujących zwężkę napowietrzającą, w tym przypadku do wody dostarczana jest mniejsza ilość tlenu, co w niektórych przypadkach może być niewystarczające. Czas kontaktu między wodą surową a złożem może być również krótszy, co czasami może wpływać na dokładność filtracji.

Podsumowując, rozmiar odżelaziaczy z komorami powietrznymi jest zarówno plusem, jak i minusem tych urządzeń. W tym przypadku materac odżelaziający jest również narażony na większą eksploatację.

Dlaczego nie używać filtra narube do odżelaziania?

Wiele osób świadomych problemu z żelazem w wodzie szuka najtańszego sposobu na jego zwalczenie. Nie jest to dobry pomysł. Najczęściej wkład narurowy z filtrem odżelaziającym nie jest najlepszą metodą. Ta metoda nie wystarczy, ponieważ poziom żelaza w wodzie jest tak wysoki. Często konieczne jest napowietrzanie. Po drugie, filtry narurowe do odżelaziania mają niewielki obszar filtracji. Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach Dlaczego filtry narurowe nie uzdatniają wody oraz Jak najtaniej usunąć żelazo z wody studziennej.

Kiedy możliwe jest odżelazianie za pomocą kolumny filtracyjnej?

Kolumny filtracyjne są bardzo rzadko stosowane do usuwania żelaza i manganu. Metoda ta może być stosowana tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki. Ważne jest, aby upewnić się, że woda została odpowiednio napowietrzona. Ważne jest również sprawdzenie wartości pH wody. Więcej informacji można znaleźć tutaj: Wkład filtracyjny czy filtry narurowe z wkładem mechanicznym? Który z nich wybrać? Metoda ta polega na filtrowaniu wody na specjalnie dobranym złożu sedymentacyjnym w kolumnie. Następnie woda kierowana jest do systemu.

Różne metody mają różną skuteczność w różnych sytuacjach

W tym artykule starałem się zilustrować różne metody odżelaziania wody i działanie urządzeń opartych na tych metodach. Skuteczność metod odżelaziania wody jest bardzo różna i zależy od warunków panujących w danym miejscu. W przypadku jedynej z nich wystarczy stacja wielofunkcyjna, ale w przypadku innych konieczne będzie zainstalowanie kilku odżelaziaczy wody wraz z napowietrzaniem wstępnym w celu utrzymania pożądanego efektu.

Ostrzegam, że odżelaziaczy wody nie należy wybierać "na oko", czyli intuicyjnie. Podkreślam, że najpierw należy zlecić profesjonalne badanie wody, a następnie zanieść wyniki do specjalisty. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nasza metoda zadziała i przyniesie efekty, a przy tym nie stracimy pieniędzy.

Jaki jest najlepszy odżelaziacz wody?

To kwestia indywidualna, ale odżelaziacze wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody sprawdzą się w każdym przypadku. Metoda ta jest nie tylko bardzo opłacalna, ale także przyjazna dla środowiska. Jeśli masz miejsce, rozważ odżelaziacze wody, takie jak Ecoperla Ironitower lub Ecoperla Ironiower.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze odżelaziacza wody?

Ważne jest, aby wybierać urządzenia wyprodukowane przez renomowanych producentów przy użyciu sprawdzonych i niezawodnych komponentów. Szczególną uwagę należy zwrócić na głowicę kontrolera. Łatwość konserwacji sprawia, że obsługa z czasem staje się prosta. Amerykańska firma Clack cieszy się dobrą reputacją. Ich głowice sterujące znane są z niezawodności, bezawaryjności i zaufania niemal na całym świecie. Z ich podzespołów korzystają między innymi urządzenia polskiej marki Ecoperla.

Przed wyborem odżelaziacza wody należy skonsultować się z profesjonalistą

W wielu przypadkach lepiej jest skonsultować się z profesjonalistą przed wyborem żelatynizatora wody. Ważne jest, aby skonsultować się i zadać pytania przed podjęciem decyzji o procesie.

Należy pamiętać, że nie ma jednej metody usuwania żelatyny z wody. Zamiast tego najlepiej jest wybrać metodę, która jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie. Prosimy o kontakt.

Dejonizatory wody są dostępne w sklepie internetowym

 • Dejonizator Ecoperla Ironitower M

  Ocena 4,50 z 5 3,490.0000zl
 • Dejonizator Ecoperla Ironitower S

  Rated 5 out 5. 2,990.0000zl
 • Ecoperla Ironitower Dejonizator XL

  Rated 5 out 5. 4,290.00zl
 • Ecoperla Oxytower Dejonizator i Demetanizer

  Rated 5 out 5. 4,990.00zl
 • Odgazowywacz i odmulacz Ecoperla Sanitower L

  Rated 5 out 5. 4 390,00zl
 • Ecoperla Sanitower M Ecofluid Dejonizator i Demanganizer

  Ocena 4,86 z 5 3 750,0000zl
 • Ecoperla Sanitower S dejonizator i separator manganu

  Rated 5 out 5. 3,350.0000zl
 • Ecoperla Sanitower XL Dejonizator i Demanganizer

  Rated 5 out 5. 4,790.0000zl


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.