23


września

Jak działają lampy bakteriobójcze?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Pomimo tego, że lampy bakteriobójcze są w Polsce bardzo popularne i wiele osób decyduje się na ich zakup. Jednak nadal są tacy, którzy nie wierzą w skuteczność i zdolność promieniowania ultrafioletowego do zabijania bakterii. Dziś pokażę, że lampy bakteriobójcze wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe są bardzo skuteczne. Podam również ważne informacje na temat tych urządzeń. Lampy bakteriobójcze mogą być stosowane w wielu miejscach, m.in. w domach, szkołach, przedszkolach i szpitalach, a także w hotelach, restauracjach, punktach gastronomicznych, na terenie basenów i w innych sektorach przemysłu. Ze względu na swoją wysoką skuteczność, urządzenia te są coraz bardziej doceniane przez wiele osób. Nie mają one prawie żadnego wpływu na właściwości organoleptyczne wody. Nie są szkodliwe dla organizmu człowieka i mogą być stosowane w miejsce środków chemicznych, które nie są najkorzystniejsze. Lampy bakteriobójcze eliminują z wody bakterie Coli i Enterokoki. Eliminowane są nie tylko wirusy i zarodniki, ale także niebezpieczne bakterie.

Chlorowanie nie zawsze jest wystarczające

Z moich doświadczeń wynika, że wiele osób woli stosować chlorowanie niż lampę bakteriobójczą. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to dobry sposób na dezynfekcję wody. Konstrukcja systemu może pozwolić na to, aby w wodzie nadal rozwijały się bakterie, nawet jeśli została ona odpowiednio chlorowana. W wodzie mogą znajdować się miejsca, w których woda siedziała zbyt długo. Zarodniki mogły znaleźć idealne warunki do ponownego rozwoju. Nieprawidłowe połączenie sieci wodociągowej z kanalizacyjną, zrzucanie ścieków do gospodarstw, rozbudowana instalacja wodna, nieprawidłowe dawkowanie aktywnego chloru to przykłady sytuacji, w których chlorowanie nie jest skuteczne. Lampę bakteriobójczą warto zakupić, jeśli badania bakteriologiczne nie wykazują obecności bakterii pomimo chlorowania.

Różne rodzaje lamp bakteriobójczych

Na rynku jest wiele lamp, które różnią się wyglądem, działaniem i podzespołami. Możemy jednak wyróżnić dwa rodzaje żarników, które są stosowane w lampach bakteriobójczych. Sercem każdej lampy jest żarnik. To właśnie on emituje promieniowanie ultrafioletowe. Różnica ciśnienia pary w obrębie żarników decyduje o podziale. Możemy zatem wyróżnić emitery niskociśnieniowe (amalgamatowe), oraz średniociśnieniowe. Do odkażania wody raczej nie nadają się lampy UV z żarnikami wysokociśnieniowymi. Różnice te wynikają z charakteru promieniowania UV i zakresu emisji. Niskociśnieniowe lampy bakteriobójcze emitują promieniowanie prawie wyłącznie w paśmie 254nm. Promieniowanie to ma najwyższe działanie bakteriobójcze. Średnioprężne lampy żarowe emitują promieniowanie w całym zakresie UV. Przez to ich skuteczność jest mniejsza. Lampy promiennikowe mają też różne temperatury grzania. Aby pracować z maksymalną wydajnością, żarnik średniociśnieniowy musi nagrzać się do 900 stopni Celsjusza. Powoduje to szybkie osadzanie się kamienia i znaczny spadek wydajności. Żarniki niskociśnieniowe wymagają temperatury 65°C, aby osiągnąć maksymalną wydajność. Odkładanie się kamienia jest więc znacznie wolniejsze. Istnieje również różnica pomiędzy czasem rozruchu a temperaturą. Żarnik średniociśnieniowy potrzebuje około 25 minut, aby nagrzać się do odpowiedniej temperatury. W przypadku filamentów niskociśnieniowych trwa to zaledwie kilka sekund.

Jak zbudowana jest lampa bakteriobójcza?

Lampy bakteriobójcze mają bardzo podobną budowę. Każda lampa posiada tubę, która zazwyczaj wykonana jest ze stali nierdzewnej. Stanowi ona obudowę lampy UV. Urządzenie musi posiadać również promiennik UV, a także zasilacz. Rurka chroni promiennik przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wnikaniem zanieczyszczeń zewnętrznych, takich jak kurz. Pozwala również na szybką i łatwą wymianę żarnika. Lampa bakteriobójcza może działać tylko wtedy, gdy jest podłączona do prądu, a napięcie jest wystarczające do jej uruchomienia.

Czy promieniowanie UV jest rzeczywiście skuteczne?

Standardowe lampy UV działają na zasadzie przepływu przez nie wody po podłączeniu do prądu. Woda trafia następnie do kranów. Podczas poboru przepływa przez promiennik. Promiennik następnie napromieniowuje ją promieniami UV. W ten sposób można usunąć z niej bakterie lub zniszczyć ich DNA, aby mikroorganizmy nie mogły się rozmnażać. Czy promieniowanie UV nie jest magiczne? Czy możliwa jest dezynfekcja wody za pomocą promieniowania UV? To są pytania, na które postaramy się odpowiedzieć. Lampy wykorzystują promienniki gazowe ze szkła kwarcowego do sztucznego wytwarzania promieniowania ultrafioletowego. Opary rtęci są aktywowane przez zasilacz elektryczny. W ten sposób powstaje promieniowanie o określonym widmie. Promieniowanie ultrafioletowe to promieniowanie o długości fali krótszej od światła widzialnego. Jest to obszar promieniowania UV-C, który leży w przedziale od 100 do 228 nm. Uważa się, że promieniowanie w zakresie 240-280nm jest najbardziej skuteczne pod względem aktywności bakteriobójczej. Długość fali 254nm ma według badań największą moc dezynfekcyjną. Aby lampy bakteriobójcze działały skutecznie, wymagana jest odpowiednia ilość promieniowania UV. Ważne jest również, aby zapewnić odporność mikroorganizmów. Promieniowanie UV-C jest częścią promieniowania słonecznego. Jest ono jednak pochłaniane przez atmosferę, a organizmy żywe nie są na nie odporne. Nie są zatem w stanie się przed nim obronić. Promieniowanie to uszkadza część kodu DNA w komórkach, wpływając tym samym na ich zdolność do reprodukcji i podziału. Promieniowanie UV-C skutecznie eliminuje z wody nawet najbardziej odporne mikroorganizmy, takie jak Giardia Lamblia czy Cryptosporidium Parvum. Promieniowanie UV nie tylko zabija bakterie, wirusy i grzyby. Może również oddziaływać na inne substancje, takie jak ozon, substancje organiczne, chlor i chloraminy.

Dawka promieniowania UV

Dezynfekcja wody musi być skuteczna, jeśli wykorzystuje odpowiednią ilość promieniowania UV. Dawka odnosi się do ilości energii, która jest dostarczana do wody w celu jej sterylizacji. Skuteczność sterylizacji wzrasta, jeśli dawka jest wyższa. Dawka jest wyrażana w j/m2 i mj/cm2. Minimalna dawka wymagana do dezynfekcji to 400j/m2. Naukowcy ustalili, że ta dawka jest najniższa dla wody wodociągowej. Natężenie promieniowania i czas ekspozycji to dwa czynniki, które określają dawkę.

Intensywność promieniowania ultrafioletowego

Intensywność promieniowania UV, zwana również natężeniem, jest zależna od mocy napromienników. Zależy również od wielkości naświetlanego obszaru. Dawka promieniowania jest proporcjonalna do intensywności. Każdy producent powinien określić intensywność promieniowania. Właściwości lamp bakteriobójczych z czasem będą się zmniejszać, dlatego każdy, kto zdecyduje się na ich zakup, powinien mieć tego świadomość. Należy sprawdzić, czy dane producenta odnoszą się do końcowej żywotności.

Czas ekspozycji

Przy omawianiu skutków działania promieniowania UV ważne jest wspomnienie o czasie ekspozycji. Wartość ta często wyrażana jest w sekundach. Jest ona zależna od prędkości przepływu. Mówi o tym, jak długo dany kret wody był naświetlany. Dawka promieniowania wzrośnie, a dezynfekcja będzie dokładniejsza, jeśli czas ekspozycji będzie dłuższy.

Dlaczego warto zainwestować w lampę bakteriobójczą

Lampa bakteriobójcza zapewnia ochronę przed bakteriami, wirusami i grzybami. Główną zaletą tej lampy jest to, że nie wymaga ona stosowania dodatkowych środków chemicznych, które mogłyby mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Proces dezynfekcji jest całkowicie nietoksyczny. Lampy UV nie mają prawie żadnego wpływu na smak i zapach wody. Czasami nawet go poprawiają. Lampy bakteriobójcze zapewniają skuteczną ochronę przed groźną legionellą. Nie emitują toksycznych gazów i nie zmieniają przemiany azotanów w azotyny. Promieniowanie UV jest znacznie bardziej wydajne niż środki chemiczne i wymaga mniej miejsca. Urządzenia te nie wpływają na minerały wody, a proces sterylizacji nie powoduje szkód dla środowiska.

Czy stosowanie lamp bakteriobójczych ma jakieś wady?

Dezynfekcja za pomocą promieniowania ultrafioletowego nie jest idealna i ma swoje ograniczenia. Jakość wody jest głównym czynnikiem wpływającym na jakość dezynfekcji. Tak, promieniowanie UV zabija bakterie, ale nie usuwa innych zanieczyszczeń, takich jak żelazo, mangan czy twardość wody. Substancje te mogą pozostać w wodzie, a nawet spowodować jej awarię, jeśli zostanie przepuszczona przez lampę bakteriobójczą. Mikroorganizmy mogą również ukrywać się pod tymi zanieczyszczeniami, aby chronić się przed promieniowaniem UV. Takie sytuacje mogą sprawić, że woda nie będzie odpowiednio uzdatniona, nawet jeśli lampa została prawidłowo podłączona, a żarnik pracuje z pełną mocą. Minusem takiego rozwiązania jest to, że dezynfekcja wody jest tylko miejscowa. Trudno przewidzieć, czy po opuszczeniu urządzenia woda nie będzie narażona na ponowne skażenie.

Czy warto kupować lampy UV z dodatkowym wyposażeniem?

Warto przyjrzeć się lampom bakteriobójczym, które posiadają dodatkowe funkcje. Mogą one znacznie poprawić skuteczność promieniowania ultrafioletowego i dezynfekcji wody. Do lamp bakteriobójczych można dodać system czyszczenia rur osłonowych. Kamień na ściankach obudowy może stanowić zagrożenie dla działania lamp bakteriobójczych. Wynika to z poprzednich punktów. Zanieczyszczenia organiczne mogą również powodować gromadzenie się osadów i zawiesin w obudowie żarnika. Osady mają wpływ na wydajność UV. Ważne jest, aby co jakiś czas oczyszczać rurki obudowy z osadów. Ręczne czyszczenie jest trudne i często kończy się uszkodzeniem obudowy. Wymaga również wyłączenia lampy UV od czasu do czasu. Nie jest to dobre dla żarnika i procesu dezynfekcji. Warto zainwestować w lampy bakteriobójcze z automatycznym systemem czyszczenia. Wewnątrz obudowy umieszcza się elastyczne pierścienie, które tworzą automatyczny system czyszczący. Są one uruchamiane przez odpowiedni układ mechaniczny i co jakiś czas zbierają wszystkie zanieczyszczenia. Działanie można porównać do wycieraczek w samochodach. Jest to świetny dodatek do lamp niskociśnieniowych. Dzięki niemu zaoszczędzisz czas i nerwy. Natomiast w przypadku lamp średniociśnieniowych ten mechanizm czyszczący jest niezbędny. Co godzinę musielibyśmy zdejmować i czyścić rurkę osłonową. Deflektor to kolejna ciekawostka, którą można znaleźć w wielu modelach. Są to pierścienie, które znajdują się przy wlocie wody do lampy UV. Rozprowadzają one wodę równomiernie po lampach bakteriobójczych. Dzięki temu ciecz jest bardziej naświetlona i ulega dokładniejszej dezynfekcji.

Aby przedłużyć żywotność swoich lamp bakteriobójczych, dbaj o nie

Lampa bakteriobójcza, jak każde inne urządzenie filtrujące, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Po pierwsze, i najważniejsze, ważne jest, aby sprawdzić rurę osłonową pod kątem wszelkich śladów zanieczyszczeń. Ważne jest, aby w przypadku stwierdzenia osadów natychmiast je usunąć. Dostępne są specjalne preparaty do sterylizacji lamp, które nie posiadają systemu czyszczącego. Należy pozostawić rurkę kwarcową w takim roztworze na kilka godzin, aby pozbyć się wszelkich łusek. Pamiętaj, że lampy bakteriobójcze powinny być używane w sposób ciągły. Ważne jest, aby nie wyłączać ich bez powodu. Jeśli pozostawimy ją bez nadzoru na dłużej niż kilka godzin, może się rozregulować. Musimy też pamiętać o wymianie żarnika co drugi miesiąc. Producenci ustalają czas pracy, ale średnia żywotność żarnika to 12 miesięcy. Co prawda kwarcową rurkę osłonową należy wymieniać co drugi miesiąc, ale jest to znacznie częstsze niż wymiana żarnika. Ważna uwaga: Zawsze używaj rękawic do wymiany rurki promieniującej lub obudowy. Można pobrudzić sobie ręce, jeśli się ich nie chroni. Spowoduje to, że szkło będzie mniej odbijać promieniowanie UV i utrudni korzystanie z urządzenia. Eksperci zalecają, aby w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od zainstalowania lamp bakteriobójczych, co miesiąc badać wodę pod kątem mikrobiologicznym (bakteriologicznym), zanieczyszczeń. Pozwoli to upewnić się, że lampa bakteriobójcza jest prawidłowo ustawiona i dezynfekuje wodę. Jeśli w którymś z tych testów zostaną wykryte bakterie, najlepiej jest zdezynfekować cały system (być może bakterie jeszcze gdzieś zalegają). Koniecznie sprawdź też, czy lampa została prawidłowo zamontowana.

Przed lampą UV konieczna jest dodatkowa filtracja.

Jak wspomniałem wcześniej, zanieczyszczenia wody mogą mieć znaczący wpływ na skuteczność działania lampy UV, a nawet mogą zmniejszyć jej efektywność. Przed zakupem lampy bakteriobójczej powinniśmy wykonać analizę fizykochemiczną wody. Jeśli analiza wykaże, że w wodzie występuje problem z wysokim stężeniem niektórych substancji, warto rozejrzeć się za systemem filtracji wody, który wyeliminuje ten problem. Nawet jeśli w wodzie nie ma nadmiaru substancji i nie stwierdzono żadnych problemów, zaleca się zainstalowanie przynajmniej jednego filtra wstępnego, aby usunąć z wody wszelkie cząstki mechaniczne. Produkt ten stanowi minimum wymagane do ochrony lamp bakteriobójczych.

Chroń swoją skórę przed bakteriami dzięki temu wygodnemu produktowi

Cały artykuł jest podsumowaniem wszystkich zalet i wad lamp bakteriobójczych. Możemy stwierdzić, że promieniowanie ultrafioletowe w tych lampach naprawdę działa i świetnie radzi sobie z mikroorganizmami. Należy pamiętać, że niektóre ujęcia wody wymagają wstępnego filtrowania. Nie są one zaporowe pod względem kosztów eksploatacji. Można o nich przeczytać w artykule: Ile kosztuje eksploatacja stacji uzdatniania wody? Lampy dezynfekujące, które wykorzystują metodę UV do dezynfekcji wody, są obecnie uznawane za najlepsze i najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia metody. Są również łatwe w utrzymaniu, dlatego ich popularność rośnie. Urządzenia te znajdują zastosowanie w różnych warunkach, nie tylko w domach, ale również w przemyśle. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące lamp bakteriobójczych. Można się ze mną skontaktować poprzez e-mail, telefon lub czat na stronie internetowej.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.