11


listopada

Jak leczyć reakcję alergiczną na sierść zwierząt?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Alergia na sierść zwierząt domowych staje się coraz bardziej powszechna i problematyczna. Może to być problem nie tylko dla osoby uczulonej, ale również dla innych domowników, w tym zwierząt domowych. Co robić, jeśli masz taką alergię? Dowiedz się, co powoduje alergie na sierść i jakie są dostępne metody leczenia. Dowiedz się jakie objawy alergii są powszechne i jak je leczyć. Dowiedz się jak usunąć szkodliwe alergeny zwierzęce z powietrza.

Co to jest alergia?

Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu odpornościowego na substancje znajdujące się w środowisku. Nie powodują one objawów u zdrowych osób, ale mogą powodować poważny dyskomfort u osób uczulonych.

Wiele rodzajów alergii jest powszechnych w krajach wysoko rozwiniętych. Jednak tylko 30% osób z ciężkimi alergiami ma je. Na naszym kontynencie ponad 170 milionów cierpi na przewlekłe choroby alergiczne. Ponad 40% Polaków może być dotkniętych tymi schorzeniami. Dane z badań różnych ośrodków zajmujących się chorobami alergicznymi jednoznacznie wskazują, że alergia jest najczęstszą chorobą XXI wieku.

Rodzaje alergii

Wyróżnia się cztery główne rodzaje alergii, które są najczęściej spotykane. To one determinują reakcję organizmu na leczenie.

Alergia wziewna jest najczęstszym typem. Alergeny mogą obejmować roztocza kurzu i pyłki drzew i kwiatów, pleśń i sierść zwierząt domowych. Alergie stają się coraz bardziej powszechne ze względu na zanieczyszczenie powietrza i szkodliwe cząstki takie jak PM2,5 i PM10. Najczęstsze objawy to: Najczęstsze objawy to: Wodnisty nos, ból głowy, zmęczenie, trudności z koncentracją i problemy ze snem. Skutki tej alergii mogą być odczuwalne przez cały rok. Nieleczona może doprowadzić w końcu do astmy oskrzelowej.

 

 • Alergia pokarmowa - to schorzenie dotyka tylko niewielki procent populacji i może dotyczyć zarówno dzieci jak i dorosłych. Najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych u dzieci jest spożywanie mleka krowiego, jajek lub truskawek. Dorośli są bardziej uczuleni na orzechy, ryby i owoce morza. Objawy alergii pokarmowej obejmują skurcze żołądka, wymioty i zmiany skórne. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.
 • Alergia kontaktowa jest spowodowana kontaktem z substancjami wytworzonymi przez człowieka. Należą do nich perfumy, szampony, kosmetyki i inne produkty zawierające nikiel lub chrom. Metale te są często spotykane w biżuterii i monetach. Stanowią one również część tuszów do tatuaży. Najczęstszymi objawami są zmiany skórne, takie jak pokrzywka i wysypka.
 • Alergia iniekcyjna, choć rzadka, może mieć poważne konsekwencje. Jest ona spowodowana podaniem leków lub zastrzyków zawierających substancje, na które jesteśmy uczuleni. Możliwy jest obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Objawy alergii wziewnej
Alergie wziewne mogą powodować objawy takie jak katar, kaszel, zmęczenie i problemy ze snem.


Alergia na sierść zwierząt domowych - przyczyny

Alergia na zwierzęta domowe może być poważnym problemem, zwłaszcza gdy nie wyobrażamy sobie życia bez naszych czworonożnych przyjaciół. Już na wstępie musimy wyjaśnić, że objawy alergii nie są wywoływane przez sierść zwierząt, ale przez konkretne białko. Sierść nie jest nośnikiem alergenów. Większość alergenów znajduje się w naskórku czworonożnych ssaków, pocie, moczu, ślinie. Uczulające białka są małe i unoszą się w powietrzu. Z łatwością przenikają do naszego układu oddechowego. Katar lub kaszel to dwa pierwsze objawy alergii na zwierzęta. Alergeny te łatwo przywierają do skóry, włosów i ubrań. Można je również znaleźć w naszym domu, nawet jeśli nie mamy zwierzęcia.

Istnieją trzy główne kategorie alergii na zwierzęta:

 • Wziewna - Jak już wspomnieliśmy, alergeny unoszące się w powietrzu (naskórek i pyłki roślin, ślina itp.) mogą dostać się na ubranie, skórę lub do naszych oczu. Niewidoczne objawy mogą wystąpić nawet przy braku bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem.
 • Alergia kontaktowa - W przypadku alergii kontaktowej, dotykanie skóry zwierzęcia może powodować reakcje skórne, takie jak pokrzywka czy swędzenie.
 • Głównym alergenem występującym u kotów jest Fel d 1. Występuje on w ślinie kotów i ich gruczołach łojowych. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary może unosić się w powietrzu i wnikać do naszych dróg oddechowych. Jest też dość przyczepna, więc może przenosić się na ubrania. Oznacza to, że alergeny sierści kota mogą znajdować się również w domach, w których kot nigdy nie mieszkał.

Koty są najbardziej uczulającą grupą zwierząt, ze względu na fakt, że bardzo często wylizują swoje futro. Najbardziej alergizujące są samce, które nie zostały wykastrowane. Dzieje się tak, ponieważ wydzielają one więcej łoju niż samice. Kastracja kota jest doskonałym sposobem na ograniczenie alergenów.

Osoby cierpiące na alergie często szukają ras, które są mniej uczulające przy wyborze kota. Mogą to być między innymi:

 • devon rex,
 • Cornish rex
 • sphynx,
 • kota bengalskiego,
 • kot jawajski
 • kot balijski.

Chociaż nie ma rasy, która jest w 100% hipoalergiczna, wybór kota jednej z powyższych ras może pomóc w zmniejszeniu objawów alergii.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.