20


listopada

Jak można przedłużyć żywotność filtrów oczyszczacza powietrza?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Żywotność filtrów oczyszczacza powietrza może być różna. Japoński producent Sharp twierdzi, że jego oczyszczacze mogą działać do 10 lat bez konieczności wymiany. Inni mówią o 12-24 miesiącach. Jaka jest ostateczna długość życia filtra? Czy jest to taktyka marketingowa mająca na celu pozyskanie klientów? Ten artykuł dostarczy Ci najważniejszych informacji, które pomogą Ci efektywnie korzystać z oczyszczacza powietrza.

Filtr wstępny, filtr HEPA i filtr węglowy to najczęściej stosowane filtry w oczyszczaczach powietrza. Każdy z nich jest odpowiedzialny za neutralizację lub zatrzymywanie innego rodzaju zanieczyszczeń. Mają one również różne wymagania dotyczące czyszczenia i wymiany. Pod uwagę należy wziąć nie tylko rodzaj oczyszczacza powietrza, ale również jego żywotność - która może wynosić od 6 miesięcy do 10 lat. Jak ją skutecznie przedłużyć? Przedstawimy właściwe zasady użytkowania filtrów.

Filtry HEPA w oczyszczaczach powietrza

O filtrach HEPA i o tym, który z nich jest najlepszy do oczyszczaczy powietrza pisaliśmy w artykule "Rodzaje - EPA HEPA, ULPA". Teraz wyjaśnimy, jak one działają. Dowiedz się, jakie zanieczyszczenia zatrzymują i jak możesz to zrobić.

Filtry HEPA, które są najlepsze, mogą zatrzymać 99,9% cząsteczek tak małych i tak drobnych jak 0,003 mikrometra przechodzących przez powietrze. Wychwytują między innymi.

  • zarodniki roztoczy kurzu (0,5-50 um),
  • Wirusy i bakterie (0,003-10um),
  • Pył zawieszony PM2.5 (1-2.5 um),
  • Cząstki stałe PM10 (2.5-10 um),
  • Pyłki roślin (5-100 um).

Szczególnie cenione są za zdolność do usuwania mikroskopijnych wirusów, pyłów PM2.5, PM10 i PM1, które są składnikami smogu. Są one najprostszą drogą, którą smog dostaje się do naszych płuc i krwiobiegu.

Jak działa filtr HEPA?

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że każda cząstka zanieczyszczeń ma unikalną wielkość, masę i prędkość poruszania się. To sprawia, że są one podatne na różne zjawiska fizyczne. Filtry HEPA wykorzystują cztery mechanizmy, aby usunąć je z powietrza. Każde z tych działań dotyczy innych zanieczyszczeń.

1) Przesiewanie

Przesiewanie, znane również jako zderzanie, odnosi się do sytuacji, gdy duże zanieczyszczenie nie może zmieścić się pomiędzy włóknami filtra. Musi się tam zatrzymać. Jest to podstawowy mechanizm, który chcemy utrzymać w jak najprostszej formie. Jeśli pory filtra ulegną zatkaniu, powietrze zawierające mniejsze i bardziej niebezpieczne substancje nie zostanie przefiltrowane. Oczyszczacze powietrza wyposażone są w filtr wstępny, który zatrzymuje większe cząsteczki kurzu. Przedłuża to żywotność filtra i pozwala mu skoncentrować się na mniejszych, bardziej niebezpiecznych cząsteczkach.
2) Dyfuzja
Dyfuzja ma miejsce wtedy, gdy małe i lekkie cząsteczki przypadkowo "wpadają" na filtr, który je zatrzymuje. Dzieje się tak z cząsteczkami PM10.
3) Bezwładność
Inercja, czyli osadzanie inercyjne odnosi się do cząstek, które mają dużą masę. Muszą one być cięższe od powietrza, aby kontynuować ruch po tej samej ścieżce nawet po zmianie kierunku.
4) Wychwytywanie
Zjawisko to jest niezbędne do wychwytywania cząstek, które są zbyt małe, aby osiąść na włóknach, ale zbyt duże, aby rozpraszać. Cząstki te "płyną" z powietrzem i są "wyłapywane" przez włókna, gdy się z nimi zetkną. Dzieje się tak dzięki różnicom w ładunkach elektrostatycznych.

Oczyszczacze powietrza z filtrami węglowymi

W oczyszczaczach powietrza znajdują się również filtry z węglem aktywnym. Są to substancje organiczne, które mają wysoką zawartość węgla i zostały poddane działaniu wysokiej temperatury w warunkach beztlenowych. W ten sposób powstaje porowaty węgiel. Ważne jest, aby aktywować go za pomocą wysokiego ciśnienia i gazu (tlenu, pary wodnej lub dwutlenku węgla), aby zwiększyć liczbę i głębokość porów oraz zwiększyć ich skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń organicznych. Po rozprężeniu, 1 gram węgla aktywnego ma powierzchnię około 1500 m2. Dlatego też jest on tak ważny.

Jak działa filtr węglowy?

W oczyszczaczach powietrza z węglem aktywnym występuje zjawisko adsorpcji. Polega ono na wiązaniu cząsteczek zanieczyszczeń organicznych z powierzchnią substancji. W wyniku tej złożonej reakcji chemicznej z większych cząsteczek, które mają bardziej złożone łańcuchy, powstają trwałe wiązania chemiczne. Co ważne, na warstwie już zaadsorbowanych zanieczyszczeń może dojść do fizycznego przylegania w wyniku chemisorpcji.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.