15


czerwca

Jak powstaje smog i jak z nim walczyć?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Zanieczyszczenie powietrza jest wyjątkowo poważnym problemem. Tymczasem okazuje się, że wiele osób, nawet zdając sobie z niego sprawę, nie jest w stanie wskazać źródeł wspomnianego problemu. Tymczasem smog nie jest dziś problemem, z którym zmagają się jedynie największe ośrodki przemysłowe w naszym kraju. Jest codziennością także w odniesieniu do znacznie mniejszych miast. Oficjalne alerty wzywające ich mieszkańców do pozostania w domu nadal budzą zaskoczenie, z pewnością jednak niewiele osób szokują.

Smog – próba definicji

Smog najlepiej opisuje termin zanieczyszczenie powietrza. Dochodzi do niego w konsekwencji działalności człowieka zwłaszcza, jeśli idzie ona w parze z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi takimi, jak choćby mgła. Smog jest więc specyficznym rodzajem chmury unoszącej się nad miejscowościami. Może pojawić się bez względu na porę roku, w szczególny sposób daje jednak o sobie znać w okresie jesienno-zimowym. Jego skład chemiczny nie zawsze jest taki sam, dziś możemy więc mówić o jego dwóch najpopularniejszych rodzajach.

Polska w okresie jesienno-zimowym ma do czynienia przede wszystkim ze smogiem typu londyńskiego. Bazuje on na dwutlenku węgla, tlenku azotu, siarce, a także na pyłach różnego rodzaju. Nieco inny charakter ma smog typu Los Angeles. Zwykle pojawia się on w lecie, jest przy tym typ typowy przede wszystkim dla miast strefy subtropikalnej. Składa się z węglowodanów, tlenków węgla i azotu i prowadzi do powstania azotanów nadtlenku acetylu. Smog występujący w Polsce cieszy się złą sławą na całym kontynencie. Uważa się go za jedno z największych zanieczyszczeń w Europie.

Dlaczego powinniśmy bać się smogu?

Zanieczyszczenie powietrza stanowi dla nas zagrożenie przede wszystkim dlatego, że pomimo jego obecności my zachowujemy się tak samo, jak wtedy, gdy powietrze jest czyste. Nadal oddychamy i, wbrew naszej woli, dostarczamy do organizmu toksyczne pyły. Poważny problem związany ze smogiem wiąże się także z tym, że wcale nie możemy się przed nim chronić. Oczywiście, możemy ograniczyć nasze przebywanie na zewnątrz do niezbędnego minimum, musimy jednak liczyć się z tym, że smog jest w stanie przedostać się do naszych domów. Jakby tego było mało, zanieczyszczone powietrze wnika również do gleby. Ma to fatalne skutki już nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i dla naszego zdrowia.

Smog – co nas truje?

Smog to przede wszystkim szkodliwe substancje chemiczne, płyny oraz znaczna wilgotność. To realne zagrożenie, które wywiera negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przykładem takiego szkodliwego składnika, którego mamy prawo się obawiać, jest choćby dwutlenek siarki. Powstaje on przede wszystkim wówczas, gdy spalane są paliwa stałe, te bowiem przeważnie posiadają domieszki tak samej siarki, jak i innych związków. Dwutlenek siatki atakuje przede wszystkim drogi oddechowe, choć może mieć też niekorzystny wpływ na nasze struny głosowe. Niebezpieczne są zwłaszcza najdrobniejsze cząsteczki unoszących się w smogu pyłów. Przenikają do ludzkich organizmów z łatwością, a ich zatrzymanie nie jest w żaden sposób możliwe. Są w stanie powodować zapalenia górnych dróg oddechowych i pylicę, mamy te coraz więcej dowodów na to, że możemy je łączyć z alergiami oraz z nowotworami, w tym zwłaszcza z nowotworami płuc.

Czy smog w mieście to polska specjalność?

Kto odpowiada za smog w polskich miastach? Wiele osób jest przekonanych o tym, że problemem jest przede wszystkim zbyt duża liczba samochodów na polskich drogach. Owszem, nie są one bez winy, nie można jednak zapominać, że głównym winowajcą jest sposób, w jaki ogrzewane są polskie domy. Najczęściej decydujemy się w tym kontekście na korzystanie z węgla, posuwamy się więc do praktyk, o których nie ma już mowy w Europie Zachodniej. Wiele wskazuje na to, że właśnie dlatego smog jest nadal tak charakterystyczną wizytówką polskich miast.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.