22


października

Jak promieniowanie UV znalazło zastosowanie w dezynfekcji wody?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Lampy bakteriobójcze mogą być wykorzystywane do ochrony i zwalczania mikroorganizmów. Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd wziął się pomysł wykorzystania promieniowania UV do uzdatniania wody? Jaka jest historia tej metody? Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod dezynfekcji wody.

Dezynfekcja wody i promieniowanie UV

Promieniowanie UV, fizyczna metoda uzdatniania wody, stale zyskuje na popularności zarówno wśród właścicieli gospodarstw domowych, jak i w sektorze przemysłowym. Gminy proszą o montaż przemysłowej lampy bakteriobójczej, ponieważ jest ona tańsza od dezynfekcji chemicznej i bardziej przyjazna dla środowiska.

Ponieważ są zawsze podłączone do prądu, lampy bakteriobójcze generują promieniowanie ultrafioletowe. Promienie UV, które oddziałują na DNA, powodują, że woda przechodzi przez wnętrze lampy, niszcząc mikroorganizmy. Powoduje to śmierć mikroorganizmów, uniemożliwiając im wchłanianie składników odżywczych lub rozmnażanie się.

Długość fali promieniowania UV jest krótsza niż światła widzialnego. Naukowcy przez wiele lat udowodnili, że promieniowanie UV o długości fali od 240 do 280 nm jest najbardziej skuteczne w redukcji mikroorganizmów. Z drugiej strony, jest najbardziej efektywne. Taką długość fali spotkamy w lampach do sterylizacji wody. Zobacz artykuł: Jak działają lampy bakteriobójcze, aby uzyskać więcej informacji na temat promieniowania UV stosowanego w dezynfekcji wody.

Jak promienie UV stały się narzędziem dezynfekcji?

Odkryto, że światło słoneczne może mieć właściwości bakteriobójcze. Wiedza ta została wykorzystana w praktyce i w 1903 roku przyznano nagrodę Nobla. Niels Fensen otrzymał Nagrodę Nobla za wykorzystanie światła ultrafioletowego do walki z gruźlicą. Kolejnym znaczącym wydarzeniem jest uruchomienie w 1910 roku pierwszego systemu dezynfekcji wody pitnej za pomocą ultrafioletu. Miało to miejsce w Marsylii we Francji.

Między tym okresem a latami 30. ubiegłego wieku tak naprawdę niewiele się wydarzyło. Pierwsza faza urządzeń wykorzystujących promieniowanie ultrafioletowe była mała i prosta w konstrukcji. Wynikało to w dużej mierze z wynalezienia źródeł światła. Pierwsze lampy bakteriobójcze o konstrukcji rurowej powstały w latach 30. XX wieku. Wynalazek ten miał dwie zalety: szerszy zakres zastosowań oraz możliwość dostosowania do potrzeb klienta. Temat promieni UV został bardziej spopularyzowany w latach 50-tych. Był to początek szeroko zakrojonych badań. W latach 60. lampy bakteriobójcze były już stosowane na szeroką skalę. Znalazły one miejsce w wielu gospodarstwach domowych, a także w sektorze przemysłowym.

Dziś lampy bakteriobójcze zostały uznane za ekologiczny, ekonomiczny i bezpieczny sposób walki z mikroorganizmami. Nie wytwarzają one produktów ubocznych dezynfekcji, nie wymagają środków regenerujących, są bezobsługowe i nie uwalniają do otoczenia żadnych niepożądanych substancji.

Dlaczego warto walczyć z bakteriami w wodzie?

Jeśli chodzi o zanieczyszczenie wody pitnej i użytkowej, to mikroorganizmy są tematem budzącym największy lęk. Ten strach jest uzasadniony. Zanieczyszczenia chemiczne będą powodować objawy tylko wtedy, gdy będziemy je regularnie spożywać. Tak jest również w przypadku azotanów (czytaj: Uwaga! Mikroorganizmy mogą powodować poważne problemy zdrowotne, zwłaszcza jeśli są spożywane w dużych ilościach. Istnieje wiele konsekwencji, które mogą wystąpić, od zatrucia pokarmowego po rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Dowiedz się więcej o bakteriach w wodzie, czytając takie artykuły jak: Jak pozbyć się bakterii E.coli z wody, oraz Mikrobiologiczna (bakteriologiczna), analiza wody.

Najczęściej stosowane lampy bakteriobójcze

Lampy bakteriobójcze są coraz bardziej popularne i chętnie wybierane do gospodarstw domowych. O tym, jak wybrać odpowiedni dla siebie model, piszemy w tym artykule: Lampy bakteriobójcze - co warto wiedzieć przed zakupem. Na rynku jest wielu producentów oferujących modele. Na szczególną uwagę zasługują produkty firmy Viqua, TMA, a także dość niekonwencjonalnie wyglądające lampy UV firmy Cintropur.

Viqua, dawniej Sterilight to marka ciesząca się uznaniem. Jest znana w wielu krajach, a jej żarniki mają wysoką wydajność. TMA, polska firma, stosuje trwałe i solidne komponenty, w tym żarniki Philipsa. Możesz przeczytać artykuł: Lampy bakteriobójcze VIQUA czy TMA? Który model powinieneś wybrać? Lampy UV Cintropur różnią się od innych lamp bakteriobójczych wyglądem. Ich konstrukcja bardziej przypomina filtry narur. Jesteście ciekawi szczegółów. Możesz sięgnąć do artykułu: Co sprawia, że lampy UV Cintropur są tak wyjątkowe?

Dlaczego warto zainwestować w lampę bakteriobójczą do swojego ujęcia wody?

Lampy bakteriobójcze są zalecane nie tylko wtedy, gdy wyniki analizy wody wskazują już na problemy z mikroorganizmami, ale także w celu ochrony. Bakterie w każdej chwili mogą stanowić poważne zagrożenie. Mogą dostać się do wody przez nieszczelności szamba, powodzie, roztopy i inne przyczyny. Woda jest codziennie dezynfekowana za pomocą lampy UV. System jest bezpieczny od mikroorganizmów. Możesz być spokojny.

W przypadku wody z własnego kranu ważne są regularne badania. Profesjonalna analiza wody powinna obejmować zarówno fizykochemię, jak i mikrobiologię. Warto poprosić specjalistę o pomoc w wyborze najlepszego sposobu uzdatniania wody. Skontaktuj się ze mną, aby uzyskać pomoc w interpretacji wyników i doradzić, jak poprawić właściwości wody.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.