8


sierpnia

Jak traktować słabe wyniki analizy wody? Problemy i rozwiązania


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Po otrzymaniu wyników eksperckiej analizy wody okazuje się, że nie wszystkie parametry mieszczą się w normie. Jak radzić sobie z przekroczeniami? Jakie jest najlepsze uzdatnianie wody? Poznaj najczęstsze problemy z wodą i ich rozwiązania.

Jaki rodzaj analizy wody powinienem wybrać?

Profesjonalna analiza wody to ważna czynność, szczególnie w przypadku ujęć wody w domu. Dzięki dokładnemu zbadaniu parametrów wody można określić, czy jest ona bezpieczna i komfortowa w użytkowaniu. Jest to również najlepszy sposób na ustalenie przyczyny problemów z wodą i upewnienie się, że jest ona wolna od mikroorganizmów, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Możemy wyróżnić dwa rodzaje analiz wody na potrzeby własnego ujęcia - bakteriologiczną i fizykochemiczną. Więcej o kosztach i miejscach, w których można je zamówić dowiesz się z tego artykułu: Badanie wody ze studni - gdzie je wykonać. Ile kosztuje badanie wody ze studni?

Próbka wody wysyłana do wybranej placówki powinna być odpowiednio przygotowana. Należy postępować zgodnie z instrukcjami. W tym artykule zebrałem dla Ciebie wszystkie ważne informacje na ten temat: Jak pobrać próbkę wody?

Kiedy należy zamówić ekspertyzę wody?

Profesjonalna analiza wody powinna zostać przeprowadzona jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z ujęcia wody. Najlepiej zlecić ją już na etapie projektowania, gdy masz jeszcze czas na odpowiednie zaprojektowanie instalacji i miejsca potrzebnego na sprzęt. Ważne jest, aby Twoja rodzina mogła cieszyć się bezpieczną wodą o odpowiednich właściwościach organoleptycznych zaraz po wprowadzeniu się do nowego domu. Jeśli woda nagle wykazuje inne właściwości, ważne jest, aby natychmiast ją przetestować. Właściciele ujęć wody muszą regularnie analizować próbki wody - zapewni to ich bezpieczeństwo.

Profesjonalna analiza wody jest zalecana, zwłaszcza jeśli:

 • Mętność jest cechą charakterystyczną wody
 • Woda ma zły smak
 • Zapach zgniłych jaj jest szczególnie nieprzyjemny.
 • Po umyciu skóry pojawia się podrażnienie i zaczerwienienie
 • Plamy z wody, plamy z rdzy i plamy na praniu
 • Oprawy mają lekki, wapienny osad.
 • Po zalaniu studni
 • Jeśli studnia jest stara i nie była używana przez długi czas
 • Po wejściu do studni
 • W przypadku zatrucia pokarmowego lub innych problemów zdrowotnych przyczyną może być woda.
 • Jeśli woda jest spożywana przez dzieci, osoby starsze lub osoby z obniżoną odpornością

Wyniki analizy wody otrzymamy po jej zamówieniu. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zinterpretować własną analizę wody, możesz dowiedzieć się więcej tutaj: Interpretacja wyników analizy wody

Jak usunąć żelazo z wody?

Poziom żelaza i manganu jest często zbyt wysoki w wodzie pochodzącej z domu. Podczas gdy ich nadmiar w wodzie może nie mieć większego znaczenia dla zdrowia, mogą one stanowić poważny problem, jeśli chodzi o użyteczność. Wyższe stężenia mogą mieć negatywny wpływ na smak i zapach wody. Największym problemem jest proces wytrącania się zanieczyszczeń. Osadzają się one zarówno w miejscach widocznych, jak i niewidocznych. Osady żelaza i manganu mogą powodować wiele problemów w systemie wodnym. Mogą powodować spadek przepływu wody, całkowite zatkanie i większe ryzyko kosztownych awarii. Szczególnie narażone są pompy pompujące wodę i urządzenia gospodarstwa domowego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że obecne będą również bakterie zawierające żelazo i mangan. Możesz dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć w artykułach: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa, Jak usunąć mangan z wody?

Żelazo i mangan są niepożądane w wodzie, nie tylko do użytku domowego, ale także do zastosowań przemysłowych. Istnieje wiele sposobów usuwania manganu i żelaza z wody. Istnieje kilka metod usuwania żelaza i manganu z wody. Obejmują one napowietrzanie i alkalizację przy użyciu wodorotlenku (wapnia, sodu, magnezu). Jeśli żelazo występuje w postaci połączeń organicznych, można je zredukować za pomocą jonitów lub koagulacji. Więcej informacji można znaleźć w artykule Jak działa odżelaziacz wody.

Wstępne napowietrzanie jest uważane za jedną z najskuteczniejszych metod odżelaziania wody. Woda jest najpierw przepuszczana przez zewnętrzny aerator. Następnie woda trafia do zbiornika hydroforowego, gdzie żelazo i mangan już się z niej wytrącają. Na specjalnie dobranym złożu wewnątrz urządzenia zachodzi kataliza. Żelazo i mangan, które były rozpuszczalne, są teraz nierozpuszczalne i pozostają na złożu. Ecoperla Sanitower jest popularnym urządzeniem wykorzystującym tę zasadę. Poniżej można zobaczyć cały proces:

Jak wyeliminować siarkę wodorową w wodzie?

Właściciele studni często doświadczają okropnego zapachu wody. Pachnie jak zgniłe jaja. Jeśli doświadczyłeś tego problemu, powinieneś wiedzieć, że jest on prawdopodobnie spowodowany przez siarkowodór . Jest on często obecny w wodzie z nadmiarem żelaza i manganu. W celu usunięcia siarkowodoru można zastosować napowietrzanie. W takich przypadkach zwykle zaleca się stosowanie odżelaziaczy/odmanganiaczy wody ze wstępnym napowietrzaniem. Zapewni to szybkie i przewidywalne rezultaty w usuwaniu tych trzech zanieczyszczeń z wody.

Może się również zdarzyć, że zapach siarki wodorowej jest obecny tylko w gorącej wodzie. Jeśli podgrzewacz wody jest w złym stanie, może to być przyczyną. Rozwiązaniem może być: wymiana anody, podgrzanie systemu lub okresowe podgrzewanie systemu. Więcej informacji można znaleźć w tym artykule: Jak wyeliminować siarkowodór z wody (zapach zgniłych jaj)?

Jak chronić się przed bakteriami w wodzie

Analizy bakteriologiczne wody mogą wykryć bakterie. Nawet jeśli tak nie jest, możesz chronić się przed zanieczyszczeniem, unikając własnego spożycia. Istnieje wiele możliwych przyczyn i mogą one wystąpić w dowolnym momencie. Powodzie i zalania mogą być spowodowane różnymi czynnikami, od konserwacji szamba po wycieki ze studni. Dezynfekcja jest najlepszym sposobem zarówno na zwalczenie istniejącego problemu, jak i ochronę przed rozwojem bakterii. Jest to bardzo wszechstronna metoda. W przypadku naszych własnych ujęć najpopularniejszą metodą jest dezynfekcja chemiczna poprzez chlorowanie. Lampy bakteriobójcze mogą również zapewnić dezynfekcję fizyczną. Więcej informacji na temat pierwszego rodzaju dezynfekcji można znaleźć w artykule Jak dezynfekować i chlorować wodę ze studni głębinowej?

Z kolei lampy bakteriobójcze zapewniają stałą ochronę przed mikroorganizmami, które mogą dostać się do systemu wraz z wodą. Lampy UV działają w sposób ciągły i emitują promieniowanie ultrafioletowe, które jest bardzo skuteczne. Światło UV przenika przez strukturę mikroorganizmów, uniemożliwiając im rozmnażanie się i podtrzymywanie życia. Mikroorganizmy giną, a woda może być używana do picia i innych celów. Lampy bakteriobójcze mają tę dodatkową zaletę, że nie wymagają chemikaliów do regeneracji i nie wytwarzają produktów ubocznych podczas dezynfekcji. Promieniowanie UV nie zmienia również składu chemicznego ani właściwości organoleptycznych wody. Więcej informacji można znaleźć tutaj: Jak działają lampy bakteriobójcze.

powinna posiadać minimalny filtr mechaniczny przed lampą bakteriobójczą. Cząstki stałe w wodzie mogą zmniejszyć skuteczność dezynfekcji. Na rynku dostępnych jest wiele różnych lamp bakteriobójczych. Szczególnie trwałe i skuteczne są lampy bakteriobójcze Viqua, TMA oraz nietypowe konstrukcje - Cintropur.

Jak radzić sobie z mętną wodą?

Częstym problemem jest woda o wysokiej mętności. Problem, który od razu rzuca się w oczy. Zjawisko to spowodowane jest zanieczyszczeniami mechanicznymi, które nagromadziły się w wodzie. Należą do nich : glina, muł i związki żelaza, związki manganu, związki humusowe, a także plankton. Na temat mętności wody napisałem osobny artykuł. Mętność i osady w wodzie

Obecnie dopuszczalna mętność wody wynosi 1 NTU. Ten parametr wody ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na skuteczność i stabilność systemu dezynfekcji, stabilność mikrobiologiczną sieci wodociągowej oraz obecność pasożytów.

Mętność można zmniejszyć na wiele sposobów: napowietrzanie (odcedzanie), filtracja, flokulacja i koagulacja. W tym temacie należy zwrócić szczególną uwagę na filtry mechaniczne i filtry narurowe z wkładami mechanicznymi. Więcej informacji można znaleźć tutaj: Kolumny filtracyjne czy filtry narurowe z wkładami mechanicznymi? Co wybrać?

Co jeśli woda jest twarda?

Twarda woda to problem, który dotyka całe Stany Zjednoczone, niezależnie od lokalizacji lub źródła wody. Stężenie soli wapnia i magnezu jest najważniejszym czynnikiem określającym twardość wody. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule Co to jest twarda woda i jak ją zmiękczyć? Twarda woda jest poważnym problemem, ponieważ powoduje osadzanie się kamienia i wysokie napięcie powierzchniowe. Kamień kotłowy jest również znany jako osad pozostawiony przez twardą wodę. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy woda przepływa przez elementy podgrzewające wodę. Może on powodować wiele usterek, w tym miejscowe przegrzanie i zatkanie rur. Rachunki za ogrzewanie mogą również wzrosnąć nawet o 20%. Kamień może zniszczyć grzałki w ekspresie do kawy, zmywarce, pralce i bojlerze. Trudno jest również wyczyścić powierzchnie takie jak wanny, prysznice lub krany w pobliżu źródeł wody.

Wysokie napięcie powierzchniowe wody utrudnia zwilżanie powierzchni, a detergenty lub środki czyszczące działają gorzej. Twarda woda utrudnia zwilżanie powierzchni, a detergenty lub proszki do prania muszą być dozowane nawet dwukrotnie częściej. Twarda woda utrudnia również usuwanie mydła lub żelu pod prysznic.

Wymiana jonowa jest najlepszym sposobem radzenia sobie z twardą wodą. W tym celu najlepiej sprawdzają się centralne zmiękczacze wody. Ich działanie polega na wykorzystaniu żywicy jonowymiennej jako specjalnego złoża. Jony powodujące twardość wody są wymieniane na neutralne jony sodu. Poniższy film zawiera szczegółowe wyjaśnienie działania urządzenia. Ważne jest, aby kontrolować poziom soli regeneracyjnej w uzdatniaczu wody. Jest ona wymagana do produkcji roztworu podczas regeneracji żywicy jonowymiennej.

Problemy z wodą i ich rozwiązania

Poniżej znajduje się lista możliwych przekroczeń wody i ich rozwiązań.

Zanieczyszczenie wody Metody uzdatniania wody
Amoniak w wodzie Stacja wielofunkcyjna / odwrócona osmoza
Azotany w wodzie Stacja do usuwania azotanów z wody
Azotyny w wodzie Stacja do usuwania azotanów z wody
Bakterie Dezynfekcja przy użyciu lampy bakteriobójczej lub chloru
Chlor Kolumna węglowa / zmiękczacz wody z węglem aktywnym / filtr kuchenny
Magnez Zmiękczacz wody / stacja wielofunkcyjna / odwrócona osmoza
Mangan Odmanganiacz wody, odmanganiacz i stacja wielofunkcyjna
Mętność Kolumna filtracyjna / filtry mechaniczne / kolumny węglowe
Siarczany Stacja usuwania azotanów
Całkowita twardość wody Zmiękczacz wody / stacja wielofunkcyjna / odwrócona osmoza
Wapń Zmiękczacz wody/stacja wielofunkcyjna/odwrócona osmoza
Zapach Kolumna napowietrzająca / kolumna węglowa
Żelazo Odżelaziacz i odmanganiacz / stacja wielofunkcyjna

Co zrobić, jeśli nie masz pojęcia?

Każde ujęcie wody jest wyjątkowym przypadkiem. Każda próbka i wyniki analizy wody powinny być traktowane oddzielnie. Ważne jest, aby zasięgnąć porady eksperta. Zapraszam do konsultacji w zakresie doboru optymalnego sprzętu. Wspólnie znajdziemy skuteczne rozwiązanie, które będzie wydajne i nie będzie wiązało się z wysokimi kosztami eksploatacji. Więcej informacji w zakładce kontakt.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.