2


grudnia

Jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy dla Twojego domu lub mieszkania?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz


Domowy oczyszczacz powietrza staje się standardowym elementem wyposażenia wnętrz i potężną bronią w walce ze smogiem. Wybór odpowiedniego modelu jest trudny, ponieważ rynek oczyszczaczy powietrza wciąż się powiększa. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza do mieszkania lub domu?

Współczesne społeczeństwo jest coraz bardziej świadome szkodliwego wpływu smogu na zdrowie i samopoczucie człowieka. Staramy się zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w naszej społeczności. Maski antysmogowe stają się coraz bardziej popularne w miejscach, gdzie stężenie substancji toksycznych jest szczególnie wysokie. Czujemy się całkowicie bezpieczni w naszych czterech ścianach, kiedy wracamy do domu po ciężkim dniu. Czy to prawda? Okazuje się, że niekoniecznie.

Jakość powietrza w naszych domach

Domowy oczyszczacz powietrza - Jakość powietrza w naszych domach

Liczne badania wykazały, że jakość powietrza w naszych domach jest bardzo zła. Nie chodzi tu tylko o smog, który wprowadzany jest podczas rutynowego mycia okien. Trudno uwierzyć, że stężenie szkodliwego pyłu PM2.5 w wielu domach jest wyższe niż na zewnątrz. Wiele zagrożeń kryje się w naszych domach, a są one jeszcze bardziej niebezpieczne, jeśli nie zdajemy sobie z nich sprawy. Pleśń na ścianach, grzyby pleśniowe - to tylko niektóre z niebezpieczeństw.

Kolejnym problemem jest stosowanie tanich materiałów budowlanych i mebli z materiałów syntetycznych, które są często używane w polskich domach.

Każdy z nas sprząta przynajmniej raz w tygodniu. W większości środków czystości znajduje się wiele składników, których nie powinniśmy dotykać.

Wszystkie te przedmioty i produkty wydzielają szkodliwe substancje chemiczne znane jako lotne związki organiczne (VOCs/VOCs). Obejmują one:

 • amoniak,
 • benzen,
 • formaldehyd,

Ponadto istnieje wiele innych substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla organizmu człowieka.
W większości domów znajdują się również urządzenia elektryczne. Chociaż są one niezbędne do funkcjonowania współczesnego człowieka, niewiele osób zdaje sobie sprawę z wpływu, jaki mają one na zdrowie psychiczne i fizyczne domowników.

W porównaniu z tymi zagadnieniami kwestia palenia papierosów wydaje się błaha. Należy pamiętać, że wentylacja nie wystarczy, aby wyeliminować wszelkie ślady dymu papierosowego.

Zanieczyszczone powietrze może mieć poważne skutki zdrowotne.
Dzieci są najbardziej dotknięte skutkami "domowego" oddychania. Większość ludzi nie potrafi wskazać przyczyny swojego złego stanu zdrowia lub samopoczucia. Wiele rodzajów alergii może być skutkiem spędzania zbyt dużej ilości czasu w toksycznym, zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli nie jesteśmy w stanie lub nie chcemy zidentyfikować źródła reakcji alergicznej, mogą to być toksyny znajdujące się w naszym domu. Inne problemy zdrowotne, które mogą być spowodowane zanieczyszczeniem powietrza to:

 • astmę,
 • przewlekłe podrażnienie błon śluzowych w nosie i gardle.
 • zapalenie spojówek,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia układu nerwowego
 • omdlenia,
 • nowotwory,
 • śmierć sercowa.

Czyste powietrze jest możliwe

Oczyść swój dom za pomocą oczyszczacza powietrza

Rośliny są naszym sprzymierzeńcem w walce ze złym powietrzem w domu. Nie są one jednak tak wydajne i tak szybkie jak nowoczesne domowe oczyszczacze powietrza. Funkcjonalne oczyszczacze powietrza chronią nas przed alergenami, cząstkami stałymi (powszechnie znanymi jako smog), kurzem i bakteriami, wirusami i pleśnią.

Niektóre modele mają również możliwość jonizacji i nawilżania powietrza. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w okresach grzewczych. Poniżej znajduje się lista najlepszych domowych oczyszczaczy powietrza.

Który oczyszczacz powietrza jest najlepszy dla Twojego domu lub mieszkania?
Oczyszczacz powietrza dla domu nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza w Twoim otoczeniu.

Choć często tak to sobie wyobrażamy, nie ma sposobu na przefiltrowanie powietrza z całego mieszkania lub całego budynku.

Oczyszczacze powietrza do mieszkań działają na zasadzie wymuszonej cyrkulacji powietrza. Ściany są przeszkodą w tym swobodnym przepływie. Przy zakupie tego typu urządzenia należy wziąć pod uwagę przestrzeń, w której będzie ono użytkowane. Nie można oczekiwać, że powietrze w innym pomieszczeniu będzie tak samo czyste i przefiltrowane jak to w tym, w którym znajduje się oczyszczacz. Powszechny pomysł umieszczenia oczyszczacza w korytarzu i otwierania drzwi do wielu pomieszczeń nie sprawdza się.

Domowy oczyszczacz powietrza

Czy w każdym pomieszczeniu musi znajdować się oczyszczacz powietrza? Choć jest to sytuacja idealna, nie jest to powszechna praktyka. Po pracy lub szkole większość czasu spędzamy w salonie lub kuchni. Oczyszczacze powietrza nie są przeznaczone do stosowania w łazienkach czy kuchniach (ciągła wilgoć i/lub tłuste opary), więc możemy je wykluczyć z rozważań. Wystarczy, że zakupione urządzenie będzie pracowało w ciągu dnia tylko w części mieszkalnej. Na noc można przenieść urządzenie do sypialni, gdyż w innych pomieszczeniach nikt nie będzie przebywał.

Trzeba uważać, żeby nie przesadzić. Nie należy również przenosić oczyszczacza między pomieszczeniami częściej niż raz dziennie. Może to spowodować, że oczyszczacz stanie się nieskuteczny. Powinieneś rozważyć zakup drugiego lub trzeciego oczyszczacza, jeśli planujesz filtrować powietrze w innych pomieszczeniach. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak i gdzie można skonfigurować oczyszczacz powietrza.

 • Najważniejsze parametry domowego oczyszczacza powietrza
 • Wydajność. Wydajność. Powinniśmy wybrać model, który jest na tyle wydajny, aby mógł pracować w wybranym pomieszczeniu. Oto jak obliczyć potrzebną wydajność.
 • Filtry. Są najważniejszym czynnikiem w usuwaniu zanieczyszczeń z pomieszczenia. W zależności od tego, jakie substancje chcemy wyeliminować z domu, dobieramy odpowiedni rodzaj filtra. Do smogu i alergenów najlepsze są filtry HEPA. Filtry z węglem aktywnym są lepsze w przypadku zanieczyszczeń gazowych, takich jak dym papierosowy, lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy. Dowiedz się więcej o typach filtrów i ich skuteczności w naszym artykule. Upewnij się, że sprawdzisz żywotność filtrów i cenę oczyszczacza oraz czy wymagają one czyszczenia.
 • Głośność. Domowy oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które pracuje niemal bez przerwy. Ważnym parametrem jest poziom hałasu, który jest emitowany przez oczyszczacz. Głośne urządzenie może przeszkadzać nie tylko w czasie snu, ale także podczas codziennych czynności. Model, który jest używany w salonie, powinien emitować nie więcej niż 30-35 dB. Jeśli będzie używany w sypialni, musi emitować w nocy 25-26 dB.
 • Moc. Tylko na nasz miesięczny rachunek za prąd wpływa moc tego urządzenia. Ważne jest, aby oczyszczacz nie pobierał zbyt dużo prądu, jeśli planujemy używać go bez przerwy lub przez większą część dnia. Większość modeli jest energooszczędna, a ich moc w trybie niskim wynosi zaledwie 5W. Jest to mniej niż telewizor w trybie czuwania lub energooszczędna żarówka.
 • Bieżące użytkowanie i cena zakupu. Na to pierwsze wszyscy zwracamy uwagę, natomiast o drugim większość osób zapomina. Jeśli przed zakupem nie sprawdzimy mocy urządzenia oraz kosztu i żywotności jego filtrów, może się okazać, że w ciągu roku wydamy na nie więcej niż na wysokiej klasy oczyszczacz, który jest jednocześnie tani w eksploatacji.
 • Dodatkowe funkcje. Dodatkowe funkcje. Oczyszczacz domowy może usuwać zanieczyszczenia z powietrza i nawilżać je. Dostępne są funkcje bezpieczeństwa dla rodzin z dziećmi, a większe modele mogą być sterowane zdalnie z biura lub salonu. Przed zakupem oczyszczacza należy zastanowić się, co powinien robić, jak będzie się sprawował w określonych warunkach i czego możemy od niego oczekiwać.
 • Wygląd. Choć ta kwestia jest mniej istotna od pozostałych to i tak jest bardzo ważna. Oczyszczacze często znajdują się w widocznych miejscach, dlatego ważne jest, aby stanowiły integralną część wystroju wnętrza. Nikt nie chce mieć w swoim salonie ogromnego, plastikowego potwora. Ważne jest jednak, aby nowoczesny i stylowy wygląd urządzenia nie przesłonił jego słabych parametrów. To urządzenie ma w pierwszej kolejności chronić nasze zdrowie, a dopiero w drugiej estetykę.

Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.