21


września

Jakie antyskalanty wybrać? Gdzie kupić i w jakiej cenie?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Osady to kolejny częsty problem związany z systemami wodnymi. Ważne jest, aby pamiętać, że bez względu na przeznaczenie systemu wodnego, należy kontrolować parametry, którymi jest on zasilany. Pojawienie się kamienia i korozji jest bezpośrednio spowodowane niską jakością wody.

Filtracja w stacji osmotycznej: Skuteczność

Wdrożenie odpowiednich procesów pozwoli uzyskać wodę o właściwych parametrach. Podstawowym rozwiązaniem jest oczyszczanie, czyli filtracja wody. Odwrócona osmoza to przełom technologiczny, z którego korzystają zarówno duże zakłady przemysłowe, jak i gospodarstwa domowe. Membrany osmotyczne stacji uzdatniania są w stanie zatrzymać dużą ilość anionów i kationów, takich jak cząsteczki metali ciężkich, siarczany i chlorki, azotany, azotyny oraz sód, potas, wapń czy magnez. Stacja oczyszczania z odwróconą osmozą ma wysoką skuteczność filtracji, która może osiągnąć 99,5%.

Jak działają antyskalanty?

Proces odwróconej osmozy wytwarza wodę o niskiej zawartości soli. Odbywa się to jednak kosztem filtrów osmotycznych. Aby chronić membrany przemysłowych systemów odwróconej osmozy, często konieczne jest zmiękczenie wody poprzez wymianę jonową i uzdatnienie wody. (W tym przypadku dodawane są antyskalanty). Antyskalant, chemiczny środek ochronny o właściwościach przeciw osadowych, jest stosowany do ochrony membran osmotycznych (RO) przed zatykaniem. Antyskalanty zapobiegają krystalizacji i tworzeniu się osadów kamienia poprzez zapobieganie krystalizacji sodu. Odwrócona osmoza jest chroniona przed efektami polaryzacji dzięki zastosowaniu antyskalantów. Nie zatykają się one, co przedłuża skuteczność oczyszczalni. Jeśli woda zasilająca ma wysoką wartość pH, zaleca się stosowanie kwasów w celu zmniejszenia zasadowości.

Jaki antyskalant powinienem wybrać?

Antyskalanty Transhelsa są moją osobistą rekomendacją do ochrony membran w przemysłowych stacjach RO. Antyskalanty Transophos są oparte na polimerach lub fosforanach. Antyskalanty Transophos są skuteczne w ochronie membran odwróconej osmozy, gdy są stosowane w odpowiednich dawkach. Transhelsa Polska w swojej stałej ofercie posiada dwa antyskalanty: Transophos, oraz Transophos HS.

Transophos, produkt o wysokim stężeniu fosforanów, dostępny jest w postaci wysoce wydajnego koncentratu. Jego zastosowanie eliminuje problem zatykania membran osmotycznych poprzez zapobieganie wytrącaniu się osadu. Transophos jest środkiem gotowym do dozowania, który nie wymaga rozcieńczania. Antyskalant Transophos jest produktem na bazie polimerów. Antyskalanty Transhelsa nie tylko usuwają kamień z membran, ale także maskują metale w wodzie, takie jak żelazo i mangan.

Jak dozować antyskalanty?

Ilość stosowanych antyskalantów zależy od twardości wody. Środki dozuje się proporcjonalnie do ilości wody za pomocą systemu dozowania. Produkty Transophos zapobiegają blokowaniu modułów odwróconej osmozy przez osady twardej wody i matowieniu spowodowanemu przez żelazo lub inne kationy dwuwartościowe. Antyskalant stosowany w odpowiedniej dawce może wydłużyć żywotność systemu wodnego i zwiększyć wydajność systemu filtracji. Rozwiązanie to pomaga zapobiegać kosztownym awariom sprzętu.

Czy antyskalanty są warte inwestycji?

Decyzja o dozowaniu antyskalantów wiąże się z pewnym kosztem zakupu profesjonalnych preparatów. Rozwiązanie to jest zdecydowanie tańsze niż wymiana membran, które uległy zatkaniu w przemysłowym systemie odwróconej osmozy. Wybierając antyskalant należy wziąć pod uwagę jakość produktu, a także wielkość dawki, która jest proporcjonalna do ilości wody zasilającej system.

Transhelsa oferuje również profesjonalne rozwiązania w zakresie czyszczenia i konserwacji systemów osmotycznych.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.