21


czerwca

Klimatyzacja w domu: jak prawidłowo ją zaplanować?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

System klimatyzacji to system chłodzenia powietrzem, który działa w trybie recyrkulacji. Klimatyzatory obniżają temperaturę, utrzymując ustawioną wartość, ale nie wpływają na wymianę powietrza.

Klimatyzacja domowa: projekty i realizacja

Kluczowym pytaniem, jeśli chodzi o montaż klimatyzacji w domu jest to, jaki system zainstalować, aby był on adekwatny do naszych potrzeb i efektywnie chłodził powietrze.

Systemy dzielone to podstawowe rozwiązanie systemu klimatyzacji w prywatnym domu. W każdym pomieszczeniu instaluje się oddzielne jednostki klimatyzatora zewnętrznego i wewnętrznego. Ile pokoi - tyle systemów dzielonych. Wyraźną wadą jest kilka jednostek zewnętrznych klimatyzatorów na elewacji domu. Wygląda to nieestetycznie. Dlatego w dużej liczby pomieszczeń często bardziej opłaca się zainstalować jedną jednostkę zewnętrzną oraz dwie, trzy lub nawet cztery jednostki wewnętrzne (czyli system multi-split). Te systemy są szeroko stosowane, gdy w domu jest wiele pomieszczeń, które wymagają chłodzenia, ale jednocześnie nie chcesz instalować kilku jednostek zewnętrznych na elewacji. W takim przypadku rozważana jest instalacja jednego lub więcej systemów multi-split lub 1 systemu VRV (systemy wielostrefowe). Systemy multi-split pozwalają na montaż jednostek wewnętrznych klimatyzatorów w kluczowych miejscach, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu: sypialniach, salonie, przedszkolu i jadalni.

Jeśli to nie wystarczy lub powierzchnia domu jest dość duża, rozwiązaniem będzie zastosowanie systemu VRV. Systemy multi-split mają ograniczenia dotyczące długości linii freonowej, podczas gdy systemy VRV mają możliwość maksymalizacji odległości linii. Takie systemy są optymalne do klimatyzacji dużej liczby pomieszczeń. Do jednej jednostki zewnętrznej systemu VRV można podłączyć do 100 jednostek wewnętrznych. W przeciwieństwie do systemów multi-split wykorzystują wspólny system rurociągów z rozgałęzieniami w niezbędnych węzłach, co czyni instalację tańszą i pozwala zwiększyć liczbę jednostek wewnętrznych klimatyzatorów bez układania dodatkowych linii freonowych. Dodatkowym atutem jest możliwość umieszczenia jednostki zewnętrznej na dachu, w pomieszczeniu gospodarczym lub nawet w pewnej odległości od domu.

Klimatyzator do domu i mieszkania

Klimatyzator dobiera się nie tylko do powierzchni pomieszczenia, ale też, jeśli chodzi o ciśnienie statyczne - siła, z jaką wentylator jednostki wewnętrznej zapewni przepływ powietrza. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę:

• efektywność energetyczna konstrukcji domu;

• materiał ścian zewnętrznych;

• jakość okien;

• pokrycia dachowe;

• wielkość okien i ich całkowita powierzchnia;

• wysokość sufitu;

• ilość świeżego powietrza pochodzącego z ulicy;

• liczba osób regularnie przebywających w pokojach;

• poziom promieniowania cieplnego z urządzeń gospodarstwa domowego.

Parametry te są niezwykle ważne, ponieważ wpływają na układ chłodzenia, zużycie energii, a tym samym na wybór mocy samego klimatyzatora. Przy doborze klimatyzatorów kanałowych szczególną uwagę zwraca się na parametry ciśnienia statycznego. Oznacza to stosunek ciśnienia klimatyzatora do aerodynamiki kanałów powietrznych - im dłuższa długość kanału powietrznego, tym większe powinno być ciśnienie. W związku z tym należy najpierw zbadać układ kanałów, ich długość i układ rozgałęzień i na podstawie tych danych obliczyć wymagane ciśnienie statyczne klimatyzatora kanałowego. Dlatego ważne jest, aby poważnie podejść do wyboru firmy projektowej - ponosi ona odpowiedzialność za prawidłowe działanie i wydajność systemu.

Klimatyzatory kanałowe to również systemy typu split lub multi-split, ponieważ składają się z jednostek zewnętrznych i wewnętrznych/wewnętrznych. Jednak jednostki wewnętrzne nie są montowane na ścianie, ale w przestrzeni sufitowej. Często montuje się je w pomieszczeniu technicznym - garderobie lub magazynie, a w pomieszczeniach mieszkalnych pozostają tylko kratki wentylacyjne lub nawiewniki w celu zaoszczędzenia wysokości sufitu. Klimatyzatory kanałowe mają ważne zalety:

• wysoka wydajność

• niewidoczne we wnętrzu, widoczna jest tylko kratka rozprowadzająca powietrze lub dyfuzor.

Ale mają też wady:

• potrzeba projektowania systemu

• konieczność obniżenia sufitu średnio o 17-23 cm.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.