14


października

Korzyści płynące z zastosowania oczyszczacza powietrza


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Wzrasta zaniepokojenie poziomem zanieczyszczenia powietrza zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Według amerykańskiej Agencji Agencja Ochrony Środowiska (EPA), powietrze w pomieszczeniach może być pięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Ponieważ powietrze w pomieszczeniach nie jest poddawane tak intensywnej cyrkulacji jak powietrze na zewnątrz, wiele zanieczyszczeń nadal rozwija się wewnątrz.

Oczyszczacze powietrza mogą odświeżyć zużyte powietrze, zmniejszając szanse na problemy zdrowotne spowodowane zanieczyszczeniami wewnątrz pomieszczeń, które mogą wywoływać infekcje dróg oddechowych, problemy neurologiczne lub nasilać objawy u osób cierpiących na astmę. Wysokiej jakości oczyszczacze powietrza eliminują kilka rodzajów zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach, utrzymując nas w zdrowiu.

W tym artykule omawiamy sposób działania oczyszczaczy powietrza i korzyści płynące z ich stosowania.

Korzyści wynikające z zastosowania oczyszczacza powietrza

Oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry z technologią HEPA mogą usunąć 99,7 procent cząstek stałych (PM) krążących w powietrzu w Twoim domu. Usuwanie tych zanieczyszczeń może prowadzić do kilku natychmiastowych i długoterminowych korzyści zdrowotnych, takich jak lepsza jakość snu i wydłużenie średniej długości życia.

 1 na 12 osób cierpi na astmę. Ludzie żyjący z astmą mają zapalone oskrzela. Zanieczyszczenia takie jak sierść zwierząt domowych, pyłki lub roztocza podrażniają ich drogi oddechowe, powodując trudności w oddychaniu.

Wiele ras psów i kotów linieje przez cały rok. Kiedy zwierzęta te drapią się, rozsiewają mnóstwo włosów i sierści, które krążą w powietrzu. Nawet jeśli nie masz zwierząt domowych, istnieją inne czynniki wywołujące astmę, takie jak pyłki i roztocza.

Cząsteczki pyłku wpadają do powietrza wraz z bryzą przez otwarte okna lub przyklejają się do ubrań, gdy przebywasz na zewnątrz. Roztocza kurzu to najczęstsze alergeny wewnętrzne, które rozwijają się w wilgotnym środowisku.  Brak świeżego powietrza zwiększa poziom wilgotności w pomieszczeniach, stanowiąc doskonałą pożywkę dla roztoczy kurzu. Żywią się one martwymi komórkami skóry i szybko rozmnażają się w Twoim łóżku, dywanie i innych meblach tapicerowanych.

Odkurzanie łóżka, dywanu i podłogi może wyeliminować te zanieczyszczenia, ale niektóre z nich pozostają zawieszone w powietrzu. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza zwiększa szanse na wystąpienie ataków astmy.

Zalety oczyszczacza powietrza

Większość domowych oczyszczaczy powietrza zawiera filtry HEPA, zaprojektowane tak, aby wychwytywać wszystkie te zanieczyszczenia, dzięki czemu oddychasz czystym powietrzem. Filtry HEPA składają się z wielowarstwowych siatek wykonanych z cienkich nici z włókna szklanego, cieńszych niż pasma włosów. Pyłki, roztocza i sierść zwierząt domowych unoszące się w środowisku domowym są zatrzymywane w tych oczkach, dzięki czemu możesz cieszyć się czystym powietrzem.

Niektóre oczyszczacze powietrza posiadają wymienne filtry wstępne, które zatrzymują większe cząsteczki, dzięki czemu filtry HEPA zachowują zdolność do wychwytywania mniejszych patogenów. System ten przedłuża sprawność oczyszczacza powietrza. Wydajny oczyszczacz powietrza utrzymuje powietrze wewnątrz pomieszczeń wolne od zanieczyszczeń, zmniejszając szanse na wystąpienie problemów z oddychaniem spowodowanych astmą.

Eliminuje szkodliwe substancje chemiczne z powietrza wewnątrz pomieszczeń
Zamknięcie drzwi i okien w naszym domu nie oznacza, że możemy odciąć się od zewnętrznych zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek azotu i tlenek węgla. Gazy te są powszechnie spotykane w obszarach o dużym natężeniu ruchu pojazdów mechanicznych i mogą przedostawać się do wnętrza domów.
Badania przeprowadzone przez National Library of Medicine pokazują, że narażenie na tlenek węgla i dwutlenek azotu PM zwiększa ryzyko demencji i choroby Alzheimera.

Nawet jeśli nie mieszkacie w dużych miastach o dużym natężeniu ruchu samochodowego, atmosfera w waszych domach może być zanieczyszczona toksynami pochodzącymi z kilku środków czyszczących. Wiele zwykłych domowych środków czyszczących zawiera toksyczne substancje chemiczne, takie jak amoniak, chlor i ftalany. Narażenie na działanie tych substancji chemicznych w małych ilościach może być nieszkodliwe, ale rutynowe narażenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nowotwory, rak, zaburzenia układu krążenia lub zaburzenia neurologiczne.

Oczyszczacze powietrza z węglem aktywnym mogą oczyścić powietrze z tych zanieczyszczeń chemicznych, unikając ryzyka wystąpienia wielu problemów zdrowotnych. W tej metodzie filtracji węglowej wykorzystywana jest wysoce porowata forma węgla, która zatrzymuje substancje chemiczne, przywracając świeże powietrze z powrotem do pomieszczenia.

Neutralizuje nieprzyjemne zapachy

Niektóre substancje chemiczne, takie jak benzyna, benzen i formaldehyd, rozkładają się w temperaturze pokojowej, powodując wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Te substancje chemiczne, zwane lotnymi związkami organicznymi (VOC), są powszechnie spotykane w farbach, aerozolach, meblach tapicerowanych lub odświeżaczach powietrza. Zapach LZO może powodować mdłości, duszności, a nawet wpływać na funkcje poznawcze.

Inne badania NIH

 wykazują, że niski poziom lotnych związków organicznych w powietrzu poprawia produktywność i wydajność. Oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA i z węglem aktywnym skutecznie zatrzymują zarówno gazy, jak i cząsteczki, redukując zanieczyszczenia w środowisku wewnętrznym.
Jeśli przyjdą do Ciebie goście, nie musisz się martwić, że będzie im przeszkadzał dym lub zapach oleju kuchennego i przypraw. Oczyszczacze powietrza pochłaniają wszystkie zapachy, czyniąc Twój pokój świeżym i czystym.

Zmniejszają szanse na choroby przenoszone drogą powietrzną
Choroby przenoszone drogą powietrzną, takie jak przeziębienie i grypa, rozprzestrzeniają się dzięki drobnym patogenom unoszącym się w powietrzu. Kiedy jeden z członków rodziny łapie grypę, nie jest niczym niezwykłym, że reszta rodziny również zachoruje. Dzieje się tak, ponieważ wszyscy oddychają tym samym powietrzem, które jest zainfekowane bakteriami i wirusami.

Oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA wychwytują te bakterie i wirusy. Kiedy usuwasz przyczynę chorób przenoszonych drogą powietrzną, chronisz przed nimi siebie i swoją rodzinę. Jeśli mieszkasz z osobami starszymi, dziećmi lub innymi osobami o osłabionym układzie odpornościowym, oczyszczacze powietrza są koniecznością.

Poprawia sen

Alergeny znajdujące się w pomieszczeniach, takie jak bakterie, grzyby i roztocza mogą wywoływać alergie lub katar sienny. Katar sienny powoduje katar i może trwać nawet do kilku tygodni. Częste kichanie, kaszel, zatkany nos, łzawienie oczu lub ból gardła to niektóre z powszechnych objawów alergii, które zakłócają Twój sen.

Brak odpowiedniej ilości snu powoduje senność w ciągu dnia, wpływając na Twoją produktywność następnego ranka. Aby uniknąć tych zakłóceń snu, najlepiej jest używać oczyszczaczy powietrza HEPA, ponieważ filtrują one większość alergenów z Twojego pokoju. Czystsze powietrze zapewni Ci lepszy sen.

Usuwa szkodliwy radon

Rozkład naturalnie występujących pierwiastków radioaktywnych, takich jak uran, znajdujących się w niektórych materiałach budowlanych, wytwarza gaz radon. Radon jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, wydzielającym się z materiałów budowlanych takich jak skały, gleba i granit.

Zwracaj uwagę na pęknięcia w podłodze, ścianach lub tynkach. Przez te pęknięcia rakotwórczy gaz radon przenika do Twojego otoczenia. Gaz radon uszkadza wyściółkę komórkową płuc, prowadząc do raka. A
Ocena EPA z 2013 r.
 wskazuje, że w USA może być nawet 21 000 zgonów rocznie związanych z rakiem płuc spowodowanym przez gaz radon.

Aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia radonem, należy stosować oczyszczacze powietrza. Filtry HEPA i z węglem aktywnym mogą zatrzymywać cząsteczki radonu i gaz radonowy, chroniąc Cię przed jego szkodliwym działaniem.

Eliminuje niebezpieczne cząsteczki azbestu

Azbestowe pokrycia dachowe i rury izolacyjne były powszechnie stosowane od lat 40-tych do 60-tych. Jeśli mieszkasz w starym domu lub pracujesz w starym budynku komercyjnym, możesz być narażony na działanie cząsteczek azbestu. Z wiekiem, budynki te zrzucają materiały, rozprzestrzeniając pył azbestowy w powietrzu.

Jeśli wdychasz cząsteczki azbestu, mogą one powodować chorobę płuc objawiającą się bliznowaceniem tkanek. Obrzęk szyi lub twarzy, utrata apetytu i trudności w przełykaniu to niektóre z objawów azbestozy. Choroba ta zwiększa również ryzyko zachorowania na raka płuc.

Aby uchronić się przed azbestozą, używaj oczyszczaczy powietrza HEPA, które wychwytują cząsteczki azbestu.

Może wydłużyć życie

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach może mieć wpływ na Twój układ sercowy, oddechowy, a nawet neurologiczny. Substancje chemiczne i gazy pochodzące z powszechnie stosowanych produktów domowych mogą gromadzić się w płucach. W rzeczywistości, cząsteczki unoszące się w powietrzu są tak małe, że przenikają przez barierę krew-mózg, wpływając na mózg i funkcje poznawcze.

Dobry oczyszczacz powietrza wychwytuje nawet drobne cząsteczki, zapewniając lepszą jakość powietrza.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.