18


czerwca

Kuchenny gadżet, który zachwyci gości i domowników


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Wielu z nas lubi pić napoje gazowane. Najpopularniejszą substancją nasycającą wodę jest dwutlenek węgla, rzadziej jest to jego mieszanina z azotem lub tlenem, gdyż dwutlenek węgla pełni również rolę konserwantu.

Woda sodowa własnej roboty

Na skalę przemysłową wodę gazuje się za pomocą specjalnych urządzeń - saturatorów, które są podłączone do butli gazowej. Przed nasycaniem wody dwutlenkiem węgla należy ją schłodzić, ponieważ jej rozpuszczalność wzrasta wraz ze spadkiem temperatury wody. Istnieją dwa skuteczne i bezpieczne sposoby gazowania wody. Najprostszym i najefektywniejszym rozwiązaniem jest saturator. Obecnie istnieją specjalne małe saturatory zwane syfonami. Stosowane są zarówno w domu, jak i w barach. Jesteśmy jednak też w stanie nagazować wodę samodzielnie w domu.

Dwutlenek węgla powstaje w wyniku interakcji węglanów z kwasami. Najpopularniejszymi składnikami, które można znaleźć w domu, są soda oczyszczona (NaHCO3) i kwas cytrynowy (lub świeży sok z cytryny). Do przygotowania sody należy użyć jednej łyżeczki sody i kwasu cytrynowego (można zastąpić sokiem z 1 cytryny), 6 łyżek cukru i 1 litr czystej zimnej wody. Mieszankę należy wymieszać i napełnić wodą. W razie potrzeby dodać lód i miętę. Taką wodę trzeba szybko wypić, ponieważ bąbelki mają tendencję do bardzo szybkiego zanikania.

Jak działa saturator do wody?

Kupowane w sklepie lemoniady mogą zawierać substancje chemiczne, które mogą powodować alergie lub problemy żołądkowe. Aby nie ryzykować i uniknąć niepotrzebnych wydatków, ulubione napoje przygotuj w domu lub w pracy na wodzie gazowanej z wygodnego i nowoczesnego saturatora.

Nasycenie dwutlenkiem węgla CO2, nadaje płynom właściwości odświeżające, tonizujące i konserwujące, działając bakteriobójczo na niektóre drobnoustroje. Pierwszy saturator - aparat, który nasyca wodę dwutlenkiem węgla pod ciśnieniem, stworzył w 1770 roku szwedzki chemik Tobern Olaf Bergman. Wynalazek otrzymał nazwę od łacińskiego słowa saturo – nasycić. Wcześniej saturatory były wykorzystywane głównie w przemyśle spożywczym lub w medycynie np. w ramach tlenoterapii. Jednak dzięki postępowi technologicznemu coraz większą popularność zyskują saturatory do sporządzania napojów gazowanych w domu.

Saturator wody to specjalne urządzenie, które wzbogaca wodę w dwutlenek węgla. Konstrukcja saturatora wody zależy od celu jego działania. Nasycenie wodą można przeprowadzić do celów domowych, przemysłowych i medycznych. Saturator wody służy do:

• Tworzenia napojów gazowanych.

• Wzbogacanie wody dwutlenkiem węgla do fizjoterapii.

• Usuwanie z limonki z soku cukrowego, z którego później powstają soki i słodkie napoje.

Urządzenie samodzielnie przygotowuje wodę gazowaną. Nasz udział jest wymagany tylko do załadowania niezbędnych komponentów, wstępnej regulacji urządzenia i okresowego monitorowania pracy urządzenia. Saturatory są obecnie produkowane w różnych markach i modyfikacjach, ale proces przygotowywania w nich napoju przebiega według tej samej zasady. Typowa jednostka składa się z następujących elementów i mechanizmów:

• Urządzenia do przygotowania wody sodowej. Zawiera saturator (urządzenie do nasycania cieczy dwutlenkiem węgla), mieszalniki, dozownik i mechanizm transportowy.

• Urządzenia do chłodzenia cieczą.

• Jednostka dystrybucji wody.

• Butla z dwutlenkiem węgla.

• Panele sterowania z wyświetlaczem.

• Urządzenia dozujące napoje.

Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w urządzenie do dozowania. System wyłącza urządzenie w przypadku braku jednorazowych kubków, wody lub dwutlenku węgla. Proces przygotowywania napojów gazowanych wygląda następująco:

• Woda, przechodząc przez filtry, wchodzi do małego (w przybliżeniu odpowiadającego pojemności szkła) zbiornika wyrównawczego dystrybutora wody.

• Po otrzymaniu sygnału o zamówieniu napoju maszyna podaje płyn ze zbiornika do saturatora.

• Saturator nasyca ciecz bąbelkami dwutlenku węgla i jednocześnie ją schładza. Dwutlenek węgla jest dostarczany do urządzenia z butli pod ciśnieniem przez przewód gazowy. Aby zmniejszyć ciśnienie, przechodzi przez przekładnię redukcyjną.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.