14


września

Możesz wykorzystać swój dom do rekuperacji - dlaczego nie?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła daje wiele korzyści, m.in. stały dopływ świeżego powietrza, pełną automatykę, eliminację przeciągów. Dobrym pomysłem jest jak najszybsze zainstalowanie rekuperatora. Można jednak również zmodernizować już istniejący podczas gruntownego remontu domu.

Rekuperacja może być kosztowna - około 17000 zł. Jednak dzięki niej można zaoszczędzić nawet do 50% na rachunkach za ogrzewanie. Jest to rozwiązanie ekologiczne i wydajne, a także zapewniające komfort wszystkim domownikom. Omówimy najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Powietrze samo dba o swoją jakość

Przez rekuperator, nazywany również sercem wentylacji mechanicznej, przepływają dwa strumienie powietrza. Zimny - z zewnątrz, i ciepły - z domu. Nie mieszają się, ale wywiewane powietrze ogrzewa się wzajemnie. Oba poddawane są szczegółowej filtracji, która eliminuje alergeny i kurz. Dzięki temu świeże powietrze napływa do pomieszczeń niezależnie od tego, jak często je wietrzymy. Zapobiega to przeciągom i stratom ciepła oraz pozwala uniknąć niebezpiecznych i niekomfortowych przeciągów. Rekuperacja zapewnia również utrzymanie właściwej cyrkulacji powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych (jak w wentylacji grawitacyjnej), dzięki czemu minimalizuje się możliwość pojawienia się pleśni lub grzyba na ścianach.

Wygoda - pełna automatyzacja instalacji wentylacyjnej

Nowoczesne rekuperatory mogą być obecnie programowane zdalnie za pomocą smartfona, tabletu lub specjalistycznego panelu. Panel taki umieszcza się w miejscu łatwo dostępnym dla wszystkich domowników. Automatyka pozwala rekuperatorowi regulować swoją pracę i dostosowywać ilość świeżej wody do aktualnego zapotrzebowania. Urządzenie otrzymuje informacje z czujników umieszczonych w pomieszczeniach o jakości i ilości powietrza. Rekuperator może pracować samodzielnie, bez ingerencji użytkownika. Urządzenie będzie pracowało intensywniej, jeśli w domu przez dłuższy czas przebywa więcej osób. Jeśli dom jest pusty, rekuperator zwolni. Jarosław Hehorowicz, instalator systemów HVAC firmy CentroClima, wyjaśnia, że użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji diagnostycznych, a także parametrów powietrza, w tym temperatury, wilgotności i aktualnej jakości. Rekuperator może być podłączony do oprogramowania zarządzającego budynkiem BMS, jeśli posiada odpowiednie sterowniki. System ten może zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją i innymi urządzeniami domowymi. Dzięki temu możemy sterować wszystkimi instalacjami z wygodnej kanapy, lub monitorować ich stan będąc na wakacjach.

Oszczędność - ciepło zimą, chłód latem

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem odbiera ciepło z powietrza wywiewanego. Dzięki temu źródła ciepła (np. pompa ciepła, piec gazowy itp.) mogą być wyłączone. Ciepło jest zatrzymywane wewnątrz domu, dzięki czemu nie musi on pracować tak ciężko. Odzyskiwanie ciepła jest kosztowne, ale szybko się zwróci po wybudowaniu domu. Nie musimy instalować kominów wentylacyjnych, które często mogą kosztować ponad 12 tysięcy złotych. Modernizacja systemu wentylacji pozwoli nam na zaczopowanie lub wyburzenie kominów. Dzięki temu będziemy mogli zmniejszyć liczbę grzejników i ich powierzchnię, a nawet z niektórych zrezygnować. Można również podłączyć gruntowy wymiennik ciepła (GWC), do systemu wentylacji mechanicznej. Pozwoli to cieszyć się chłodnym powietrzem w sezonie letnim. GWC ogrzewa powietrze zimą, a chłodzi je latem. Energia pozyskiwana jest z niewyczerpanych zasobów gruntu. Rekuperator pozwala na wentylację mechaniczną, co jest wygodne dla użytkowników. Jednak to właśnie ten rodzaj filtra powietrza oczyszcza je najskuteczniej. Tworzy on zdrowy mikroklimat i pozwala na automatyzację. Dzięki temu urządzenie inteligentnie dostosowuje parametry powietrza do aktualnego zapotrzebowania. Może to skutkować np. tym, że w czasie świąt i innych spotkań rodzinnych większa liczba osób pozostanie wewnątrz.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.