21


kwietnia

Najczęściej zadawane pytania dotyczące klimatyzacji


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

1. Czy przyczyną przeziębień może być klimatyzacja w biurze lub w domu.

Problemy mogą się pojawić, jeśli urządzenie nie jest używane prawidłowo lub jest zainstalowane w niewłaściwym miejscu (np. wieje bezpośrednio na użytkownika). Idealna temperatura dla klimatyzatora to 22*C-24*C. Wynika to z faktu, że klimatyzator zmniejsza wilgotność i zapewnia komfort termiczny w takich temperaturach. Niższe temperatury są zwykle nieefektywne. Ważne jest, aby umieścić jednostkę wewnętrzną w taki sposób, aby strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na użytkowników. Ważna jest konserwacja klimatyzatora. Według producentów i zdrowego rozsądku, najlepiej jest to robić przed i po lecie. Regularne czyszczenie zapewni czystość urządzenia i zmniejszy zużycie energii, awaryjność, a także czystość klimatyzatorów.

2. Czy konserwacja klimatyzatora jest konieczna?

Tak, ponieważ temperatura parownika (chłodnicy wykonanej z miedzianych rurek z aluminiowymi lamelami) wynosi od 10 do 0 stopni Celsjusza, gdy klimatyzator jest włączony w trybie chłodzenia. W takich warunkach z powietrza wytrąca się woda. Woda zanieczyszczona pyłem z powietrza spływa na żeberka parownika i osadza się na urządzeniu. Osady te mogą stać się pożywką dla pleśni i grzybów. Ważne jest, aby utrzymywać skraplacz i zewnętrzny wymiennik ciepła w czystości. Zanieczyszczenia powodują zmniejszenie przepływu powietrza, spowalniają pracę urządzenia i zwiększają prawdopodobieństwo jego awarii. Ważne jest, aby profesjonalną konserwację przeprowadzać przy użyciu bezpiecznych środków chemicznych, które są bezpieczne dla ludzi. Podczas konserwacji należy także sprawdzić parametry pracy klimatyzatora. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać klimatyzator, aby uniknąć kosztownych napraw.

3. Jak zbudowany jest klimatyzator?

Klimatyzatory składają się z jednostki wewnętrznej (parownik + wentylator) oraz jednostki zewnętrznej (sprężarka+ skraplacz+ wentylator).

W jednostce zewnętrznej wykorzystywany jest gaz (freon), który jest sprężany przez sprężarkę i przepływa przez skraplacz, gdzie wentylator usuwa ciepło. Jednostka wewnętrzna rozpręża gaz, który odbiera ciepło z pomieszczenia, i wraca do sprężarki.

4. Jaka jest różnica między klimatyzatorami typu inwerterowego (o zmiennej wydajności) a klimatyzatorami typu włącz/wyłącz (o stałej wydajności)?

Różnica polega na konstrukcji sterowania i kontroli silnika elektrycznego sprężarki. Sprężarka jest włączana, gdy temperatura wzrośnie powyżej punktu nastawy na pilocie zdalnego sterowania. W związku z tym sprężarka w jednostce zewnętrznej włącza się i wyłącza cyklicznie. Podczas pracy cyklicznej sprężarka pobiera więcej prądu.

Klimatyzatory inwerterowe o zmiennej wydajności dążą do utrzymania temperatury w pomieszczeniu. Sprężarka pracuje w sposób ciągły i zmniejsza lub zwiększa wydajność. Zmniejsza to zużycie energii, a wentylator w jednostce zewnętrznej pracuje z mniejszą intensywnością. Klimatyzatory inwerterowe pozwalają zaoszczędzić do 30% energii elektrycznej i poprawić komfort dzięki braku wahań temperatury.

Klimatyzator

5. Czy napełnianie klimatyzatora freonem (gazem) ma sens?

Jeśli instalacja została wykonana prawidłowo, nie ma takiej potrzeby. W całej instalacji zastosowano miedź, która jest odporna na wysokie ciśnienie (do 60 barów). Możliwe jest wystąpienie nieszczelności w niektórych miejscach, ale w przypadku dobrze zamontowanego urządzenia zdarza się to rzadko.

6. Czy opłaca się ogrzewać za pomocą klimatyzacji?

Funkcję grzania zapewniają klimatyzatory wyposażone w funkcje grzania. Jest to szczególnie przydatne w przejściowych porach roku, gdy temperatury zewnętrzne wahają się od -5*C do 10*C. Poniżej tych temperatur klimatyzator staje się mniej opłacalnym źródłem ciepła. Istnieją również specjalne klimatyzatory, które mogą ogrzewać i dogrzewać pomieszczenia w niskich temperaturach (nawet do -25*C). W zależności od typu i wielkości klimatyzatora, temperatury wewnątrz lub na zewnątrz oraz powierzchni, na której jest zainstalowany, możliwe jest uzyskanie od 2,5 kW do 3,0 kW ciepła. Jest to porównywalne cenowo z ogrzewaniem olejowym, ale zdecydowanie tańsze niż ogrzewanie elektryczne.

7. Czy Twój klimatyzator pobiera dużo więcej energii elektrycznej?

Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie pokoju:

Pokój w izolowanej konstrukcji o powierzchni 25 m2, 2 osoby, 2 komputery, okna od strony wschodniej.

Klimatyzator o mocy 2,5 kW zużywa 0,65 kW energii elektrycznej na godzinę. Jeden kilowat to około 0,60 polskiego Lena.

Klimatyzator będzie pracował przez około 6-7 godzin przy temperaturze 28*C na zewnątrz i 23*C wewnątrz budynku.

Obliczając czas pracy * zużycie energii * koszt kilowata, otrzymujemy około 3 zł za dzień pracy.

8. Czy trudno jest zainstalować klimatyzator?

Przeciętna instalacja klimatyzatora trwa od 6 do 10 godzin. Jednak w niektórych przypadkach może to potrwać dłużej. Rury odprowadzania kondensatu i chłodzenia można ukryć w rowkach lub w estetycznej tacy maskującej.

9. Jak dbać o klimatyzator?

Chcemy, aby po prawidłowym zainstalowaniu klimatyzator działał jak najwydajniej.

Co można zrobić? 30*C, 30 minut wcześniej. W takiej sytuacji na chłodnicy (parowniku) nie będzie się skraplać woda, a nagromadzona woda może zostać osuszona przez strumień powietrza. Można też co kilka tygodni czyścić filtry. Jest to prosta czynność, która nie wymaga specjalnej wiedzy ani narzędzi. Zmniejsza również potrzebę okresowej konserwacji. Wystarczy podnieść panel przedni większości klimatyzatorów i wyjąć plastikowe filtry siatkowe. Umyć je pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Łopatki skraplacza można czyścić zwykłą miotłą, jeśli jest do niej łatwy dostęp. Jest to szczególnie ważne wiosną, gdy kwitną topole. Ich pyłki mogą pokryć skraplacz białym "dywanem", co zmniejsza przepływ.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.