2


maja

Nawilżacze powietrza: ultradźwiękowe i ewaporacyjne


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia i wyglądu ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza. Powszechnie wiadomo, że wiele domowych sposobów (takich jak wieszanie wilgotnych ręczników) na osiągnięcie tego poziomu wilgotności jest nieskutecznych. Profesjonalne nawilżacze powietrza są jedynym skutecznym sposobem na osiągnięcie optymalnej wilgotności względnej w domu. Na rynku dostępne są dwa główne typy nawilżaczy: ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Który z nich jest najlepszy? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Najlepszym sposobem na utrzymanie optymalnej wilgotności względnej w domu jest nawilżacz powietrza. Dzięki nim domownicy czują się świetnie, nie mają problemów z oddychaniem, a ich sen jest spokojny i odmładzający. Nawilżanie poprawia jakość skóry i zmniejsza ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Informacje o tym, jaki nawilżacz wybrać, można znaleźć w poprzednich postach. Tym razem wyjaśnimy główne różnice między nawilżaczami ultradźwiękowymi i ewaporacyjnymi. Który z nich jest najlepszy?

Dlaczego warto wybrać nawilżacze powietrza?

Suche powietrze w domach, zwłaszcza w sezonie grzewczym, może być przyczyną wielu problemów z układem oddechowym. Może powodować suchość, swędzenie oczu, suchość skóry i katar. Należy pamiętać, że dom o niskiej wilgotności względnej może prowadzić do reakcji alergicznych i rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, takich jak roztocza i inne drobnoustroje. Nawilżacze powietrza to świetny sposób na ochronę zdrowia domowników.


Istnieją dwa główne domowe sposoby na zwiększenie wilgotności względnej powietrza: wietrzenie pomieszczeń i wieszanie mokrych ręczników na kaloryferze. Niskie temperatury utrudniają zastosowanie pierwszego z tych sposobów. Jest to także łatwy sposób na wpuszczenie do środka dużych ilości smogu, który występuje w sezonach grzewczych. Druga metoda jest mniej skuteczna i może prowadzić do przedostawania się do powietrza substancji alergizujących, takich jak środki czystości.

Nawilżacze powietrza natomiast pozwalają na precyzyjne ustawienie poziomu wilgotności i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie w mieszkaniu. Coraz popularniejsze w urządzeniach stają się czujniki i higrostaty. Zwiększa to znacznie komfort życia w mieszkaniu. Domownicy nie muszą się martwić o mikroorganizmy.

Należy pamiętać, że nie wszystkie nawilżacze są takie same. Najpopularniejsze na rynku są nawilżacze ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Należy również zauważyć, że są one najbardziej wydajne spośród wszystkich dostępnych. Zanim kupisz konkretny model, dowiedz się więcej o ich działaniu i wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

wilgoć

 

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacze ewaporacyjne, zwane też dyfuzyjnymi, są najbardziej niezawodne na rynku. Ich działanie opiera się na naturalnym procesie odparowywania wody (ewaporacji). Urządzenia te zawierają specjalne maty i dyski ewaporacyjne, które nie tylko nawilżają powietrze, ale także usuwają z niego najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia.


Nawilżacze ewaporacyjne wyposażone są w wentylator, który zasysa powietrze z pomieszczenia i zmusza je do przepływu przez maty lub dyski. Suche powietrze łączy się z cząsteczkami wody i rozprowadza je po całym pomieszczeniu. Przekroczenie progu 60% wilgotności względnej jest prawie niemożliwe ze względu na parowanie. Wpłynie to na wydajność urządzeń. Jest to normalne zjawisko, ponieważ nawilżone powietrze słabo absorbuje wodę.

Nawilżacze ewaporacyjne oferują wiele korzyści, nie tylko bezpieczeństwo użytkowania, ale także możliwość korzystania z wody wodociągowej (nie destylowanej). W najnowszych modelach dodawane są jony srebra, co zapobiega rozwojowi bakterii w zbiorniku wody. Należy również podkreślić niskie koszty eksploatacji specjalnych urządzeń tarczowych.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy

Użytkownicy wybierają również nawilżacze ultradźwiękowe, które rozbijają wodę na małe cząsteczki. Nazwa wskazuje, że urządzenia te wykorzystują ultradźwięki do wykonania tego zadania. Należy pamiętać, że wszystko, co znajduje się w zbiorniku, zostanie zniszczone. Jeśli nie chcesz, aby do pomieszczenia dostały się jakiekolwiek substancje chemiczne lub zanieczyszczenia, musisz używać wody destylowanej.

Nawilżacz ultradźwiękowy ma wiele zalet. Jest cichy, łatwy w obsłudze i niedrogi. Urządzenia te nie mogą być używane w obecności zwierząt, które mogą usłyszeć ultradźwięki. Co ważne, woda i osad mogą osadzać się wokół zbiornika, powodując uszkodzenia mebli.

 

Jaki rodzaj nawilżacza powietrza wybrać: ultradźwiękowy czy ewaporacyjny?

Różnice w działaniu pomiędzy nawilżaczami ultradźwiękowymi i ewaporacyjnymi są główną przyczyną ich odmienności.

Nawilżacze ewaporacyjne przewyższają urządzenia ultradźwiękowe niemal pod każdym względem. Są bezpieczne i nieszkodliwe dla środowiska i zwierząt. Są też łatwe w obsłudze, jeśli wybierzesz model ze specjalnymi dyskami. Jeśli szukasz sprzętu o wysokiej wydajności, jest to zdecydowanie najlepsza opcja.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.