11


kwietnia

O czym należy wiedzieć przed zakupem przenośnego klimatyzatora?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Nawet w chłodniejszych miesiącach z powodu ocieplającego się klimatu i częstszych cyrkulacji równikowych emitowane jest gorące powietrze. Wiele osób zaczyna szukać klimatyzatorów do swoich domów wiosną i zimą. Klimatyzator przenośny jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy nie ma możliwości zamontowania klimatyzatora na ścianie. O czym warto wiedzieć przed zakupem takiego urządzenia. Na co należy zwrócić uwagę?

Najważniejsze cechy, których należy szukać w klimatyzatorze przenośnym

Rozwiązanie bezproblemowe

W budownictwie wielorodzinnym mieszkania z klimatyzatorami naściennymi mogą budzić kontrowersje. Jednostka zewnętrzna zamontowana na elewacji budynku może powodować problemy z hałasem dla sąsiadów mieszkających w bloku lub kamienicy. Klimatyzatory przenośne można zainstalować w każdym mieszkaniu, nie ingerując w jego ściany wewnętrzne ani fasadę. Ich instalacja jest możliwa w każdej chwili, bez konieczności uzyskania pozwolenia od administracji.

Niezależna instalacja

Klimatyzator przenośny można zainstalować tylko wtedy, gdy zostanie umieszczony na płaskiej powierzchni w pobliżu okna. Wówczas skraplacz (lub rura klimatyzatora) zostanie wyniesiony na zewnątrz. Warto zakupić uszczelkę okienną, indywidualnie lub w zestawie. Klimatyzator przenośny Fersk Vind jest dostarczany z uszczelką. Uszczelka ta powstrzyma ciepłe powietrze przed wydostawaniem się na zewnątrz. Urządzenie jest gotowe do użycia.

Niska cena

Niewątpliwą zaletą klimatyzacji przenośnej jest to, że jest stosunkowo niedroga. Klimatyzatory przenośne są zwykle w cenie od 1,5 do 2 tys. zł. Jest to znacząca różnica w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami, które mogą kosztować więcej, a ich montaż może trwać dłużej (odpowiednio wzrasta z każdym sezonem).

Klimatyzator przenośny

Najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora przenośnego

1. Odpowiednia moc chłodnicza

Moc chłodnicza klimatyzatora powinna być dopasowana do obszaru, który ma on chłodzić. Zanim przejdziemy do konkretnych obliczeń, warto pokrótce wyjaśnić, czym jest moc chłodnicza.

Moc chłodnicza to parametr, który określa wydajność urządzenia. Wyraża się ją w kW lub W (popularna jednostka miary w Wielkiej Brytanii)

1 kW równa się 3412,142 BTU. Najpopularniejsze klimatyzatory przenośne mają moc od 8000 do 12000 BTU. Przekłada się to na następujące wartości kW

  • 8000 BTU = 2,34 kW
  • 10 000 BTU = 2,93 kilowata
  • 12000 BTU = 3,52 Kw

Jak można powiązać powyższe wartości z powierzchnią pomieszczenia? Przyjmij, że należy schłodzić 1 m3 powietrza. Jest to 1 metr sześcienny. Jeśli pomieszczenie ma powierzchnię 1 metra kwadratowego, moc chłodnicza będzie równa 0,08 kW. Do schłodzenia 40 m2 potrzebne jest urządzenie o minimalnej mocy chłodniczej 3,24 kW.

2. Przepływ powietrza

Natężenie przepływu powietrza to kolejny ważny czynnik decydujący o tym, jak szybko klimatyzator przenośny schłodzi pomieszczenie. Parametr ten, wyrażony w m3/h, wpływa na szybkość chłodzenia. Im wyższa jest jego wartość, tym klimatyzator będzie w stanie obniżyć temperaturę. W przypadku większości pomieszczeń o standardowej wielkości do ich schłodzenia potrzebny jest przepływ powietrza wynoszący co najmniej 300 m3/h. 300 m3/h.

3. Funkcje klimatyzatorów przenośnych

Ważne jest, aby wiedzieć, że klimatyzatory przenośne mogą być wielofunkcyjne. Mogą one chłodzić, ogrzewać, wentylować i osuszać pomieszczenie. Klimatyzatory są najbardziej znane z następujących funkcji:

  • Wentylacja - tryb, który umożliwia wymianę powietrza bez zmiany jego temperatury.
  • Osuszanie jest często efektem ubocznym procesu chłodzenia. Jest ono szczególnie przydatne w miesiącach letnich, gdy poziom wilgotności często przekracza zalecany poziom.
  • Ogrzewanie - nie wszystkie klimatyzatory mogą ogrzewać dom, ale ta funkcja jest szczególnie przydatna jesienią lub zimą.
  • Jonizacja - umożliwia nasycenie powietrza jonami, co daje uczucie orzeźwienia.

4. Głośność w pracy

Ryzyko wystąpienia hałasu jest główną wadą pracy klimatyzatora przenośnego. Poziom hałasu generowanego przez klimatyzatory przenośne będzie się różnił w zależności od ich wydajności chłodniczej, trybu pracy i innych czynników. Będzie on jednak oczywisty dla domowników. Poziom hałasu wynoszący od 50 do 55 dB jest akceptowalny i nie powinien przeszkadzać w codziennych czynnościach. Hałas powyżej tego poziomu może być dokuczliwy. Przy wyborze klimatyzatora należy pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest to, że klimatyzator nie działa bez przerwy. Wiele urządzeń jest wyposażonych w wyłącznik czasowy. Dzięki temu możemy zaprogramować urządzenie tak, aby się schłodziło, np. przed powrotem do domu. Niektóre urządzenia mają tryb nocny, który zmniejsza zużycie energii i emitują mniej hałasu (często na poziomie 35dB lub mniej).

5. Zużycie energii

Klimatyzatory charakteryzują się zauważalnym zużyciem energii. Niekoniecznie są to wartości, które znacząco uszczuplą nasz budżet. Na rynku jest coraz więcej urządzeń o klasie energetycznej A+ lub A++. Maksymalne zużycie energii przez klimatyzatory przenośne wynosi zwykle 1000-1200 W. Oznacza to, że będą one zużywać energię przez około 60 godzin miesięcznie.

  • 60 h x 1kW = 60 kWh/miesiąc
  • 60 kWh x 0,55 *PLN* = 33 PPN miesięcznie

*Średnia stawka dla najpopularniejszej taryfy G11 w 2019 r.

Podsumowanie: Czy warto kupić przenośny klimatyzator AC?

Klimatyzator przenośny jest bardziej przystępną cenowo opcją w porównaniu z klimatyzatorami ściennymi. Nie wszędzie jednak można je tak łatwo zainstalować ze względu na ograniczenia finansowe i infrastrukturę budynków. Choć rozwiązanie to ma pewne wady, takie jak głośność i czas instalacji, klimatyzator przenośny jest bardziej opłacalną opcją niż klimatyzacja ścienna.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.