7


grudnia

Oczyszczacz powietrza do samochodów


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Zła jakość powietrza jest w dużej mierze spowodowana transportem drogowym. Spędzamy więcej czasu w naszych samochodach, co oznacza, że jesteśmy bardziej narażeni na szkodliwe zanieczyszczenia. Dowiedz się, w jaki sposób oczyszczacz samochodowy może poprawić jakość powietrza podczas podróży.

Transport drogowy i zanieczyszczenie powietrza

Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza alarm! Zła jakość powietrza jest w dużej mierze spowodowana transportem samochodowym. Niestety, 98% obywateli UE jest narażonych na działanie substancji zanieczyszczających powietrze, a aż 30% mieszkańców UE mieszka w pobliżu obszarów, w których poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne limity. Zanieczyszczenia te mogą mieć poważne skutki dla zdrowia.

 • problemy z układem oddechowym
 • Problemy sercowo-naczyniowe
 • Alergie

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) posiada dane, które pokazują, że zanieczyszczenia pochodzące z pojazdów silnikowych są głównym źródłem zanieczyszczeń.

 • Dwutlenek węgla i tlenek węgla
 • Tlenki azotu
 • Niemetanowe lotne związki organiczne
 • pył

Rodzaje zanieczyszczeń wytwarzanych przez samochody

Główne przyczyny zanieczyszczenia
Oto główne czynniki powodujące stale rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza związanego z transportem drogowym:

 • Obserwuje się znaczny wzrost liczby zarejestrowanych samochodów - między 2008 a 2012 rokiem liczba zarejestrowanych samochodów na 1000 mieszkańców wzrosła o prawie 25%.
 • Mamy ogromną ilość starych samochodów. Zajmujemy trzecie miejsce w UE, jeśli chodzi o import największej ilości starych samochodów (ponad dziesięcioletnich). Średni wiek polskich samochodów to 12 lat.
 • Transport publiczny nie jest zbyt popularny. Nie mamy łatwych połączeń ani węzłów przesiadkowych, więc rzadko z niego korzystamy. Podróżujemy solo, bez potrzeby posiadania pasażerów.
 • Niewystarczająco rozwinięta infrastruktura drogowa - niemożność zapewnienia sprawnej komunikacji Powoduje to zatory, korki i brak miejsc parkingowych. Kierowcy zmuszeni są do zużywania większej ilości paliwa i dłuższego przebywania w samochodzie.
 • Polscy kierowcy często są w stanie usunąć filtry oleju napędowego, aby zaoszczędzić pieniądze i uniknąć konieczności częstego czyszczenia filtrów. Po usunięciu filtra samochody będą emitowały dużo zanieczyszczeń.
 • Samochody są źródłem zanieczyszczenia powietrza
 • Jazda samochodem staje się mniej bezpieczna i wygodna z powodu dymu, zanieczyszczeń powietrza, spalin i nieprzyjemnych zapachów. Każdy, kto kiedykolwiek spacerował po ruchliwej ulicy wie, jak poważne jest to zanieczyszczenie. Zanieczyszczenia te mogą dostać się do kabiny samochodu, nawet jeśli podróż jest długa. Byłoby głupotą zakładać, że jest inaczej. Dyskomfort jazdy może być również spowodowany przez dym papierosowy lub nieprzyjemne zapachy pochodzące z transportu niektórych produktów i materiałów.

Filtry kabinowe - tradycyjne oczyszczanie powietrza

Filtry kabinowe są niezbędnym wyposażeniem samochodu. Filtry te potrafią wyłapywać zanieczyszczenia, ale tylko te większe. Filtry nie są w stanie zredukować cząsteczek PM2,5, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia i najbardziej szkodzą naszemu układowi oddechowemu. Nikt nie kwestionuje istnienia filtrów kabinowych. Nie powinniśmy jednak oczekiwać, że wyłapią one wszystkie zanieczyszczenia, które mogą dostać się do wnętrza samochodu.

Niezbędna jest praca w trybie obiegu zamkniętego przez co najwyżej kilka minut, aby zmniejszyć stężenie 2,5 PM. Takie działanie może prowadzić do wzrostu dwutlenku węgla, który może okazać się niebezpieczny. Powoduje to senność kierowcy i spowalnia jego reakcje.

Samochodowe oczyszczacze powietrza to świetny sposób na utrzymanie samochodu w czystości.

Czy samochodowe oczyszczacze powietrza są niezbędne?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy. Jest kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć, nie tylko ze względu na kwestie zdrowotne, ale również dlatego, że są one zdroworozsądkowe.

 • Oczyszczacz samochodowy nie jest konieczny, jeśli używasz samochodu tylko raz w tygodniu, aby zrobić zakupy w pobliskim supermarkecie. Jeśli jesteś kurierem lub przedstawicielem handlowym i spędzasz większość czasu w samochodzie, sytuacja będzie inna.
 • Jeśli masz wystarczająco dużo szczęścia, aby móc podróżować samochodem w czystych obszarach i uniknąć korków, miejsca, które odwiedzasz. Jeśli masz nowy samochód, który emituje bardzo mało zanieczyszczeń, to oczyszczacz samochodowy nie jest konieczny.
 • Palenie w samochodzie jest przestępstwem. Pozbycie się dymu papierosowego może być bardzo trudne. Nawet jeśli nie uważasz, że taki dym jest uciążliwy, pamiętaj, że pasażerowie mogą odczuwać dyskomfort. Wartość samochodu spadnie, jeśli korzyści zdrowotne nie będą przekonujące. Użyj oczyszczacza powietrza, aby usunąć dym papierosowy z kabiny samochodu.
 • Alergie i problemy z oddychaniem - Jeśli Ty lub Twoi pasażerowie cierpicie na alergie lub choroby układu oddechowego (astma lub zapalenie oskrzeli z zapaleniem płuc), może być konieczne zapewnienie czystości w kabinie samochodu, aby podróż była bezpieczna i komfortowa.
 • Nieprzyjemne zapachy w samochodzie - nawet jeśli nie palisz. Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi lub zwierzętami domowymi, Twój samochód może nadal wydzielać nieprzyjemne zapachy. To może Cię czasem zaskoczyć. Chociaż możliwe jest usunięcie brzydkich zapachów z samochodu poprzez przewietrzenie go, nie zawsze jest to możliwe. Niskie temperatury. Należy pamiętać, że przez otwarte okno do wnętrza samochodu może dostać się brud i kurz. Wietrzenie samochodu może czasem przynieść więcej szkody niż pożytku.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.