25


listopada

Oczyszczacze powietrza bez filtrów - trafione czy nietrafione


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Na naszej skrzynce mailowej często pojawia się pytanie, czy oczyszczacze bez filtrów są bezpieczne w użytkowaniu. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że ich wymiana w standardowych modelach może oscylować w granicach kilkuset złotych rocznie. Na pytanie, jakie oczyszczacze są bez filtrów, odpowiemy w tym artykule.

Filtracja, czyli skąd się bierze czyste powietrze?

Choć poszczególne rozwiązania z biegiem czasu uległy udoskonaleniu, istota oczyszczacza powietrza jest taka sama niezależnie od tego, czy jest to model przeznaczony na rynek konsumencki, czy też taki dla profesjonalistów, np. z branży spożywczej czy farmaceutycznej. W większości z nich znajdziemy trzy główne rozwiązania zwalczające różne rodzaje zanieczyszczeń.

Pierwszym z nich jest filtr wstępny. Zatrzymuje on większe pyłki, włosy i inne zanieczyszczenia w powietrzu, aby chronić inne, bardziej wrażliwe elementy przed zatkaniem. Ochrona ta może być realizowana na różne sposoby. W przypadku oczyszczaczy Philipsa znajdziemy kratkę odkurzaną, natomiast w modelach IDEAL wymienny filtr/siatkę, którą również można odkurzać. Ciekawymi rozwiązaniami może pochwalić się seria Blueair Blue, IDEAL AP 30 Pro oraz IDEAL AP40 Pro. Producenci zdecydowali się na zastosowanie kolorowych, zmywalnych pokrowców z tkaniny.

Dodatkową ochronę zapewniają wysokowydajne filtry cząstek stałych HEPA. Filtry te wykonane są ze specjalnych tworzyw sztucznych, takich jak włókna polimerowe. Neutralizują one bakterie, wirusy, pleśń, zarodniki grzybów i inne zanieczyszczenia o wielkości mniejszej niż 0,3 mikrona. Klasa efektywności, która waha się od E12 do E14, może zatrzymać od 99,5% do 99,995% wszystkich szkodliwych cząstek. Słabsze filtry, takie jak EPA E10, nie są zalecane ze względu na ich niską skuteczność (od 85%), a wyższe, począwszy od U15, są zalecane ze względu na wysokie koszty.

Filtry węglowe to ostatnia z absolutnych podstaw. Wykonane są z węgla aktywnego. Substancji, która ma zdolność przyciągania i neutralizowania na swojej powierzchni zanieczyszczeń gazowych, nieprzyjemnych zapachów oraz lotnych związków organicznych. W tym przypadku również możemy wprowadzić znaczące ulepszenia w poszczególnych markach. Oczyszczacze Sharp pokryte są żelem krzemionkowym (silica jelly) SiO2, który jest syntetyczną i porowatą formą krzemianu sodu o zdolności zatrzymywania zarówno tlenków siarki jak i azotu (NOx). Górna część LIFAair LA503 to zeolit z domieszką, który może zatrzymać nawet zjonizowane cząstki radioaktywne.

Tak jest w przypadku czystych podstaw. Jak pokazuje praktyka, bez takiego zestawu trudno mówić o oczyszczaczu naprawdę skutecznym. Modele, które posiadają funkcję nawilżania powietrza, zawierają dodatkowy filtr, który zapobiega przedostawaniu się do pomieszczenia minerałów z wody. Minerały te, choć w niewielkich ilościach, mogą niepotrzebnie uruchamiać czujniki PM2,5.

Zamiast filtrów, używaj wkładów sterylizujących

Poświęcimy chwilę, aby wspomnieć o Airfree, portugalskiej marce, która przyjęła zupełnie nowe podejście do filtracji powietrza. W jaki sposób? Ceramiczny środek sterylizujący TSSTM jest podgrzewany do wysokiej temperatury. Dzięki temu podgrzewa powietrze, które zostało zassane przez konwekcję. Według producenta, poziom O3 jest w tym procesie redukowany o 26%. Jest to kuszące, zwłaszcza biorąc pod uwagę niską cenę. Oscylator kosztuje około kilkuset złotych i emituje bardzo mało hałasu. Są jednak pewne wady. Są to wady. Nie są w stanie zwalczyć innych zanieczyszczeń, poza organicznymi. Co prawda oczyszczacz ten ma sobie poradzić z alergenami, ale nie ochroni przed najgroźniejszymi elementami smogu, czyli PM2,5 i PM10. Drugim problemem jest większe zużycie energii przy mniejszej powierzchni. Do oczyszczenia pomieszczenia o powierzchni 15 m2 potrzebujemy 50 W. Klasyczne oczyszczacze potrzebują zaledwie kilku watów w przypadku najbardziej energooszczędnych modeli. W tym przypadku pozornie niższy koszt tego urządzenia może okazać się czymś więcej niż czkawką.

Oczyszczacz, który może być... jonizatorem

Kolejna grupa urządzeń, zwanych też oczyszczaczami powietrza bez filtrów, to... jonizatory powietrza. Jesteśmy optymistami i nie zakładalibyśmy, że każdy jest zły, ale małe sklepy często stosują tę "sztuczkę". Czasem ten błąd wynika z niewiedzy. Chętnie wyjaśnimy różnice.

Jonizatory nie są podobne do oczyszczaczy w tym sensie, że nie posiadają wbudowanych filtrów. Ich zasada działania (mówimy o najczęstszym typie jonizacji plazmowej) polega na przepływie prądu o wysokim natężeniu przez dwie elektrody. Elektrody te są w bezpośrednim kontakcie z jonami, które są dodatnie (kationy), i ujemne (aniony). Powstałe jony mogą zneutralizować prawie sto procent wirusów i bakterii, a także roztocza, zarodniki pleśni, zapachy i inne zanieczyszczenia mikroorganiczne. Jony mogą również nawilżać skórę, co jest bardzo korzystne dla naszego samopoczucia.

Niestety, tak jak w przypadku poprzedniej technologii, nie uda nam się wyeliminować cząsteczek PM2,5 i PM10. Producenci oczyszczaczy, tacy jak Sharp czy Panasonic, stosują jonizację jako doskonały dodatek do swoich produktów. Jest ona w stanie zapewnić jeszcze większą precyzję oczyszczania, niemal wyłącznie w tej formie. Nie można mówić o życiu wolnym od zanieczyszczeń bez usuwania ich najbardziej szkodliwych i powszechnych składników.

Szukasz oczyszczacza powietrza, który pomoże Ci łatwiej oddychać?
Technologie te są w stanie poradzić sobie z wieloma zanieczyszczeniami. Jednak bez zestawu skutecznych filtrów nie jesteśmy w stanie skutecznie zwalczyć tych najbardziej szkodliwych i powszechnych, czyli PM2.5/PM10. Rozwiązania te mogą mieć również istotne wady, takie jak niemożność lub wątpliwa skuteczność, czy niemożność obsługi większych obszarów.

Jeśli nadal nie są Państwo pewni, jakie urządzenie wybrać, prosimy o kontakt z naszymi specjalistami telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jesteśmy liderem rynku w Polsce i posiadamy starannie przygotowaną ofertę. Nasze oczyszczacze powietrza zawierają funkcje jonizacji, a ich skuteczność jest potwierdzona.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.