30


listopada

Rodzaje smogu występującego w mieście


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie. Znajdujemy się w czołówce tabel pod względem niebezpiecznego stężenia smogu, gdzie główną rolę odgrywa głównie niska emisja i przemysł. Od kilku lat widoczne są pierwsze kroki podejmowane w celu zmniejszenia zanieczyszczeń w powietrzu. Ale czy wiemy, co to znaczy smog? Czym próbują nas straszyć naukowcy i media? Dowiedz się, jakie są jego najczęstsze rodzaje i jak powstaje.

Wielkie koncerny nie wymyślają oczyszczaczy powietrza, by walczyć ze smogiem. Producenci odpowiadają na potrzebę. Badania naukowe wykazały, że zanieczyszczenia stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i rozwoju naszych dzieci. Jest to coś, czego nie możemy lekceważyć. Dlatego naszym celem, jako producentów, jest upewnienie się, że nasi klienci rozumieją, z czym mają do czynienia. Wyjaśniamy różne rodzaje smogu i sposób ich powstawania.

Co to jest smog?

Smog można opisać jako gęstą mgłę zmieszaną z dymem i spalinami samochodowymi. Występuje najczęściej w dużych miastach i na obszarach przemysłowych. Powodują go zanieczyszczenia takie jak pyły i gazy z zakładów przemysłowych i domów prywatnych, spaliny samochodowe oraz produkty ich przemiany w inwersji temperatur. Przyciąga je duża wilgotność powietrza i bezwietrzne warunki, co ułatwia ich gromadzenie się. Szczególnie narażone na działanie smogu są doliny. To właśnie z tego powodu mieszkańcy województw małopolskiego i śląskiego są co roku najbardziej dotknięci jego skutkami.

Jakie zanieczyszczenia są najgroźniejsze? Należą do nich dioksyny i furany, a także wielopierścieniowe węglowodory, które są adsorbowane na pyle PM2,5. Kolejne zagrożenie stanowią wysokie stężenia dwutlenku siarki czy dwutlenku azotu (również wzrastające w warunkach zmian temperatury).

Wysokie poziomy zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi PM2,5 i PM10 oraz benzo(a),pirenem są w Polsce powszechne. Najgorsza sytuacja nie występuje w dużych ośrodkach miejskich, gdzie ustawa antysmogowa wymaga od samorządów znacznych dopłat do wymiany starych pieców. Mniejsze miejscowości mają bardzo złą jakość powietrza. W tym kontekście mówimy nawet o "obwarzanku krakowskim". Małe miasta wokół Krakowa

Istnieje wiele rodzajów smogu

Ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów smogu. Najprostsza wersja dzieli je ze względu na lokalizację, warunki powstawania i skład chemiczny. Możemy wyróżnić smog typu londyńskiego, który jest siarkowy, oraz smog typu Los Angeles, który jest fotochemiczny. Na czym polega ta różnica?

Smog londyński

Smog londyński, znany również jako smog siarkowy i kwaśny, jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem tego zanieczyszczenia. To właśnie z nim kojarzy nam się zanieczyszczenie smogowe w Polsce. W jego skład wchodzą:

  • tlenek siarki (sulfur oxide)
  • tlenek azotu,
  • tlenki węgla
  • sadza,

Nie spada, ale jest to szkodliwy pył.
Najczęściej występuje w okresie grzewczym, który w strefie umiarkowanej przypada na okres od października do marca. Spowodowany jest inwersją temperatury, czyli wzrostem temperatury powietrza wraz z wysokością. We mgle, zwłaszcza w Polsce, zawieszonych jest wiele cząstek stałych. Cząstki te pochodzą głównie z niskiej emisji, ale także z fabryk i spalin samochodowych.

Smog typu Los Angeles

Smog typu Los Angeles znany jest również jako smog fotochemiczny lub biały smog. Jest on spowodowany wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza w słoneczne dni i przy bezwietrznej pogodzie. Do jego składników należą:

  • tlenki węgla (Carbon oxides)
  • tlenki azotu,
  • węglowodory.

Jest to charakterystyczna brązowa mgła, którą można zaobserwować nad dużymi ośrodkami miejskimi. Ozon powstaje, gdy zanieczyszczenia powietrza wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym. Może to powodować problemy z oddychaniem i inne problemy zdrowotne. Smog fotochemiczny może prowadzić do bólów głowy, kaszlu, senności, podwyższonego ciśnienia krwi, a nawet obrzęku płuc.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.