18


maja

Uwaga: bakterie legionelli w instalacji domowej!


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Co jakiś czas słyszymy, że w instalacjach wodnych pojawiły się bakterie i musimy mieć się na baczności. Postanowiłem przyjrzeć się temu tematowi bliżej, bo jak się okazuje bakterie mogą pojawić się we wszelkich budynkach i instalacjach, z których korzysta człowiek. O bakteriach w wodzie mówiłam już w artykule Różnorodność bakterii w wodzie. Dziś jednak chcę się skupić na bakterii, którą naukowcy odkryli dopiero całkiem niedawno, ale jest ona odpowiedzialna za wiele chorób u ludzi. Mowa tu o bakterii legionella.

Pierwsze doniesienia o bakterii legionella

Dopiero w 1976 roku odkryto istnienie bakterii legionelli i początkowo nie spodziewano się, że może ona powodować tak dużą liczbę zachorowań... Jednak podczas jednego ze zjazdów weteranów American Legion wykryto 221 przypadków ciężkiego zapalenia płuc, co spowodowało śmierć co najmniej 34 osób. Jakim cudem tyle osób mogło zachorować na tę samą chorobę w tym samym czasie, a leczenie antybiotykami nie przyniosło żadnego efektu? Jedyną wskazówką, że wszyscy korzystali z hotelu Bellevue-Stratford był fakt, że wszyscy pochodzili z Filadelfii. Dochodzenie wykazało, że w systemie ciepłej wody w hotelu zagnieździła się nieznana wcześniej bakteria legionella. Bakteria Legionella pneumophila, która powoduje legionellozę (znaną również jako choroba legionistów), została nazwana na cześć legionistów. Nauka odkryła wiele rodzajów Legionelli, ale ta wykryta w Finlandii jest najgroźniejsza. W naszym kraju nie prowadzi się rejestrów przypadków liczbowych, a cięższa postać (ta przypominająca zapalenie płuc) nie jest często kojarzona z bakteriami legionelli i nie jest leczona. Ministerstwo Zdrowia oficjalnie uznało legionellozę za chorobę zakaźną.

Jaki jest przebieg i progresja choroby?

Legionelloza może objawiać się na dwa różne sposoby. Pierwszy typ jest podobny do zapalenia płuc. Chory doświadcza bólu w klatce piersiowej, złego samopoczucia, kaszlu i trudności w oddychaniu. Śmiertelność może wynosić nawet kilka procent. Według Światowej Organizacji Zdrowia, od 20 000 do 100 000 osób umiera każdego roku z powodu zakażeń legionellą, ale większość tych zgonów można przypisać nieodpowiedniej diagnozie i leczeniu. Pojawiła się również łagodniejsza forma choroby legionistów. Jest ona podobna do grypy w swoim przebiegu i może trwać kilka dni. Ostatnie badania wykazały, że legionelloza może przybierać również postać pozapłucną, powodując uszkodzenia narządów. W wielu dokumentach medycznych odnotowano, że choroba wywołana przez bakterie może objawiać się nawracającymi problemami żołądkowo-jelitowymi lub kaszlem.

Najlepsze warunki do rozwoju bakterii

Bakterie legionelli naturalnie występują w wodzie słodkiej, a czasem w morskiej. W wodach słodkich zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Prawdziwe niebezpieczeństwo pojawia się, gdy zaczynają rozwijać się w budynkach, z których korzystają ludzie. Legionella rozwija się w temperaturze pomiędzy 38-42degC. Dlatego bardzo często można ją znaleźć w instalacjach ciepłej wody i bardzo szybko się namnażać. Bakteria ta może występować również w systemach zimnej wody, jednak w niższych temperaturach nie rozwija się tak szybko. Do szybkiego rozwoju legionelli przyczynia się kilka dodatkowych czynników. Należą do nich osady, takie jak rdza lub kamień, substancje biologiczne oraz miejsca, w których przepływ wody jest znacznie spowolniony - na przykład martwe punkty w systemie lub przewymiarowane kotły. Legionella rozwija się nawet w systemach klimatyzacji i ciepłej wody. Jak jest przenoszona? Rozprzestrzenia się za pomocą kropli o odpowiedniej temperaturze. Bakteria dostaje się do naszego organizmu poprzez aerozole wody i powietrza, które wdychamy z pryszniców, gorących kąpieli, klimatyzatorów nawilżaczy fontann spryskiwaczy ogrodowych szklarni myjni samochodowych. Musimy mieć świadomość, że jeśli korzystamy z podgrzewaczy wody, to bakterie mogą przedostać się do naszego otoczenia i spowodować zakażenie podczas codziennej kąpieli, a nawet podczas mycia rąk.

Jak skutecznie walczyć z legionellą?

Zapobieganie rozwojowi legionelli

Ważne jest, aby pamiętać stare powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego należy zrobić wszystko, co możliwe, aby zapobiec wystąpieniu legionelli. W pierwszej kolejności zastosuj system cyrkulacji ciepłej wody. Pamiętaj o dobraniu odpowiedniej wielkości podgrzewacza zasobnikowego. Jeśli podgrzewacz jest zbyt duży, a przestoje wody dłuższe, istnieje większa szansa na rozwój bakterii. Jeśli korzystamy z bojlerów, lub innych urządzeń działających na tej samej zasadzie, warto okresowo podgrzewać wodę do temperatury 70degC. Powinno to trwać przez 5 minut. Systemy odwróconej osmozy są często polecane ze względu na ich zdolność do zwalczania cząstek organicznych. Można również okresowo dezynfekować wodę za pomocą ozonu lub chloru. Robiąc to, przepłucz system wodą o temperaturze 70degC. Jeśli tego nie zrobisz, proces dezynfekcji może nie być tak skuteczny. Należy pamiętać, że przy projektowaniu nowej instalacji nie powinny występować martwe gałęzie. Jeśli nie da się uniknąć tych gałęzi, należy okresowo przepłukiwać je bardzo ciepłą wodą. Warto również stosować baterie, które w mniejszym stopniu rozsiewają aerozol wodny. Ważne jest, aby zadbać o oddzielenie rur z ciepłą wodą od rur z zimną wodą. Przy włączaniu i wyłączaniu instalacji ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności. Jeśli posiadamy urządzenia klimatyzacyjne, należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza i właściwym rozmieszczeniu sprzętu.

Gdy w instalacji .... są już obecne bakterie legionelli.

Aby stwierdzić obecność bakterii legionelli, należy regularnie przeprowadzać bakteriologiczne badania wody. Eksperci zalecają dwuetapowe postępowanie w przypadku skażenia bakteryjnego. Najpierw należy wypłukać całą instalację i wszystkie zbiorniki ciepłą, bieżącą wodą. Temperatura powinna wynosić powyżej 70 stopni, a proces powinien trwać co najmniej 5 minut. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja, którą można przeprowadzić metodami chemicznymi lub fizycznymi. Do dezynfekcji chemicznej najlepszymi środkami są biocydy. Można do nich zaliczyć np. chlor, chloryn sodu, ozon bromu jodu, alkohole w stężeniach 50-90% oraz aldehydy. Napromieniowanie wody promieniami ultrafioletowymi jest doskonałą metodą fizyczną.

Promieniowanie UV jest niezawodną i skuteczną metodą

Lampy UV są jedną z najskuteczniejszych metod filtrowania wody i są najmniej inwazyjne, ponieważ nie wpływają na smak i zapach wody. Żarnik jest sercem każdej lampy UV. Eliminuje on wszystkie mikroorganizmy bez użycia środków chemicznych. Żarnik emituje promieniowanie UVC o długości fali 254 nm, które jest najlepszym parametrem do zwalczania bakterii, wirusów i innych mykoorganizmów w wodzie. Odwiedź tę stronę, aby dowiedzieć się więcej o lampach UV. Lampy UV są bardzo skuteczną i niezawodną metodą. Mają jednak poważną wadę: woda musi być pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych, a także musi być miękka. Woda o niewystarczających parametrach może nie filtrować dokładnie i powodować awarię lamp bakteriobójczych. Warto przetestować swoją wodę, aby sprawdzić, czy można zainstalować w domu lampę UV.

Bądź świadomy zagrożenia

Należy mieć świadomość, że bakteria Legionella jest trudna do zwalczenia i może występować w każdej instalacji. Ważne jest, aby osoby posiadające w domu klimatyzatory czy zbiorniki z ciepłą wodą zwróciły uwagę na obecność tej bakterii. Potwierdza to, co wielokrotnie mówili eksperci z branż związanych z uzdatnianiem wody - że należy regularnie badać wodę w celu wykrycia bakterii (zwłaszcza jeśli jest to woda pobrana z własnego domu), aby uchronić się przed chorobami, które może wywołać legionella.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.