16


stycznia

Uzdatnianie wody dla cukierni i piekarni


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Jak widzieliśmy w poprzednich artykułach, jakość wody jest istotnym czynnikiem w funkcjonowaniu wielu fabryk. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie tych parametrów, zwłaszcza w przemyśle spożywczym. Jak to wygląda zarówno w przypadku piekarni, jak i cukierni? Jak uzdatniać wodę w piekarniach i cukierniach

Oczywiste jest, że woda dla cukierni i piekarni musi w pierwszej kolejności spełniać normy dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Musi spełniać wymagania określone w polskich normach, wyznaczone rozporządzeniem ministra. Jest to na tyle ważne, że podlega kontroli sanitarnej. Jest to wymóg minimalny. Wiele zakładów wciąż stawia na najwyższe standardy. Wynika to z faktu, że wyroby piekarnicze i cukiernicze wymagają wody wyższej jakości i o lepszych parametrach. Jest ona niezbędna nie tylko do wypieków, ale także do funkcjonowania i konserwacji wielu urządzeń w takich zakładach. We wcześniejszym artykule Jakość wody w cukierniach/piekarniach została krótko omówiona: Uzdatnianie wody produkcyjnej w sektorze spożywczym.

Rola wody w cukierniach i piekarniach

Woda odgrywa ważną rolę w piekarniach i cukierniach, podobnie jak w innych branżach. Należy pamiętać, że woda jest najważniejszym surowcem do produkcji pieczywa. Zawartość wody w pieczywie jest różna w zależności od rodzaju użytej mąki i produktu końcowego. Może się ona wahać w granicach 40-60% całkowitej masy chleba. W wyrobach cukierniczych woda odgrywa ważną rolę i stanowi większość z wielu dostępnych produktów. Woda w wyrobach piekarniczych i cukierniczych

  • Pomaga w formowaniu ciasta
  • Składniki (sól cukier, drożdże) wymieszać i rozpuścić.
  • Gluten powstaje, gdy białka zawarte w mące reagują z glutenem.
  • Kontroluje tempo fermentacji drożdży
  • Wywołuje reakcję Millarda, której efektem jest błyszcząca skórka w wypiekach

Woda, oprócz produktów końcowych, jest wykorzystywana w tych zakładach ze względów sanitarnych. Napędza ona wiele maszyn używanych w gastronomii. Służy do spryskiwania parą blach piekarniczych i wytwarzania pary. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania piekarni lub ciastkarni.

Miejsca te zużywają dużo wody. Średnie zużycie wody w piekarni wynosi około 2 m3/ 1000 kilogramów pieczywa. Oznacza to, że na każdy 1 kg chleba potrzeba około 2 litrów wody. W produkcji chleba liczy się każdy szczegół. Liczy się nie tylko przepis, ale także temperatura, jakość i sposób wlewania wody do dzieży.

Twarda woda to największy problem w piekarniach i cukierniach

Twarda woda to najpoważniejszy problem w cukierniach. Ma to znaczenie nie tylko dla jakości produktów, ale także dla stanu urządzeń używanych w cukierniach i piekarniach.

Twardą wodę powoduje osad, zwany również kamieniem. Jest on odpowiedzialny za blokowanie dysz parowych, które są wykorzystywane przy produkcji pieczywa. Wyższe napięcie powierzchniowe wody również oznacza twardą wodę. Oznacza to, że substancje chemiczne będą rozpuszczać się w twardej wodzie znacznie szybciej. Blachy, miski i garnki do pieczenia wymagają większej ilości detergentu. Zużycie może wzrosnąć nawet o połowę.

Twarda woda ma wpływ na kotły i instalacje wodne. Twarda woda może prowadzić do zarastania rur, większego zużycia energii na ogrzewanie, a nawet szybszej korozji. Twarda woda może szybko pokryć powierzchnie i spowodować, że urządzenia będą gorzej funkcjonować, gdy będą wystawione na działanie wody. Delikatne części maszyn piekarniczych, takie jak dysze, są szczególnie narażone na awarię. Wszystko to sprawia, że maszyny częściej wymagają profesjonalnego serwisu, naprawy i wymiany części. Skutkuje to wyższymi kosztami prowadzenia działalności. Serwisowany sprzęt często musi być wyłączony z eksploatacji, co może prowadzić do przestojów, strat finansowych i zakłóceń w działalności.

Jakość wody a przygotowane produkty: Co to znaczy?

Woda z kranu jest najczęściej wykorzystywana przez cukiernie i piekarnie. To jest jednak odpowiednio przygotowana, bezpieczna woda. Wodociągi do dezynfekcji wody używają chloru, który może mieć znaczący wpływ na wypieki. Nawet niewielka ilość chloru może zmienić smak wypieków czy ciast, czyniąc je mniej atrakcyjnymi i bardziej wyrazistymi. Woda o zbyt wysokim poziomie twardości może również pozostawić gorzki posmak w przygotowanych potrawach. Zbyt duża ilość wodorowęglanów może sprawić, że ciasto będzie mniej elastyczne. Wypieki mogą być dotknięte przez twardą wodę, czyniąc je mniej smacznymi i bardziej żrącymi.

Wypieki nie są odporne na szkodliwe działanie związków organicznych i metali ciężkich zawartych w wodzie. Nie zrobią one pieczywa i wyrobów cukierniczych na najwyższym poziomie.

Związki rozpuszczalne w wodzie mogą powodować różne problemy, w tym obniżenie smaku, wyglądu i aromatu wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Na strukturę glutenu może wpływać duża ilość minerałów, które są rozpuszczone w wodzie. Mogą one również spowalniać wzrost drożdży. Zbyt twarda woda może spowodować, że wypieki staną się gumowe. Woda, która zawiera zbyt wiele minerałów, takich jak wapń lub magnez, może utrudniać mieszanie z mąką.

Do wypieków w piekarniach zalecana jest woda o średniej twardości (15 dH). Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pieczywa się wypieka. Dla cukierni ważne jest, aby używać wody miękkiej (zazwyczaj), która ma małą ilość soli nieorganicznych. Dzięki niej bowiem ciasta i ciasteczka będą bardziej delikatne. Zmniejsza bowiem krystalizację, która może negatywnie wpłynąć na ostateczny smak wypieku.

Woda z własnego ujęcia w piekarni lub cukierni

Kwestia poboru wody jest wciąż otwarta. Stan wody nie jest przez nikogo kontrolowany, w przeciwieństwie do wody wodociągowej. Woda ze studni nie może być w żaden sposób uzdatniana. Woda musi być utrzymywana przez właściciela. Ważne jest, aby przeprowadzić dokładną analizę wody. Do częstych problemów należą żelazo, mangan i związki organiczne. Zdrowie człowieka może być szczególnie zagrożone przez mikroorganizmy. Skażenie wody może zdarzyć się w każdej chwili. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie ujęcia.

Jaka stacja uzdatniania wody jest najlepsza dla cukierni i piekarni?

Wybór stacji uzdatniania wody, która będzie leczyć piekarnię lub cukiernię jest bardzo indywidualny. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Możemy powiedzieć o kilku metodach, które sprawdzają się w tej branży. Dużą rolę w wyborze urządzeń do uzdatniania wody będzie odgrywało miejsce instalacji oraz przestrzeń dostępna do montażu. Istnieją zarówno rozwiązania centralne, które mogą uzdatniać wodę w całej piekarni lub cukierni, jak i specjalne filtry, które uzdatniają tylko określoną ilość wody. W artykule Uzdatnianie wody w gastronomii - przegląd możliwości można znaleźć dużo więcej informacji.

Po pierwsze, do eliminacji chloru z wody można użyć węgla aktywnego. Jest to najbardziej rozpowszechniona metoda uzdatniania wody. Złoże to występuje również w specjalnych filtrach dla gastronomii oraz kolumnach węglowych. Zmiękczanie wody (Zmiękczanie wody w przemyśle - jakie urządzenia stosować?) lub demineralizacja (Demineralizacja wody w przemyśle - gdzie ma zastosowanie? lub dekarbonizacja (Co to jest dekarbonizacja wody? Stosuje się ją gdzie? W zależności od potrzeb i stosowanych urządzeń, może to być ważny i konieczny krok.

W przypadku wody studziennej wymagane jest jednak bardziej niestandardowe rozwiązanie. Wysoki poziom żelaza i manganu w wodzie to częsty problem. Doskonałym wyborem są przemysłowe odżelaziacze wody. Jakie są rozwiązania? Ważne jest, aby stale kontrolować zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Dzieje się tak dlatego, że woda z własnego picia jest na nie stale narażona. W tym celu najlepiej sprawdzi się przemysłowa lampa bakteriobójcza.

Jak wybrać stację uzdatniania wody do oczyszczania wyrobów piekarniczych i cukierniczych?

Wybór stacji uzdatniania wody do uzdatniania wyrobów piekarniczych lub cukierniczych jest sprawą indywidualną . Wszystko zależy od wielkości piekarni lub ciastkarni, jej wymagań co do jakości wody, zużycia wody i innych parametrów. Najlepiej skontaktować się ze specjalistą od uzdatniania wody. Po wstępnym wywiadzie wykonywana jest profesjonalna analiza wody w celu określenia najlepszych metod uzdatniania wody i urządzeń, które zdadzą egzamin. Po wykonaniu projektu odbywają się konsultacje. Po zatwierdzeniu projektu można przystąpić do jego realizacji. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszych rozwiązań dla Twojej piekarni lub cukierni.

Uzdatnianie wody w piekarniach i cukierniach: Korzyści

Piekarze i cukiernicy mają wiele korzyści z uzdatniania wody. Przede wszystkim są to najlepsze właściwości wypieków. Wypieki i ciasta wyróżniają się teksturą, aromatem, smakiem i wyglądem. Łatwiej jest uzyskać złotobrązowy odcień chleba i ciastek, gdy używa się wody filtrowanej. To oczywiście prowadzi do większego zainteresowania klientów, a tym samym do większych zysków

Pojawiają się również znaczne oszczędności. Piekarnia czy ciastkarnia będzie miała dłuższą żywotność, jeśli będzie korzystała z wody o prawidłowych parametrach. Skutkuje to rzadszymi awariami, lepszym stanem instalacji i rzadszym serwisem. Części nie zużywają się tak szybko, nie dochodzi do awarii. Właściciel oszczędza pieniądze i czas, nie musząc naprawiać pieca konwekcyjnego, zmywarki czy innych urządzeń. Urządzenie jest wolne od osadów. Nie ma niedrożności i szybszej korozji. Łatwiej jest też utrzymać warunki gwarancji.

Woda w odpowiedniej jakości może oznaczać także znaczne oszczędności w zużyciu środków czyszczących i detergentów. Zmywarki gastronomiczne zużywają mniej płynów i nabłyszczaczy. Łatwiej jest utrzymać przestrzeń w czystości.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.