29


października

Uzdatnianie wody dla wodociągów


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Woda przeznaczona do celów spożywczych i domowych musi spełniać surowe normy jakości. Aby to osiągnąć, woda surowa z ujęć powierzchniowych lub gruntowych musi być uzdatniana. Zakłady wodociągowe są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowych parametrów wody wodociągowej. Jak w praktyce wygląda uzdatnianie wody w zakładach wodociągowych?

Źródła wody pitnej

Woda surowa pochodzi głównie z wód powierzchniowych i podziemnych. Główną zaletą wód gruntowych jest ich stabilny skład chemiczny przez cały rok oraz łatwość uzdatniania. Woda powierzchniowa jest uważana za ciecz o niższej jakości, ponieważ jej skład zmienia się w zależności od pogody i warunków naturalnych. Według PGW Wody Polskie w Polsce ponad 70% wody wykorzystywanej do celów publicznych pochodzi z ujęć podziemnych, a mniej niż 30% z wód powierzchniowych - rzek, zbiorników i jezior.

Jakie normy powinna spełniać woda pitna?

Najważniejszym dokumentem w Polsce określającym normy wody pitnej jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wytyczne zawarte w tym dokumencie dotyczą zarówno zakładów wodociągowych, jak i innych przedsiębiorstw wodociągowych. Dyrektywa 2020/2184 z dnia 16 grudnia 2020 r. to kolejny ważny dokument regulujący normy jakości wody. Stanowi ona odpowiedź na inicjatywę obywatelską "Right2Water", której celem jest poprawa dostępu do bezpiecznej i wysokiej jakości wody wodociągowej dla wszystkich Europejczyków. Powyższe przepisy określają maksymalne limity niektórych zanieczyszczeń, takich jak ołów i mikroorganizmy chorobotwórcze. Na ten temat pisałem w tekście Jaka powinna być woda, którą pijemy, który rozwinąłem szerzej w artykule Normy jakości wody w Polsce. Zachęcam do zapoznania się z jego treścią.

Najczęstsze problemy ze składem wody

Istnieje niewiele miejsc na ziemi, gdzie woda może być pobierana ze źródła, a następnie kierowana do dużej grupy konsumentów bez wpływu na jej skład. Woda deszczowa jest najbardziej zbliżona do chemicznie czystej wody. Nawet woda deszczowa zawiera zanieczyszczenia, takie jak tlen i dwutlenek węgla z powietrza. Z drugiej strony woda źródlana jest bardzo czysta, ale to nie wystarczy, aby zaspokoić potrzeby wielu konsumentów. Aby to osiągnąć, stosuje się wodę z rzek, jezior lub wód podziemnych. Woda ta wymaga odpowiedniej metody uzdatniania.

W prawie wszystkich przypadkach proces uzdatniania wody opiera się na redukcji zanieczyszczeń mechanicznych, które mogą powodować "sklejanie się" elementów urządzeń i innych części instalacji. Problemem pozostaje wysoki stopień twardości (Przeczytaj: Co to jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?) Wysokie stężenie żelaza lub manganu w wodzie (Przeczytaj: Jak usunąć żelazo z wody? Jak usunąć mangan? Dezynfekcja wody jest kluczowym etapem procesu produkcyjnego. Zgodnie z obowiązującymi normami, woda przeznaczona do spożycia nie może zawierać bakterii ani innych organizmów chorobotwórczych.

Typowa sieć wodociągowa jest na tyle duża, że woda dezynfekowana jest nie tylko ozonem, ale również podchlorynem sodu lub chlorem. Preparaty te są dozowane w taki sposób, aby stężenie chloru w wodzie pompowanej do sieci miejskiej było jak najniższe. Wiele zakładów wodociągowych stosuje dezynfekcję UV w celu poprawy bezpieczeństwa bakteriologicznego i jakości wody, która trafia bezpośrednio do zbiornika, a następnie do systemu miejskiego.

Uzdatnianie wody surowej dla wodociągów

Pierwotny skład wody określi, jaka technologia i sprzęt są potrzebne do usunięcia zanieczyszczeń. Do określenia składu wody wymagana jest profesjonalna analiza wody przeprowadzona przez akredytowane laboratorium. Jeśli jest to coś, co Cię interesuje, przeczytaj o analizie wody i obejrzyj poniższy film.

Oczyszczanie wody odbywa się w zakładach wodociągowych poprzez:

  • Filtrację mechaniczną (usuwanie zanieczyszczeń stałych, organicznych i nieorganicznych).
  • Usuwanie nadmiaru żelaza i manganu
  • Dezynfekcja wody polega na usuwaniu mikroorganizmów za pomocą preparatów chemicznych lub promieniowania ultrafioletowego.
  • Zmiękczanie wody to proces zmniejszania twardości wody i zapobiegania osadzaniu się kamienia.

Przemysłowe filtry do wody są niezbędne do osiągnięcia optymalnych parametrów wody. Temat ten poruszyłem wcześniej w artykule Przegląd technologii uzdatniania wody dla przemysłu. Następnie rozwinąłem go w tekście Przemysłowe filtry do wody: przegląd rozwiązań.

Budowa stacji uzdatniania wody dla wodociągów

Budowa stacji uzależniona jest od kilku czynników, m.in. przeznaczenia stacji, jakości wody surowej oraz wymaganego natężenia przepływu. Jak wspomniałem wcześniej, wyniki badania wody, zarówno pod kątem jej czystości fizykochemicznej, jak i bakteriologicznej, są podstawą do rozpoczęcia prac nad doborem technologii, a następnie budowy SUW.

Typowy system uzdatniania wody dla wodociągów składa się z kilku etapów, w tym filtracji mechanicznej, urządzeń do korekty parametrów fizykochemicznych oraz dezynfekcji końcowej. Instalacje wodociągowe są zazwyczaj złożonymi systemami, które wymagają indywidualnego podejścia i szczegółowego projektu.

  • Filtry do usuwania większych zanieczyszczeń (filtry dyskowe, filtry automatyczne)
  • Kolumny ze złożem zmiękczającym
  • Napowietrzanie
  • Odżelaziacze i deemulgatory
  • Systemy dezynfekcji
  • Zbiorniki czystej wody

W dużych zakładach wodociągowych stacje SUW mogą składać się nawet z kilkunastu dużych kolumn z różnymi złożami, głowicami i zbiornikami, pompami lub innymi technologiami. Wielkość stacji zależy od ilości wody, która musi zostać uzdatniona, a także od rodzaju i stężenia składników.

Instalacja i odbiór stacji uzdatniania wody dla wodociągów

Prawidłowe podłączenie jest niezbędne do prawidłowego działania stacji. W celu przygotowania miejsca do instalacji SUW mogą być wymagane pewne prace budowlane, podłączenie elektryczne lub przeróbki wodno-kanalizacyjne. Podłączenie poszczególnych urządzeń i doprowadzenie technologii powinno być wykonane tak, aby system działał płynnie i bez zakłóceń. Ważne jest, aby przeprowadzić test wody przed uruchomieniem SUW. Test ten powinien potwierdzić, że uzdatnianie jest skuteczne, spełniając określone założenia i wymagania projektowe.

Bezpieczna i higienicznie czysta woda

Nowoczesne techniki uzdatniania wody obejmują szereg różnych technik usuwania zanieczyszczeń. Zawsze najlepiej jest zaufać profesjonalistom, ponieważ droga do sukcesu jest zawsze wybrukowana wiedzą i doświadczeniem. Jak zawsze, zachęcam do kontaktu ze mną. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania dotyczące procesów uzdatniania wody stosowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowe.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.