27


września

WENTYLACJA GRAWITACYJNA W DOMU JEDNORODZINNYM - CZY TO WYSTARCZY?


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Wentylacja grawitacyjna jest najczęściej stosowaną formą wymiany powietrza w budynkach. Można ją spotkać zarówno w domach parterowych, jak i wielokondygnacyjnych. Czym różni się wentylacja grawitacyjna od wentylacji mechanicznej? Czy jest to wystarczający sposób wymiany powietrza dla domu jednorodzinnego?

Po pierwsze, należy zrozumieć czym jest wentylacja. Podstawą wentylacji grawitacyjnej jest konwekcja. Gęstość powietrza ogrzanego wewnątrz domu jest mniejsza niż chłodnego powietrza na zewnątrz. Z tego powodu unosi się ono do góry. Jest ono przenoszone przez pionowe kanały z sufitu na zewnątrz. Chłodne powietrze przepływa przez otwory wentylacyjne, wypierając cieplejsze, bardziej wilgotne powietrze, gdy wentylacja działa prawidłowo. Ważne jest, aby mieć stały dopływ powietrza z zewnątrz.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA DZIAŁA DOBRZE

Ciągły dopływ świeżego powietrza jest niezbędny do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej. Muszą być spełnione następujące warunki.

Nieszczelne okna. W wielu mieszkaniach i domach dąży się do jak najszczelniejszego uszczelnienia okien. Ma to na celu zapobieganie stratom ciepła. Wentylacja jest niezbędna, aby zapobiec nieszczelnościom. Aby rozwiązać ten problem, można zainstalować specjalne nawiewniki okienne.
Naturalne nieszczelności w budynku. Są one podobne do okien. Pozwalają na prawidłową wentylację.
Różnica temperatur. Różnica temperatur. Pozwala na wytworzenie różnicy ciśnień, dzięki czemu powietrze może uciec z budynku. Różnica temperatur musi być minimalna, aby przepływ powietrza był dokładny. 12 stopni Celsjusza Może to być trudniejsze w cieplejsze dni. W lecie wentylacja jest mniej efektywna.
Prawidłowa wysokość kanałów wentylacyjnych. Ciąg powietrza w wysokich kanałach jest większy. W domu jednorodzinnym takie kanały zazwyczaj nie są wysokie. Tradycyjna wentylacja może okazać się niewystarczająca. Należy również zwrócić uwagę na izolacyjność termiczną kominów. Przechłodzenie przewodów może doprowadzić do osłabienia ciągu.

Kratka wentylacyjna

Częstym błędem jest zaklejanie kratek wentylacyjnych. Takie praktyki są powszechne w łazience. Często tłumaczone jest to silnym nadmuchem zimnego powietrza. Może to być bardzo uciążliwe podczas kąpieli. Choć jest to zrozumiałe, może mieć poważne konsekwencje. Kratki wentylacyjne mogą się zakleszczyć lub zabrudzić i przestać działać prawidłowo. W rezultacie wentylacja w mieszkaniu nie działa prawidłowo.

Warunki atmosferyczne mogą również wpływać na grawitacyjną wymianę powietrza. Ten rodzaj wentylacji może być zakłócony przez silny wiatr lub zmiany ciśnienia. Aby tego uniknąć, można zastosować specjalne nawiewniki grawitacyjne.

Ważne jest, aby zapewnić, że przepływ powietrza w domu jest skierowany we właściwym kierunku (patrz poniżej).

Przepływ powietrza w całym domu

Powietrze powinno przepływać z obszarów o niskim zanieczyszczeniu do obszarów o wysokim zanieczyszczeniu. Pozwala to na odpowiednią wymianę powietrza ze wszystkich pomieszczeń w budynku. Jest to możliwe dzięki kratkom wentylacyjnym na drzwiach. Sprawność wentylacji ma bezpośredni związek z jakością powietrza w domu, a tym samym ze zdrowiem domowników. Dlatego tak ważne jest zapewnienie jej sprawnego działania.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA: WADY I ZALETY

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna ma wiele zalet

 • Niskie koszty budowy i niskie koszty eksploatacji
 • Prosta konstrukcja i brak konieczności konserwacji
 • Działanie ciągłe
 • Nie wymaga do pracy żadnych specjalnych urządzeń.
 • Nieuwzględnienie wszystkich elementów

Wentylacja grawitacyjna może mieć pewne wady.

 • duże straty ciepła,
 • zależność od warunków atmosferycznych, szczelności okien i budynku
 • Brak regulacji
 • Brak filtracji nawiewanego powietrza
 • Brak kontroli nad ilością wypływającego i napływającego powietrza
 • Możliwość odwrócenia lub osłabienia strumienia powietrza.
 • Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na jego działanie.
 • Łatwo jest zaburzyć działanie wentylacji grawitacyjnej. Prawidłowa wentylacja jest niezbędna do właściwej wymiany powietrza.

PROJEKT WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Prawidłowe działanie wentylacji jest uzależnione od temperatury i szczelności okien. Ważne jest, aby właściwie ją zaprojektować. Podczas budowy domu wentylacja jest istotną kwestią. Należy ją również uwzględnić przy modernizacji obiektu. Są to najważniejsze aspekty:

Zakończenie przewodu kominowego. Na prawidłowy ciąg ma wpływ długość komina. Komin nie powinien być zbyt mały. W przeciwnym razie komin może umożliwić przepływ zużytego powietrza z powrotem do budynku. Zbyt długi komin może powodować straty ciepła w zimie.
Nasada wentylacyjna. Dobrze dobrana nasada chroni m.in. przed deszczem. Jest ważna, bo zapobiega zawilgoceniu przewodów wentylacyjnych.
W łazience i kuchni znajdują się zakończenia kanałów wentylacyjnych. Powinny być one dobrze zaizolowane, aby chronić je przed skraplaniem się pary wodnej.
Wentylatory wyciągowe mogą zapewnić dopływ świeżego powietrza. Dotyczy to w szczególności okapu kuchennego. Kanał wywiewny przykrywa kratkę wentylacyjną.
Powyższe aspekty są ważne dla skuteczności wentylacji grawitacyjnej. Często jednak nie jest ona wystarczająca. Coraz popularniejsza staje się wentylacja mechaniczna.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA I MECHANICZNA

Jaka jest różnica między wentylacją mechaniczną a grawitacyjną? Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje ciąg wytwarzany przez kominy. Wentylacja mechaniczna (rekuperacja), oparta jest na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez rekuperator. Pozwala ona kontrolować zarówno powietrze wpływające, jak i wypływające. Możliwa jest również filtracja. Możliwe jest również odzyskiwanie ciepła z powietrza zużytego poprzez rekuperację. Jest to duża zaleta. Wentylacja grawitacyjna może prowadzić do dużych strat ciepła. W miesiącach zimowych mogą one sięgać nawet 50%.

Wentylacja mechaniczna vs. grawitacyjna

Jakie jeszcze różnice występują pomiędzy tymi dwoma sposobami wentylacji? Można regulować szybkość rekuperacji. Tradycyjna wentylacja jest bezobsługowa. Nie ma dodatkowych kosztów związanych z serwisem. Co ważne, rekuperacja nie wymaga otwartych lub rozszczelnionych okien. Pozwala na stałą wymianę powietrza. Wymaga jednak energii elektrycznej. Zaletą rekuperacji jest możliwość podłączenia systemów chłodzenia i gruntowych wymienników ciepła (GWC).

Wentylacja mechaniczna jest bardziej efektywna w domach ze względu na wyżej wymienione zalety. Pozwala na kontrolowaną wymianę powietrza i filtrację. Zapobiega stratom ciepła, co prowadzi do oszczędności.

DLACZEGO WYDAJNA WENTYLACJA JEST TAK WAŻNA?

Aby utrzymać dom w dobrej kondycji, potrzebna jest stała wymiana powietrza. Bez odpowiedniej wentylacji dom może stać się niebezpiecznym środowiskiem dla jego mieszkańców. Świeże powietrze jest niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.