1


października

Woda zawierająca bakterie żelazne (ferromagnetyczne)


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz

Bakterie żelazowe, znane również jako bakterie żelaziste, to często temat, o który jestem pytany. Mikroorganizmy te są często wymieniane w związku z wysokim poziomem żelaza i manganu występującym w wodzie. Jednak rzeczywista kwestia ich istnienia nie jest omawiana. Trzeba szukać informacji o bakteriach żelaza i być wytrwałym. Dlatego postanowiłam, że pomogę w tej sprawie i napiszę o nich. Czym są? Czym są? Jak można je usunąć? Niezależnie od ujęcia, w wodzie można znaleźć bakterie żelaziste. Są one bardziej rozpowszechnione w wodach gruntowych niż powierzchniowych. Można je znaleźć w studniach, wodociągach, a nawet złożach filtracyjnych w stacjach uzdatniania wody. Wodociągi: Tendencję do gromadzenia się bakterii żelazistych zaobserwowano w systemach dystrybucji, które wykonane są z metalowych rur w złym stanie.

Bakterie żelaziste - najważniejsze informacje

Do organizmów bajecznych należą bakterie żelazowe i manganowe. Ten typ nie jest dobrze poznany. Tego typu mikroorganizmów nie można wyizolować z innych rodzajów. Wiele z tych mikroorganizmów nie jest możliwych do wyhodowania w warunkach laboratoryjnych. W związku z tym niemożliwe jest określenie ich przynależności taksonomicznej. Nie są one uwzględniane w podręcznikach naukowych. Organizmy nitkowate mogą zmieniać swoją morfologię, aby dostosować się do zmieniających się warunków środowiska. Istnieje wiele organizmów różniących się morfologicznie i fizjologicznie, między innymi bakterie żelazowe i bakterie manganowe. Niektórzy członkowie tej grupy są organizmami reagującymi tlenowo. Bakterie nitkowate, które żyją w systemach wodnych, można podzielić na następujące kategorie ze względu na ich wymagania żywieniowe:

  • Chemolithotrophic
  • Chemoorganotroficzny
  • Mikrootroficzne

Organizmy mikotroficzne są często pierwszymi, które kolonizują systemy wodne. Podczas gdy większość bakterii żelazowych może utleniać żelazo i mangan jednocześnie, istnieją pewne bakterie, które mogą utleniać tylko jeden z tych związków. Sphaerotilus Natans jest jednym z przykładów bakterii, która jest odpowiedzialna tylko za utlenianie żelaza. Ten rodzaj wybiera życie w miejscach bogatych w materię organiczną, ale o niskiej zawartości tlenu. Gatunki z rodzaju Leptothrix utleniają żelazo, mangan. Ich idealne siedlisko musi być bogate i zróżnicowane w związki organiczne. W zależności od rodzaju, bakterie mogą gromadzić w swoich komórkach żelazo, mangan lub oba metale. Pojedyncze komórki lub skupiska bakterii mogą stać się brązowo-żółte z powodu tlenków i wodorotlenków żelaza. Mikroorganizmy mogą zmienić kolor na zielono-oliwkowy z powodu magazynowania produktów manganu. Niektóre bakterie mogą utleniać żelazo i mangan, o czym wspomniałem wcześniej. Świeże, utworzone przez mikroorganizmy osady żelazowo-manganowe będą miały rdzawy kolor. Z wiekiem ich odcienie się zmieniają. Ich konsystencja zmienia się z czasem z luźnej i gąbczastej, na zwartą i mocno przylegającą do ścianek.

Czy bakterie żelaza bezpośrednio szkodzą zdrowiu?

W przypadku codziennego spożywania i użytkowania, sieci dystrybucji wody mogą stanowić wsparcie dla różnych mikroorganizmów, takich jak bakterie żelazowe i manganowe. Ich obecność może prowadzić do powstania biofilmu. Biofilm jest główną przyczyną wtórnego zanieczyszczenia wody. Zapewnia on idealne warunki do wzrostu i rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Biofilm tworzą bakterie żelaziste i inne mikroorganizmy. Do tej struktury łatwo mogą dołączyć inne, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Te skupiska bakterii mogą tworzyć się na powierzchniach materiałów użytych do budowy instalacji. Nie ma znaczenia, czy obszar ten jest stagnacyjny, szybko płynący, czy turbulentny. Bakterie żelazowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka. Mogą jednak tworzyć idealne środowisko dla wzrostu i rozwoju bakterii o podobnym działaniu.

Kilka słów o biofilmie

Biofilm to zbiór mikroorganizmów, które otoczone są pozakomórkowym materiałem polisacharydowym. Ma on zdolność przylegania zarówno do powierzchni stałych, jak i do siebie nawzajem. Biofilmy składają się ze struktur, które są funkcjonalne, zorganizowane i mają złożoną strukturę. W skład biofilmu wchodzą mikroorganizmy i enzymy pozakomórkowe. W jego skład wchodzą również osady i produkty korozji. Sieć kanałów i mikrokolonii tworzy dojrzały, dobrze rozwinięty biofilm. Może on gościć organizmy o różnych preferencjach pokarmowych i tlenowych. Ta masa biologiczna chroni komórki przed środkami dezynfekcyjnymi.

Bakterie żelazowe i ich rola w biofilmie

Wiemy, że bakterie żelaziste należą do organizmów nitkowatych. Ten typ mikroorganizmów składa się z organelli ruchliwych, które mają istotny wpływ na adhezję do powierzchni biofilmu. Zdolność masy biologicznej do rozprzestrzeniania się i kolonizacji kolejnych odcinków przewodów jest możliwa m.in. dzięki bakteriom ferruginicznym. Bakterie z gatunku Leptothrix jako pierwsze dokonują ekspansji na nowe obszary. Są dobrze przystosowane do działania różnych czynników zewnętrznych, mają doskonałą strukturę, a ich wymagania odżywcze są niewielkie. Zwiększają obszar, który może być skolonizowany przez inne mikroorganizmy i dostarczają im pożywienia. Właściwości wody są zmieniane przez produkty przemiany materii mikroorganizmów. Bakterie żelazowe często wykorzystują osady bogate w węglany jako źródło węgla, który jest im niezbędny do przeżycia. Może to powodować korozję rur żelaznych i żeliwnych.

Rodzaje bakterii żelaznych

Istnieją dwa rodzaje bakterii żelazowych. Pierwszy to bakterie, które utleniają związki żelaza. Drugi to bakterie redukujące związki żelaza. Zarówno bakterie utleniające beztlenowe jak i tlenowe są organizmami utleniającymi związki żelaza.

Czy bakterie żelazowe zmieniają właściwości organoleptyczne wody?

Wiele źródeł twierdzi, że bakterie żelazowe są odpowiedzialne za zmianę smaku, zapachu i koloru wody. Jest to jednak błędne, ponieważ bakterie odpowiedzialne za redukcję siarczanów w wodzie mogą wpływać na pogorszenie i właściwości organoleptyczne. Bakterie te mogą powodować, że woda ma metaliczny zapach i cierpki posmak. Wpływają również na barwę i mętność.

Jak pozbyć się bakterii żelazowych?

Jednym z rozwiązań jest wstrzyknięcie do systemu utleniaczy w postaci tlenu lub powietrza. Chociaż to pomaga, to nie rozwiązuje problemu bakterii żelazistych. Ponieważ w wodzie obecne są również tlenowe formy bakterii żelazistych, powyższa metoda nie zadziała. Chlor aktywny jest najlepszą metodą dezynfekcji bakterii żelazistych. Należy pamiętać, że problem może powrócić w każdej chwili. Opcją jest również lampa bakteriobójcza. Zaleca się najpierw potraktować całą instalację, potem ewentualnie powtórzyć proces.


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Podobne

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.