21


października

Wymień swoje filtry powietrza, gdy zauważysz te oznaki


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP UA-HD60EL Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X5 Kup teraz
Klimatyzator przenośny NOXA NXP-35APO1-CA Kup teraz


Większość ludzi nie myśli o swoich filtrach powietrza HVAC bardzo często, ale jest to jeden z najważniejszych aspektów zapewnienia, że jakość powietrza w pomieszczeniach jest na najwyższym możliwym poziomie. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z artykułem na stronie CNN.com, "zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną jednego na dziewięć zgonów na świecie". Problem polega na tym, że wiele osób po prostu nie wie, jak określić, kiedy jest czas na wymianę filtra, więc odkładają to do czasu, aż zobaczą czarny pył i cząstki wydmuchiwane z ich otworów wentylacyjnych, co często jest o kilka miesięcy za późno.

"Podstawowym zadaniem filtra powietrza jest wychwytywanie drobnych cząsteczek, które dostają się z powietrza zewnętrznego do domu lub obiektu komercyjnego" - stwierdził Charlie Seyffer, menedżer ds. marketingu i materiałów technicznych w firmie Camfil, 37-letni członek ASHRAE i aktywny uczestnik komitetu. "Ale kiedy filtr powietrza jest zatkany kurzem i cząsteczkami, zmusza cały system ogrzewania i klimatyzacji do cięższej pracy w celu cyrkulacji powietrza, a także wydmuchuje brudne powietrze w całym pomieszczeniu. Dlatego zrozumienie, kiedy nadszedł czas na wymianę filtrów powietrza, ma kluczowe znaczenie w dążeniu do czystego powietrza w pomieszczeniach."

Zanim przejdziemy do oznak, że nadszedł czas na wymianę filtra powietrza, ważne jest, aby zrozumieć najbardziej powszechne rodzaje filtrów na rynku.

Zgodnie z artykułem na stronie FacilitiesNet, najbardziej powszechne rodzaje filtrów powietrza to:

  • Zmywalne Te typy filtrów są wykonane z metalu lub materiału tekstylnego, który można prać, co oznacza, że nie trzeba ich wymieniać tak często jak innych typów filtrów. Filtry zmywalne są jednak najczęściej stosowane w obiektach komercyjnych i przemysłowych, w których duże ilości kurzu i cząstek stałych stanowią stały problem.
  • Włókno szklane Filtry te są wykonane z włókien szklanych ułożonych jedno na drugim i połączonych metalową kratką.
  • Poliester/Pleated Filtry te mają plisowaną konstrukcję o wyższym oporze przepływu powietrza niż filtry z włókna szklanego.
  • Filtry workowe/pojemnikowe lub typu V-Bank Wysokowydajne filtry powietrza stosowane zazwyczaj w budynkach komercyjnych, placówkach edukacyjnych, centrach handlowych i placówkach medycznych.
  • HEPA Wysokowydajne filtry zatrzymujące cząstki stałe stały się "supergwiazdami" filtrów powietrza, ponieważ są oceniane jako zatrzymujące 99,97% cząstek stałych o średnicy 0,3 mikrona lub większej, czyli około 300 razy mniejszych niż kosmyk ludzkiego włosa.

Wydajność filtra powietrza często określa, jak często należy go wymieniać.

Filtry, które działają z wysoką wydajnością, co przekłada się na wyższy procent zanieczyszczeń, które usuwają z powietrza, będą wymagały wymiany częściej niż filtry nieefektywne, które pozwalają większej ilości cząsteczek krążyć przez otwory wentylacyjne w domu lub obiekcie komercyjnym.

Oznaki, że Twój filtr powietrza wymaga wymiany

Pet Dander Zgodnie z fragmentem na stronie InterNACHI, obecność sierści zwierząt domowych jest głównym "znakiem", że należy zmienić filtry co najmniej raz w miesiącu.

"Sierść zwierząt domowych może przenosić się w powietrzu i krążyć w systemie wentylacyjnym domu, tak jak typowy kurz domowy" - czytamy w artykule.

Wzrost alergii i problemów z oddychaniem Jeśli zauważysz nagły wzrost alergii lub chorób układu oddechowego wśród mieszkańców Twojego domu lub pracowników w zakładzie, to często jest to wyraźny znak, że filtry powietrza są zatkane i nie są w stanie odfiltrować cząstek stałych, które pogarszają te warunki. Zatkane filtry zmniejszają również przepływ powietrza do pomieszczenia, co dodatkowo komplikuje problem z jakością powietrza.

Test białego arkusza Innym sposobem na określenie, czy filtry powietrza wymagają wymiany jest zawieszenie białego arkusza kilka cali od jednego z otworów wentylacyjnych w domu lub obiekcie komercyjnym i pozostawienie go na miejscu przez godzinę.

Przyjrzyj się białemu arkuszowi, aby sprawdzić, czy nie zrobił się szary lub czarny, a im więcej brudu na tym arkuszu, tym bardziej prawdopodobne jest, że filtr wymaga wymiany.

Innym znakiem, że filtr powietrza może wymagać wymiany jest nagły wzrost rachunków za prąd lub energię elektryczną w ciągu kilku miesięcy. Pamiętaj, że filtry powietrza są głównym czynnikiem wpływającym na wydajność energetyczną, ponieważ kiedy działają skutecznie, Twój system HVAC nie musi generować więcej energii, aby przetłoczyć powietrze przez otwory wentylacyjne.

Test oka Wiele osób jest zbyt zajętych, aby przeprowadzić tę prostą kontrolę, ale ważne jest, aby pamiętać, że nie chodzi tylko o szukanie kurzu i brudu, ale także o upewnienie się, że filtr nie jest zawilgocony, wygięty lub uszkodzony w jakikolwiek sposób, ponieważ wpłynie to na wydajność filtra powietrza.

 


Popraw jakość powietrza w swoim domu. Sprawdź ofertę OxyShop.pl:

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza IDEAL AP35 H Kup teraz
Oczyszczacz powietrza Airdog X3 Kup teraz
Klimatyzator przenośny Senja KP26W z Wi-Fi Kup teraz

Redakcja "Życie bez smogu"

Komentarze (0)

O nas

Życie bez smogu

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami, ponieważ, nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem i pić brudnej wody - sprawdźcie polecane przez nas produkty i przekonajcie się sami.